test
Дома 2023 април

Месечна Архива: април 2023

Раде Шербеџија гордо и аплаудираше на својата ќерка Луција

Актерот Раде Шербеџија од публиката ја бодреше својата ќерка, Луција и нејзината менторка Иванка Мазуркијевиќ кои синоќа се пласира во финалето од хрватското издание...

Во Галеријата „КО-РА“ отворена ретроспективна изложба на акварелистот Љубен А. Цветкоски

Во големиот салон на  Галерија „КО-РА“ во Домот на култрурата „Кочо Рацин“ во Скопје вечерва е отворена ретроспективната изложба на познатиот акварелист од Охрид,...

Роналдо на Инстаграм објави фотографија која ја открива вистината за врската со Џорџина

Кристијано Роналдо одлучи да стави крај на гласините за раскинување со Џорџина Родригез. На Инстаграм објави фотографија на која се бакнуваат на романтична вечера. „Да...

Левица: Споредбата на изградбата на Моравскиот коридор со Коридорите 8 и 10 е несоодветна

Од партијата Левица реагираат за несоодветна споредба околу изградбата на Коридорите 8 и 10 со градењето на „Бехтел и Енка“ во Србија. „Провладините медиуми, како...

Вака не изгледа среќен човек! Пике нерасположен и запуштен слета во Мајами/ФОТО

Жерар Пике е фотографиран на аеродромот во Мајами, каде што пристигнал да ги посети своите синови Саша и Милан, кои на почетокот на месецот...

Кумановец случајно испукал дијабола во раката на сопругата

Кумановец во невнимание испукал дијабола во раката на својата сопруга додека престојувале во куќа на негов пријател. На жената и бикла укажана лекарска помош,...

Макрон повторно му ветил помош на Зеленски

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска повторно му ветил на својот колега Володимир Зеленски дека ќе и ја обезбеди „сета потребна помош на Украина за...

Путин го разреши крвникот од Мариупол

Руската армија го разреши Михајло Мизинцев, висок генерал задолжен за логистика, пред очекуваната контраофанзива на Киев. Објавата уследи по неколкудневните гласини за разрешување на генерал-полковник...

Двајца тинејџери се убиени, а четворица ранети во вооружен напад на забава

Двајца тинејџери се убиени, а најмалку четворица се ранети кога вооружен маж извршил вооружен напад на домашна забава во градот Беј Сент Луис во...

Акција „Ова е Македонија за сите“ на ВМРО-ДПМНЕ: Го пренесуваме гласот на народот и...

Во рамки на акцијата на ВМРО-ДПМНЕ „Ова е Македонија за сите“, партиската потпретседателка Гордана Димитриеска Кочоска ги посети Тумчевиште, Галате, Вруток и Беловиште, каде...

Кралот Чарлс во тајност ја исполнил последната желба на кралицата Елизабета, принцот Хари збеснал

Кралот Чарлс III (74) тајно го одржал ветувањето дадено на неговата покојна мајка, кралицата Елизабета Трета. Како што пишува Дејли Мејл, Чарлс и подарил нов...

МД „Илинден“ – Тирана почна кампања „Главата горе – изјасни се дека си Македонец“

Македонско друштво „Илинден“ - Тирана, пред престојниот попис на населението во Албанија, почна кампања под мотото „Главата горе - изјасни се дека си Македонец...

Македонските ракометари ја победија Турција и го заверија пласманот на ЕП 2024/ФОТОГАЛЕРИЈА

Машката ракометна репрезентација на Македонија ја победи Турција со 30-27 во последниот натпревар од квалификациите и го завери пласманот ЕП 2024. Резултатот на полувремето...

УЖАС – Осумгодишник од Скопје силуван од двајца малолетници

Дете од Скопје на возраст од осум години било силувано од двајца малолетници, кои настанот го снимале со мобилен телефон и потоа снимката ја...

Роналдињо започнува светска лига во уличен фудбал

Двократниот освојувач на наградата за најдобар светски фудбалер Роналдињо започнува со организација на светска лига во уличен фудбал со цел да им даде шанса...

Над 60 отсто од граѓаните сметаат дека не заработуваат доволно за покривање на месечните...

Над 60 проценти од граѓаните опфатени со анкетата што за Детектор ја спроведе Институтот за политички истражувања – Скопје (ИПИС), изјавиле дека изјавиле дека...

Врамен дрес „22-ка“ за Гоце Георгиевски од Мукаетов и РФМ/ФОТО

Македонскиот ракометен репрезентативец Гоце Георгиевски, денеска го игра последниот меч во репрезентативниот дрес. Пред дуелот со Турција, Георгиевски доби пригоден подарок. Фото: П. Стојановски Имено, првиот...

Земјите од Г7 се согласија дека треба да се воведат „базирани на ризик“ регулации...

Земјите од Г7 се согласија дека треба да усвојат регулативи за вештачка интелигенција  што се „засновани на ризик“. Сепак, регулативите за кои станува збор...

Од утре упис на првачиња за учебната 2023/2024 година

Од утре и до крајот на мај ќе трае електронското запишување ученици во прво одделение во учебната 2023/2024 година. Уписот е преку порталот uslugi.gov.mk каде што...

Турција повторно се тресе – регистриран нов земјотрес во Малатија

Земјотрес со јачина од 4,3 степени според Рихтеровата скала ја погоди турската провинција Малатија. Епицентарот на земјотресот бил во областа Акчадаг, соопшти Управата за управување...

ИЗДВОЕНА ВЕСТ

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО

Анкети