Дома 2023 мај

Месечна Архива: мај 2023

Почина поранешниот министер и водечки член на ПАСОК Теодорос Пангалос

На 85-годишна возраст почина грчкиот политичар Теодорос Пангалос, поранешен министер, вицепремиер, но и водечки член на партијата ПАСОК, јави дописничката на МИА од Атина. Веста...

Пенов: Централната власт треба да ги поттикне општините да ги користат средствата од ЕУ

Со кафе-дебатата на тема „Локални иницијативи за глобални чекори“, која се одржа денеска во кафулето „Тренд“ Европското движење (EMMK) го рестартира циклусот дебати „Кафе...

И ПО ДВЕ НЕДЕЛИ ОД ОДЛУКАТА, НОВИТЕ ВИЊЕТИ ГИ НЕМА ВО СООБРАЌАЈ  – „НМК“ налепниците...

Откако пред две недели, на владина седница, беше усвоена информацијата предложена од Министерството за внатрешни работи, со која се одлучи наместо нови таблички, на...

Која е пејачката на мегахитот „Црно и златно“, сега најомилената естрадна личност?Бидете Сека Алексиќ!

Во светот на Цеца и Карлеуша, бидете Сека Алексиќ! Популарна фолк-пејачка родена е на 23 април 1981 година во Зворник, во Босна, како Светлана Алексиќ....

Дали уставните измени навистина се последното скалило до ЕУ?

Кое е помалото зло за кое треба да се одлучи во наредниве шест месеци е дилемата што сè повеќе се наметнува во јавноста откако...

Ковачевски: Грешката на ЕУ со наметнатото вето не може да се поправи за пет...

ЕУ по војната во Украина ја сфати стратешката грешка што ја направи пред неколку години кога беше наметнато вето на европскиот пат на Македонија...

Зошто се носи Законот за минерални суровини, за да се лови во матно?!

Уште два закона за изградба на автопатиштата на коридорите 8 и 10-д чекаат амин од Парламентот. Станува збор за измените и дополнувањата на Законот...

Значаен јубилеј за македонистиката: Триесет и пет години Лекторат по македонски јазик во Полска

„Интересот на полската филологија за македонистиката датира уште од пред Втората светска војна и од пред кодификацијата на македонскиот стандарден јазик. Потврда за тоа...

Родителите на Клара Чиа се против нејзината врска со Пике: Причината е скандалозна

Жерар Пике освен што не е баш во најдобар однос со поранешната партнерка Шакира, се чини дека има проблеми и со семејството на новата...

Секој граѓанин создава 452 килограми отпад годишно и не го интересира каде завршува

Годишно секој жител на Република Македонија создава по 452 килограми отпад, но ретко кој го интересира каде понатаму завршува неговото ѓубре. Според Државниот завод...

Волонтерите на Црвениот крст им го менуваат животот на семејствата и помагаат за заедницата

Црвениот крст на Град Скопје настојува да ја смени дневната рутина на младите волонтери, односно тие да прават корисни работи за себе и за...

Заврши 42. детска ликовна колонија: На Мал битолски Монмартр твореа над 80 учесници од...

Со доделување на награди за најдобрите учесници заврши 42. издание на светски познатата детска ликовна колонија „Мал битолски Монмартр“ во организација на Детското ликовно...

Врачена наградата „Роман на годината“, Урошевиќ: Имаме што да му покажеме на светот

„Mакедонскиот јазик е јазик кој може да се справи со најтешките задачи што книжевното творештво ги поставува пред него. На планот на книжевните идеи...

Вкусете ги тартуфите – чудесните печурки – Во сабота, на 3. јуни  во Скопје...

Покрај печурките ќе бидат презентирани сите можни вкусови, сè што е слатко, солено, луто: гастрономски деликатеси во тегли, а тоа се и: пинџур, џем,...

Од Ред бул директно во Мекларен

Роб Маршал, по 17 години, повеќе нема да биде главен инженер на Ред бул бидејќи се сели во Мекларен. Тој работеше во Рено во...

Жената која тврди дека Бајден сексуално ја вознемирувал побегна во Русија: „Првпат се чувствувам...

Поранешната членка на персоналот, која го обвини американскиот претседател Џо Бајден за сексуален напад, пребегна во Москва. Според Си-Ен-Ен, Тара Рид се најде на насловните...

„Калинка 2023“ по 21. пат со распеаната детска песна – Овој викенд во Гевгелија

„Еј калинке, калинке, моме здраво лично, како тебе овошје нема друго слично....“, токму вака ќе одекне повторно, овој викенд фестивалот на детската песна, во Народниот театар, на...

Опозицијата во Косово побара оставка од Курти и итно свикување на Советот за безбедност

Во условни на вжештена ситуација во северниот дел на Косово, каде косовските Срби протестираат пред општинските згради во Звечан, Зубин Поток и Лепосавич, настана...

Украински дрон предизвика пожар во руска нафтена рафинерија/ВИДЕО

Пожарот што избувна во нафтената рафинерија Афипски лоцирана во близина на црноморското пристаниште Новоросијка во Краснодарската област најверојатно е предизвикан од дрон, соопшти регионалниот...

Саниран Меморијалниот комплекс на паднатите борци на револуцијата во Штип

Министерството за култура, преку надлежните заводи и музеи, започна со реконструкција и санација на сите споменици и спомен-обележја од Народно-ослободителната борба, на личности кои...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО

Анкети