test
Дома 2023 јуни

Месечна Архива: јуни 2023

Кореецот Сон преку ноќ стана помлад за една година

Речиси секој човек во светот знае колку години има, но само еден фудбалер има помалку години од бројот на прославени родендени. Имено, кога законот...

Трамп:Дојде време да се постигне мир во Украина, САД да придонесат во процесот

Дојде време да се постигне мир во Украина и САД треба да придонесат за мировниот процес токму сега со посредување, изјави поранешниот американски претседател...

Новак, ќе играш тенис до 60 – години

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ го совлада Френсис Тиафо на егзибицискиот турнир во клубот Харлингем, бидејќи по 1:1 во сетови (6:3, 6:3) го доби решавачкиот...

Куќен притвор за Тодоровиќ за злоупотреби со спомениците од „Скопје 2014“:Не се чувствувам виновен

Судија на претходна постапка му одреди куќен притвор на поранешниот градоначалник на Општина Центар Владимир Тодоровиќ, кој е еден од осомничените во случајот „Феникс“...

Седиштето на групата Рамштајн во Берлин – мета на активисти

Како што пренесува германски Билд, активисти го нападнале седиштето на групата Рамштајн во Берлин. Во текот на нападот биле искршени прозорците. Претставници на полицијата ја...

Роденденска радост во семејството на градоначалникот на Кавадарци Митко Јанчев

Градоначалникот на Кавадарци Митко Јанчев заедно со семејството, го прославуваат роденденот на неговата ќерка. Јанчев вечерва на својот фејсбук профил со радост објави дека неговата...

Зеленски нареди зајакнување на границата со Белорусија поради доаѓањето на групата Вагнер

Украинскиот претседател Володимир Зеленски нареди денеска да се зајакне безбедноста на границата со Белорусија поради пристигнувањето на припадниците на паравоената група Вагнер во таа...

Приведен скопјанец кој ја претепал сестра си и им се заканувал со нож на...

Синоќа, во 21.15 часот, на подрачјето на Бит-пазар, полициски службеници од Полициската станица Бит-пазар го лишиле од слобода Б. К. (43) од Скопје. Тој во...

Фестивал во чест на летото во Шведска:Празнична торта со јагоди-круна на настанот

Идејата за сезонско јадење го достигнува својот врв во Шведска за време на вечерта на Првиот ден од летото, магичен ден на гозба каде...

Европската комисија покренува инвестициски пакет во вредност од 2,1 милијарди евра за Западен Балкан

Европската комисија денеска го промовираше новиот финансиски пакет за поддршка на 14 водечки инвестициски проекти во областа на транспортот, енергијата, животната средина, човечкиот капитал...

Тодоровиќ повеќе од три часа на распит во суд за „Феникс“, обвинителството бара притвор

Поранешниот градоначалник на Општина Центар Владимир Тодоровиќ повеќе од три часа е на распит во Кривичниот суд за случајот „Феникс“ односно за злоупотреба на...

Пендаровски: Имаме информации дека луѓе од МПЦ, бизнис заедницата и партиите соработуваат со руски...

Никој не може да го оспори правото на црквата да протестира, секој има уставно право на тоа, но според информациите што доаѓаат на овие...

САД од денеска повторно меѓу членките на УНЕСКО

САД официјално повторно се придружија на Организацијата на ОН за образование, наука и култура(УНЕСКО), која ја напуштија за време на републиканскиот претседател Доналд Трамп. На...

Хамилтон продолжува да плачe: Тоа што јас го имав, сега Верстапен го доживува

Седумкратниот светски шампион Луис Хамилтон истакна дека би било добро ако се преземе нешто за некако да се спречат периодите на доминација на една...

Бислимоски: Со воведувањето на дневната евтина тарифа, ќе имаме најниска цена на струјата во...

Претседателот на Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ) Марко Бислимоски вечерва рече дека поради технички проблеми, дневната евтина тарифа на струјата ќе почне од 1...

Во Полска уапсен руски хокеар поради шпионажа

Полска уапси руски професионален хокеар на мраз под обвинение за шпионажа, соопшти денеска Обвинителство во Варшава, додавајќи дека тоа е 14. лице уапсено од...

Поранешниот претседател на Бразил Болсонаро доби осумгодишна забрана за кандидирање на избори

На некогашниот бразилски претседател Жаир Болсонаро судски му е забрането да се кандидира за претседател. Врховниот суд во Бразил  изгласа осумгодишна казна за кандидирање на...

Поради насилството во повеќе француски градови, владата најави распоредување оклопни возила на жандармеријата на...

Француската премиерка Елизабет Борн денеска најави дека на улиците ќе бидат распоредени оклопни возила на жандармеријата поради насилството во многу градови во Франција веќе...

УЕФА покрена постапка: Манчестер Сити е во неволја

Актуелниот европски шампион, екипата на Манчестер Сити, може да биде во неволја по новите обвинувања за прекршување на деловните правила. Островските медиуми пренесуваат дека...

Ким Катрал призна дека со годините станува се поинтимна со улогите: Ми се чини...

Ким Катрал им даде нова надеж на фановите на „Сексот и градот“ при своето враќање на ликот на Саманта Џонс во серијата „И токму...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО

Анкети