test
Дома 2023 јануари

Месечна Архива: јануари 2023

Ако не се соблечев гола, немаше да знаат дека сум светска шампионка (ФОТО)

Ако во минатото беше реткост, во денешно време секоја втора спортистка бара начин да заработи повеќе пари со тоа што ќе се соблече за...

Словенечкото МНР потврди дека уапсените странски државјани шпионирале за Русија, им се заканува 8-годишна...

Министерката за надворешни работи на Словенија Тања Фајон потврди дека двајцата странски државјани обвинети за шпионажа се припадници на руската разузнавачка служба. Фајон изјави дека...

Словачкиот Парламент го скрати мандатот, предвремени избори во септември

Словачкиот Парламент денеска одобри петмесечно скратување на четиригодишниот мандат на тековниот состав на собранието, закажувајќи нови избори за 30 септември. Предвремените избори ќе се распишат...

ИО на СДСМ одлучи: Продолжуваат разговорите за зголемување на мнозинството со Алијанса, врз политички...

Извршниот одбор на СДСМ на денешната седница разговараше за повеќе актуелни прашања, за економските политики на Владата, претседавањето со ОБСЕ, текот на скрининг процесот...

Редок случај, неевидентиран во суд:Тајванец казнет со над 90.000 долари и затворска казна откако...

Тајванец е осуден на два месеци затвор и парична казна од 91.350 американски долари, откако неговиот папагал повредил лекар. Според Централната тајванска новинска агенција, д-р...

Сицилијански мафијаш бара од судот да се уништат сите примероци од „Гомора“, содржела...

Сицилијански мафијаш бара од судот да нареди конфискација на сите примероци од книгата „Гомора и соло е ил Кораџо“ од Роберто Савијано, кој живее...

Ахмети: Сите граѓани мора да ја предводат државата кон ЕУ

Претседателот на ДУИ, Али Ахмети, придружуван од сопартијци, вечерва ги продолжи средбите со граѓаните на општина Врапчиште. Пред присутните, покрај Ахмети, се обратија и...

Седум ирански компании за производство на дронови додадени во списокот санкции на САД

САД додадоа седум ирански ентитети во својот список санкции кои се поврзани со производството на дронови што Русија ги користи во своите удари во...

Нобелова награда за мир 2023:Доминација на кандидати од Украина

Од шефот на НАТО до претседателот на Украина, многу од кандидатите предложени за Нобеловата награда за мир во 2023 година се поврзани со војната...

Мики Манојловиќ е прогласен за актер на годината во Хрватска

Предраг Мики Манојловиќ е прогласен за актер на годината во Хрватска, а медиумската награда „Златно студио“ му е доделена за улогата во филмот „Чичко“. Медиумската...

Во Франција протести за пензиските реформи

Околу 87.000 луѓе се собраа денеска во Париз на протест против пензиската реформа, соопшти полицијата, а синдикатот ЦГТ, еден од организаторите на состанокот, објави...

Здрави и вкусни, ама треба да им се одолее:Доволни се најмногу две дневно, а...

Бананите се вкусно овошје кое нуди различни здравствени придобивки. Бананите се полни со хранливи материи кои се неопходни за здрава исхрана. Освен богатата содржина...

Петровска: Гоце Делчев е великан кој треба достоинствено да се чествува

Министерката за одбрана Славјанка Петровска во вечерашното интервју за Аргумент плус на Телевизија 24, истакна дека Гоце Делчев е великан чиј роденден треба да...

Вашингтон: Русија не го почитува последниот нуклеарен договор што ги поврзува

САД денеска соопшти дека Русија не го почитува договорот „Нов СТАРТ“ (Strategic Arms Reduction Treaty) од 2010 година, последниот договор за нуклеарно разоружување што...

Властите не мируваат:Иранска двојка снимена како танцува на улиците на Техеран, ги чека над...

Иранска двојка во раните дваесетти години, наводно, била осудена за „промовирање на корупција, проституција и пропаганда“. Млада иранска двојка на околу 20 години е осудена...

Вечерва седница на ИО на СДСМ: Меѓу темите можното проширување на владината коалиција

Извршниот одбор на СДСМ вечерва одржува седница, на која меѓу темите е  можното проширување на владината коалиција. На седницата на ИО, како што потврдија од...

Шмигал: Самитот Украина-Европска унија ќе се одржи в петок во Киев

Украинскиот премиер Денис Шмигал денеска изјави дека самитот Украина-Европска унија (ЕУ) ќе се одржи в петок во Киев, а ден претходно – први „меѓувладини...

Во чест на Св. Трифун:Во Неготинско се организира треил трка за вино и љубов

Треил трка за вино и љубов се организира во Неготинско, во февруари, или, како што велат организаторите, во месецот на виното и љубовта. – На...

Османи – Борел: Со поддршката на ЕУ и дипломатска акција, ОБСЕ ќе придонесе за...

Северна Македонија, како земја претседавач, строго ќе ги почитува основните принципи и вредности на ОБСЕ. Во фокус на Организацијата ќе биде Украина, односно човековата...

Ковачевски: Во најголем процент сме усогласени со Алијанса за Албанците, не разговаравме за кадровски...

Основните претпоставки на ова владино мнозинство се на линија на тоа што Алијанса за Албанци го застапува, а тоа е стратешкото партнерство со САД,...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО

Анкети