test
Дома 2020 октомври

Месечна Архива: октомври 2020

Анкета на Фокс Њуз: На национално ниво Бајден со предност од осум поени пред...

Кандидатот на Демократската партија за претседателските избори во САД, Џо Бајден има осум поени предност пред американскиот претседател Доналд Трамп во последната национална анкета...

СДСМ: Крвави се рацете на ВМРО-ДПМНЕ и Мицкоски, секој ден се на страната на...

Уште од првите моменти од пандемијата со коронавирусот ВМРО-ДПМНЕ и губитникот Христијан Мицкоски се ставија на страната на коронавирусот и на секаков начин работеа...

Коронавирус меѓу државниот врв во Турција

Портпаролот и советник на турскиот претседател Ибрахим Калин изјави дека е заразен со коронавирус. Претходно денеска, турскиот министер за внатрешни работи Сулејман Сојлу исто така...

ВМРО-ДПМНЕ: Постојат 1085 причини Филипче до изутрина да си поднесе оставка

Бројката на заразени денес е 1085 лица. Постојат нови 1085 причини Венко Филипче да си поднесе оставка до утре изутрина. Непостапувањето и непреземањето на мерки...

Сезона и е:Седум причини зошто треба да ја користите миродијата

Долг е списиокот заболувања за кои може да помогне или да ги спречи редовната употреба на миродијата. Овој традиционален додаток на јадењата влијае позитивно...

Словачка за еден ден, бесплатно, тестираше над милион луѓе

Повеќе од милион Словаци денеска беа тестирани за коронавирус, како дел од огромната логистичка операција за тестирање на поголемиот дел од населението за време...

Грчкото МНР го осуди нападот врз свештеникот во Лион

Го осудуваме нападот врз православниот свештеник со грчко потекло во близина на црквата Благовештение во Лион, Франција, соопштуваат од Министерството за надворешни работи на...

Големите промени почнуваат вечерва-каков ефект треба секој да очекува од полната месечина

Ако имате забележано дека сте премногу заробени во сопствените мисли, би било добро да запрете и да го освестите овој процес, бидејќи може да...

Состојби на Флоресценција“ – изложба на Лида Шерафатманд и Милко Нестороски

„Состојби на Флоресценција“ е насловена изложбата на Лида Шерафатманд и Милко Нестороски што вечерва беше отворена во Центарот за култура „Браќа Миладиновци“ во Струга. Во...

Над милион позитивни случаи во Велика Британија од почетокот на пандемијата

Британскиот премиер Борис Џонсон ќе најави нови ограничувачки мерки, кои вклучуваат ново „заклучување“ на Англија на еден месец, до 2 декември, соопшти политичкиот уредник...

На Мадагаскар откриен повторно камелеон виден последен пат пред еден век

Биолозите на Мадагаскар пронашле редок вид камелеон кој бил последен пат виден пред сто години и за кој се мислело дека е изумрен. Природонаучниците од...

Атентат во Ница: студент изведен пред правдата поради споделување на фотографија од жртвата

Студен беше приведен во полиција вчера, доцна попладне, во просториите на бригадата за репресија на деликвенција против лица. Дваесетгодишниот студент ќе биде повикан на...

Музеј на слатките фантазии-сцени од само вашето царство/фото

Ако сте од оние кои сакааат да и се восхитуваат на уметоноста, тогаш се наоѓате на вистинското место. Ќе ја пронајдете во назнаките, боите,...

Аеродром, Карпош и Гази Баба со најмногу активни случаи на Ковид – 19

Од регистрирани  1085 нови случаи на Ковид-19 при направени 3294 тестирања во изминатите 24 часа, најмногу или речиси половина се во Скопје 447. Според информациите...

Во Грција првпат регистрирани над 2.000 нови случаи на Ковид-19

Во Грција денеска е регистриран нов негативен рекорд на новозаразени од коронавирусот, а бројката за првпат е над 2.000 нови случаи, поконкретно 2.056 за...

Нереди во Шпанија поради новите мерки против коронавирус

Во текот на ноќта избија насилни судири во повеќе градови низ Шпанија меѓу полицијата и демонстрантите против новите ограничувања воведени во врска со пандемијата...

Собранието в понеделник ќе ја продолжи расправата за ребалансот на Буџетот

Собранието ја заврши денешната расправа по Дополнетиот предлог за изменување и дополнување на државниот Буџет за 2020 година, односно вториот ребаланс за годинава, кој...

Излезни анкети: На изборите во Грузија води владејачката партија Грузиски сон

Владејачката партија Грузиски сон води на денешните парламентарни избори во Грузија, според четири излезни анкети по затворањето на избирачките места. Обединетиот сон веќе прогласи победа...

Изненадување на стартот: ФМП му одржа лекција на фаворитот Гостивар, Куманово подобар од ТФТ

Стартуваше новата сезона во Првата кошаркарска лига, и воедно се случи првото изненадување, кое го приреди екипата на Академија ФМП. Домаќинот славеше над фаворитот...

Сирење од дуњи-различно име, а еднаков вкус во сите национални кујни, познато уште од...

Сирењето со дуња е рецепт кој најверојатно потекнува од древни времиња – се спомнува во римскиот готвач Апик, збирка римски рецепти собрани во доцниот...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО

Анкети