Дома 2023 мај

Месечна Архива: мај 2023

Омаловажете го и депортирајте го Ѓоковиќ!

Пораката „Косово е срцето на Србија“, која ја напиша српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ на камерата по триумфот во првото коло на Ролан Гарос, предизвика...

Жената која го обвини Бајден за силување отпатува во Москва, сака да бара руско...

Американката Тара Рид, која го обвини американскиот претседател Џозеф Бајден за сексуален напад, отпатува во Москва и бара руско државјанство. Во интервју за една руска...

Лукаку кога погодува – погодува со стил (ФОТО)

Белгискиот репрезентативец Ромелу Лукаку беше еден од гостите на спектакуларната венчавка на напаѓачот на Интер, Лаутаро Мартинез и успеа да воспостави комуникација со популарната...

Арсовска: Прво е прашањето кој пали во Скопје, а не кога мостот ќе биде...

Иницијалното прашање е кој пали во градот Скопје и кој ги предизвикува сите овие хаотични ситуации, а не за колку време ние ќе го...

Ги очекуваат месеци за паметење:Четири хороскопски знаци ќе уживаат во најсреќното лето во животот

За некои луѓе летните месеци ќе бидат многу среќен период и ќе го имаат најдоброто лето. Тоа ќе биде интересна комбинација на авантура; лични...

Мајка му го избркала бидејќи бил грд, а тој е херој на Мајами

Екипата на Мајами одигра уште една одлична сезона во НБА-лигата, во која ќе се бори против Денвер за прстенот на најквалитетното кошаркарско натпреварување. По...

Гала вечер во „Милениум“, премиера на францускиот филм „Ноќта на 12-ти“

Во кино „Милениум“ вечерва се одржува гала премиера на францускиот филм „Ноќта на 12-ти“. Настанот го организираат Амбасадата на Франција во Северна Македонија и...

Вучиќ во интервју за Си-Ен-Ен:Повикувам на мир

Претседателот на Србија Александар Вучиќ, во интервју за Си-Ен-Ен рече дека од доаѓањето на Аљбин Курти на власт во Приштина имало 353 етнички мотивирани...

Здравјето на очите е бесценето:Одржувајте го преку вистинската исхрана

Според проценката на експертите од Харвард медикал скул, одредени витамини и минерали во храната можат фа имаат улога во префенција на два најчести проблеми...

ЦУК: Товарно возило на патот Зелениково – Таор ја пробило оградата на мост на...

Секторот за операции и координација (СОК) на ЦУК, денеска информира дека околу 18:00 часот товарно возило, движејќи се на регионалниот патен правец село Зелениково...

Мора да се ампутира ногата на ММА-борец (ВОЗНЕМИРУВАЧКА ФОТОГРАФИЈА)

Австралискиот ММА-борец Тим Шулц се соочува со сериозни здравствени проблеми поради кои би можел да остане без едната нога, а сето тоа поради стравична...

Јанчев: Кавадарци се развива на секое поле, а инфраструктурата е огледало на општината

„Втор мандат сум градоначалник и сакам да се заблагодарам на максималната поддршка на Општината, на граѓаните со 76% поддржаност во вториот мандат, при што...

МЗТ Скопје е на една победа до одбрана на титулата (ФОТО)

Кошаркарите на МЗТ Скопје поведоа и со 2-0 во финалната серија против Пелистер, откако вечерва забележаа нова победа во СЦ „Јане Сандански“ со 75:67. Со...

Скопјанец осомничен за семејно насилство, во повеќе наврати ѝ нанесувал тешки телесни повреди на...

Jавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје поведе постапка против едно лице за кое постои основано сомнение дека сторило продолжено кривично дело – Тешка...

Почина младиот фудбалер повреден во тепачка во Германија кој се бореше за живот

Петанесет годишен фудбалер почина откако се здоби со повреди на мозокот во текот на тепачка по натпреварот со противничкиот тим на меѓународниот олимписки турник...

Учебникот по Историја и општество за петто одделение повлечен од наставата, ќе се формира...

Учебникот по Историја и општество за петто одделение е повлечен од употреба поради грешки во содржината. Министерството за образование и наука објави повик за...

Привршуваат подготовките на седмото издание на „Охрид трчаТ“

Во завршна фаза се подготовките за седмото издание на спортската манифестација, атлетскиот викенд „Охрид трчаТ 2023“, што ќе се одржи од 2 до 4...

Шестнаесетгодишник приведен поради лажна дојава за бомба во белградско средно училиште

Полицијата привела 16-годишно моме поради сомнеж дека стои зад лажната дојава за поставена бомба во едно средно училиште во Белград, соопшти денеска српското Министерство...

Курти: Исклучувањето на Косово од воената вежба „Бранител Европа 2023“ е катастрофа и не...

Премиерот на Косово, Албин Курти ја оцени американската одлука да го прекине учеството на Косово на воената вежба во Европа под американско раководство како...

МВП-играч во НБА ќе игра фудбал против жени на турнир во САД

Двократниот МВП-играч во НБА-лигата, Стив Неш, ќе игра фудбал. Канаѓанецот, кој беше најдобар играч на НБА во 2005 и во 2006 година, никогаш не...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО

Анкети