Дома 2021 април

Месечна Архива: април 2021

Се прослави со фудбалерот на Барселона, па влезе во порно-индустријата

Аманда Тривизас стана популарна кога фудбалерот Џонатан дос Сантос случајно објави жешко видео од креветот со неа, по што започна да ја користи славата. Малку...

Пролетни средби на ММФ и Светската банка: Одлуките и мерките на Народната банка придонесоа...

Одлуките и мерките на Народната банка донесени од почнувањето на корона-кризата наваму се позитивно оценети на Пролетните средби на ММФ и Светската банка, коишто...

Медитерански остров им нуди на туристите до 200 евра ако останат минимум три дена

Со желба да ја оживее својата туристичка индустрија, Малта планира да им понуди на странските посетители и до 200 евра. Тоа, секако под услов, да...

Кина планира до крајот на годинава да произведе вакцини за половина човештво

Кина веројатно ќе произведе три милијарди дози од вакцината против Ковид-19 до крајот на годината, изјави официјален претставник на Националната здравствена комисија. „Имаме капацитет да...

Почестете се со здраво смути и наполнете се со енергија

Бидејќи деновите се динамични, а обврски има многу, секој претпочита да пие кафе наутро како поедноставен и побрз извор на енергија. Исто така, вообичаено...

Австрија набавува милион дози од вакцината Спутник В

Австрија ги заврши преговорите за купување на руската вакцина против коронавирусот Спутник В и ќе набави милион дози, што ќе помогне за забрзување на...

Во Драч запленети 140 килограми кокаин скриен во контејнер со банани од Еквадор

Во албанското пристаниште Драч, во контејнер со банани се открени и запленети 140 килограми кокаин. Контејнерот пред 24 дена тргнал од Еквадор, а дрогата пакувана...

Со информираност, истражувања и извори до развој на свеста за климатските промени

  Само десет отсто од десет институции коишто имаат ингеренции во областа на справување со климатските промени, одговориле дека преземаат активности за ублажување и прилагодување...

Слави Трифонов позитивен на коронавирус

Лидерот на втората политичка сила на неодамнешните парламентарни избори во Бугарија, „Има таков народ“, Слави Трифонов е позитивен на тестот на Ковид-19, изјави денеска...

Принцот Филип ќе биде погребан на 17 април

Погребот на принцот Филип, сопругот на британската кралица Елизабета Втора, ќе се одржи на 17 април во капелата на „Сент Џорџ“, во замокот Виндзор,...

„Спутник V“ ќе штити доживотно? Творците се надеваат дека руската вакцина ќе гарантира доживотен...

Шефот на Државниот истражувачки центар за епидемиологија и микробиологија „Гамалеја“, Александар Гинцбург, се надева дека вакцинацијата со руската вакцина против коронаворусот „Спутник ве“ (Спутник...

Филипче: Со масовна вакцинација до побрзо справување со пандемијата предизвикана од коронавирусот

Министерот за здравство Венко Филипче денеска преку својот фејсбук-профил апелираше граѓаните да се пријават за вакцинација со цел побрзо надминување на пандемијата предизвикана од...

ВИДЕО/„Чипираниот“ мајмун на Маск телепатски ја играше играта користејќи го својот мозок

Стартап компанијата на Илон Маск објави видео запис на кој се гледа мајмун како игра едноставна видео игра откако му биле вградени импланти засновани...

ЕМА истражува дали вакцината Џонсон и Џонсон предизвикува згрутчување како АстраЗенека

Европските регулатори истражуваат дали вакцината на американската компанија Џонсон и Џонсон против КОВИД-19 предизвикува невообичаени згрутчување на крвта слични на оние предизвикани од вакцината...

Вакцинирани вработените во градинките од Општина Аеродром

Воспитувачките, негувателките, педагозите и психолозите во детските градинки од Аеродром денеска ја примија првата доза од вакцината против КОВИД-19 што се спроведува во вакциналниот...

Анкета: Половина од Американците го сакаат Двејн Џонсон „Карпата“ за претседател

Многумина Американци сакаат Двејн Џонсон „Карпата“ да се кандидира во иднина за претседател на САД, покажуваат резултатите од анкетата спроведена од истражувачката компанија „Пиплсеј“. Анкетирани...

Спасовски и Чулев повикани кај Русковска како сведоци во истрагата за сообраќајниот софтвер на...

Единствените кои досега се распрашани како сведоци во предистрагата за софтверот на Рашковски се актуелниот и техничкиот министер за внатрешни работи. Двајцата во различни...

Христос Покровителот, ќе се гради гигантска статуа на Исус, поголема од таа во Рио...

Гигантска нова статуа на Исус Христос, која се гради во јужниот дел на Бразил, ќе се издигне уште повисоко од споменикот на Христос Спасителот,...

Нови 1092 случаи на КОВИД-19, 32 починати и 2002 оздравени лица

Нови 1092 случаи на КОВИД-19 се регистрирани во изминатите 24 часа од направени 5569 направени тестирања. Истовремено регистрирани се и 32 починати, но и...

Ѓорѓија Сајкоски ќе го води изборниот штаб на ВМРО-ДПМНЕ на претстојните локалните избори

Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ на денешната седница го назначи генералниот секретар Ѓорѓија Сајкоски за претседател на Републичкиот изборен штаб за претстојните локални избори. Како што соопштија...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО