Дома 2019 мај

Месечна Архива: мај 2019

video

Верниците се собраа на последната петочна молитва пред Рамазан во Ерусалим / видео

Над 260 000 Муслимани се собраа на петочна молитва, последна пред празникот Рамазан во џамијата Ал-Акса во Ерусалим. Верниците се собраа на молитва во огромен...

Бела торта – предлог рецепт за викенд десерт

Бисквитно тесто од белки, вкусен бел крем со рендано бело чоколадо и кора од лимон… Потребно е: за бисквитното тесто: 170 г брашно 8 г прашок за печиво 80 г шеќер 2 кесички ванилин...

Крајбрежна камена вила – симбиоза на каменот и морето

Дури четири тони камен требаше да се отстрани од карпестите падини на југот од грчкиот остров Мелос, за да се обебзеди простор за изградба...

„Лондон не е повеќе англиски град“: Легендарниот „Монтипајтонец“ со расистички испад/фото

Познатиот британски комичар Џон Клиз предизвикува контроверзии со една од своите последни објави на Твитер, каде што меѓу другото, вели и дека „Лондон повеќе...

Фановите на Ливерпул го преименуваа Плоштадот Маргарет Тачер во Мадрид во Плоштад Џереми Корбин

Фановите на фудбалскиот клуб Ливерпул во пресрет на финалето на Лигата на шампионите го преименуваа Плоштадот Маргарет Тачер во Мадрид во Плоштад Џереми Корбин. Шпанската...

Работа од бајките – буквално: Дизниленд бара принцези и принцови!

Дизниленд во Париз е во потрага по нови принцези и принцови кои ќе работат во нивниот парк ова лето. Потребно им е околу 50...

Емилија Кларк: „Ја одбив улогата во “50 нијанси сива“ поради голотија

Телевизиската и филмска ѕвезда Емилија Кларк ја одбила главната улога во филмот „50 нијанси сива“ поради сцените со голотија и секс. -Последен пат кога бев...

Баша го обвини Рама за барањето на Холандија за враќање на визниот режим за...

Лидерот на албанската опозициска Демократска партија, Љуљзим Баша, коментирајќи го барањето на Холандија доставено денеска до Брисел за укинување на безвизниот режим за албанските...

Џејсон Мичел дисквалификуван од ЕмТиВи номинациите поради обвинение за сексуално вознемирување

Глумецот Џејсон Мичел е дисквалификуван во номинациите на Ем-Ти-Ви наградите поради обвиненијата за наводно сексуално вознемирување што се појавија минатата недела. Откако Ем-Ти-Ви пред неколку...

Надал во осминафиналето на Ролан Гарос

Со победа од 3:1 во сетови над Давид Гофин, шпанскиот тенисер Рафаел Надал ја продолжува својата мисија во осминафиналето на Роланд Гарос. Вториот тенисер на...

Перес им подготвува кралски дресови на „кралевите“

Претседателот на Реал Мадрид, Флорентино Перес, се погрижи во следната сезона неговите играчи да играат со нови дресови во кои ќе изгледаат како вистински...

Сервер: Белград ја призна надлежноста на Уставот на Косово и правниот систем на земјата...

Апсења на криминалци е дел од спроведување на законот и поредокот во Косово, смета Даниел Сервер во однос на завчерашната тензична ситација во Косовска...

Уапсен капетанот на крузерот во Будимпешта

Капетанот на крузерот кој учествуваше во судирот со туристички брод на реката Дунав во Будимпешта е уапсен денеска откако беше испрашуван во својство на...

На аукција продаден виртуелен фустан, кој не постои во реалноста/фото

Холандската компанија „The Fabricant“ неодамна го продаде првиот дигитален фустан наречен „Iridescene“за 9.500 долари. Овој фустан кој постои само во онлајн верзија го креирале „Dapper...

Работнички поведе со 2:1 во полуфиналето на плејофот против Блокотехна / галерија

Бранителот на титулата во македонското кошаркарско првенство, тимот на Работнички поведе со 2:1 во победи, во полуфиналната серија од плејофот во домашното првенство.  Тимот...

Сообраќајна несреќа на патот Крива Паланка – Куманово

Сообраќајна несреќа помеѓу товарно моторно возило и автобус се случила попладнево на патот Крива Паланка -Куманово кај месноста Руловица, Кривопаланечко, потврдија од  СВР Куманово. Во...

Меркел: САД и натаму се главен партнер на Германија

Соединетите американски држави и натаму се главен партнер на Германија, надвор од Европа, но за најважните прашања се уште има несогласувања, изјави денеска германската...

Викендов трето издание на спортско-рекреативната манифестација „Охрид трчаТ“

Со ноќната трка што ќе се одржи вечерва од 21.00 часот, долж Кејот на Охридското Езеро, почнува спорсткиот викенд со рекреативната манифестација „Охрид трчаТ“. Третото...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО

Анкети