Дома 2021 февруари

Месечна Архива: февруари 2021

Анкета: Повеќето Германци сакаат олабавување на мерките

Колку подолго трае заклучувањето, толку повеќе се намалува поддршката на германските граѓани за владините мерки, покажуваат најновите резултати од анкетата на весникот „Велт“. Според анкетата...

Планинарски март на Клепа

Планинарското спортско друштво  „Клепа” и Општина Градско денеска организираа еднодневна планинарска  акција: село Подлес – Клепа -манастир „Св.Архангел Михаил“ с.Горно Чичево, во должина од 15 километри. Оваа планинарска акција со освојување...

Во Вирџинија од 2024 година слободно ќе се продава марихуана

Претставниците на двата дома на Парламентот на американската држава Вирџинија гласаа за легализација на рекреативната консумација на марихуана од 2024 година, кога ќе започне...

Лекар состави ранг листа:Од штрудли до раскошни торти – меѓу нив е најпогубниот десерт...

Лекар ги рангира слатките од најмалку опасни до најштетни за одржување на идеалната линија - ќе се изненадите!  Сите знаеме дека колачите и тортите не...

Во Албанија до денеска вакцинирани 13.495 лица, утре пристигнува пратка од 15.000 вакцини од...

Албанското Министертво за здравство и социјална заштита информираше дека денеска вакцина против Ковид-19 примиле 1.028 лица, главно здравствени работници, како и постари лица од...

Сопственик настрадал од сопствениот петел додека го подговувал за борба

Петелот Раџа, кој носел нож за време на нелегална борба со петли во јужна Индија, го убил сопственикот Сопственик на петел бил прободен со...

Фаучи ги охрабрува Американците да се вакцинираат

Водечкиот американски експерт за заразни болести Ентони Фаучи, денеска повторно ги повика Американците да се вакцинираат против Ковид-19, со каква било вакцина што им...

Псаки: Треба истрага за обвинувањата против Куомо за сексуално вознемирување

Администрацијата на Џо Бајден смета дека треба да се спроведе независна истрага за наводите за сексуално вознемирување против гувернерот на Њујорк Ендрју Куомо, изјави...

„Охрид SOS“ остро се спротивставува на отстранувањето на дрворедот од улицата „Јане Сандански“ во...

Најавените подготвителни активности за реконструкција на улицата „Јане Сандански“ во Охрид ја разбрануваа јавноста, преку реакции на граѓани преку социјалните мрежи, но и забелешки...

Словенечкото маслиново масло – најдобро во северната хемисфера

Словенечко маслиново масло Вања, произведено од Вања Дујц во Копер, е добитник на престижната награда Олио Нуово за најдобро маслиново масло на северната хемисфера...

Пелистер дојде до нова победа, Вардар го изненади Кожув

Кошаркарите на Пелистер ја оправдаа фаворитската улога на гостувањето кај МЗТ Скопје УНИ Банка со 81:95. За гостите ова е единесетта победа во македонското првенство,...

Секој хороскопски знак има своја среќна боја- им носи посебна енергија

Боите носат енергија, а некои можат да донесат нешто што ќе ве натера навистина да блеснете. Тие можат да ја зголемат самодовербата, да го...

Јужноафрикански сој на коронавирусот се уште не е детектиран во земјава

Јужноафриканскиот сој на коронавирусот кај нас се уште не е детектиран, а околу седумдесетина проценти, според лабораторијата на болницата „Жан Митрев“, а оваа недела...

Нема проблеми со вакцината АстраЗенека. Токму спротивното.

Дојче веле – Бон Многумина во Германија, и пошироко, се скептични во однос на вакцината АстраЗенека, па дури и одбиваат да се вакцинираат, бидејќи сметаат...

Во бродолом во Либија загинаа 15 мигранти

Најмалку 15 Африканци се удавија кога нивниот брод се преврте кај брегот на Либија, изјави портпаролката на Меѓународната организација за миграција Сафа Мсехли. Ова е...

Филипче: Кинеските вакцини многу скоро ќе ги имаме во земјава

Министерот за здравство Венко Филипче потврди дека авансот за кинеските вакцини против Ковид-19 е повлечен, нагласувајќи дека тоа е направено за наша сигурност. Филипче...

Бројот на вакцинирани во Велика Британија надмина 20 милиони

Повеќе од 20 милиони луѓе во Велика Британија примиле барем една доза вакцина против коронавирусот, соопшти денеска министерот за здравство на таа земја, Мет...

„Ден на ретки болести“:Во земјава има 576 регистрирани лица со ретка болест и повеќе...

Преваленцата е 3,5 проценти до 5,9 проценти од светската популација, една од најретките е Прогерија, ретка генетска состојба што предизвикува децата брзо да стареат,...

Борел: ЕУ ќе одговори со мерки на насилството во Мјанмар

Високиот претставник на Европската унија за надворешна политика и безбедност Жозеп Борел денеска ја повика воената хунта во Мјанмар да престане со насилството на...

Авганистан ги доби првите дози вакцина против коронавирус од Индија

Авганистан ги доби првите дози на вакцини против Ковид-19 од Индија. Станува збор за индиската верзија на вакцината АронаЗенека против коронавирус. Вакцините први ги примија...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО

Анкети