Дома 2020 мај

Месечна Архива: мај 2020

Шише коњак од 18 век продадено за 131.000 евра

Ретко шише на коњак Maison Gautier, произведено во 18 век, е продадено во лондонската аукциска куќа Sotheby’s за 118.580 британски фунти, односно 131.000 евра.Наречено...

Пад на француската економија од 5,3 отсто во првиот квартал, најголем квартален пад од...

Француската економија падна за 5,3 проценти во првиот квартал од 2020 година во однос на претходниот квартал, како резултат на затворањето на економијата предизвикана...

Бројката на заразени со Ковид-19 во светот се приближува до 6 милиони

Според најновите податоци, во светот со новиот коронавирус досега се заразиле 5.962.407 лица. Од нив починале 363.899, а оздравеле 2.628.359.-Во изминатите 24 часа во...

Италијанскиот БДП може да се намали до 13 отсто, тврди гувернерот на централната банка...

Италијанската економија може да се намали на 13 проценти оваа година, како резултат на корона-кризата. Тоа го нагласи денеска гувернерот на централната банка на...

За еден месец изолација завршила 20 онлајн курсеви

Паула Мендоза од Филипините, изминатиот месец го поминала во самоизолација, а слободното време го искористила  на вистински начин.Решила да се пријави на неколку онлајн...

Телефонски разговор на претседателот Пендаровски со папата Франциск

Претседателот Стево Пендаровски денеска оствари телефонски разговор со поглаварот на Римокатоличката црква, папата Франциск, при што изрази жалење затоа што поради пандемијата на КОВИД-19...

Телефонски разговор на Димитров со шпанската министерка за надворешни работи Лаја

На барање на шпанската страна, министерот за надворешни работи Никола Димитров денеска разговараше со Аранча Гонзалес Лаја, министерка за надворешни работи, ЕУ и за...

Чулев: Порастот на заболени е директна последица на фактот дека власта тераше дневен ПР

Порастот на заболени е директна последица на фактот дека власта неместо суштински политики тераше дневен ПР од прашањето поврзано со справување со корона вирусот,...

Најстарото гнездо со штркови во Пијанец доби нови жители

Најстарото гнездо со штркови во Пијанец доби нови жители. Трите нови штркови денеска ги забележаа граѓани, кои за гнездото кое се наоѓа на една...

Анкета: Германиците ги менуваат прехранбените навики – помалку месо повеќе готвење дома

Германските граѓани јадат се помалку месо, а навиките за јадење се смениле за време на корона-кризата, така што сега се повеќе граѓани подготвуваат храна...

МИОА со апел до граѓаните да ја инсталираат апликацијата СтопКорона: Да се заштитиме себе...

Во услови на разлабавување на рестриктивните мерки СтопКорона е алатка во нашите раце за намалување на ширењето на заразата, повика денеска Министерство за Информатичко општество...

Во соработка со УНИЦЕФ набавени нови респиратори за јавното здравство 

Министерот за здравство Венко Филипче, денеска присуствуваше на примопредавањето на нови респиратори, обезбедени во соработка со Канцеларијата на УНИЦЕФ во Скопје.Како што соопшти Министерството...

Дваесеттиот ЕГЗИТ Фестивал ќе се одржи од 13 до 16 август

Откако епидемијата заврши во повеќето балкански земји, новите датуми за 20-тата роденденска прослава на ЕГЗИТ – најголемиот фестивал во нашиот регион и еден од...

Советот за безбедност утре ќе одлучува за евентуално продолжување на вонредната состојба

Советот за безбедност утре на пладне ќе одржи седница во Кабинетот на претседателот „Вила Водно“, на која ќе се одлучува за евентуалното продолжување на...

Нетанјаху: Кон Израел ќе припоиме третина од Западниот Брег

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху изјави дека Израел ќе анектира 30 проценти од окупираниот Западен Брег. Во интервју за израелскиот весник „Макор Ришон“, Нетанјаху рече...

Холанѓаните чекаа 35 години и на крајот им се урна сонот

Љубителите на Формула 1 имаат уште една причина за незадоволство, откако организаторите на трката за Големата награда на Холандија беа принудени од безбедносни причини...

НБ: Позначајни движења во платниот биланс во првиот квартал од 2020 година

Во првиот квартал од 2020 година во тековните трансакции со нерезиденти е остварен дефицит од 157 милиони евра, при дефицит во стоковната размена и...

Грчката Влада ќе субвенционира купување електрични автомобили, мотори и велосипеди

Еколошки бонус, односно субвенција за физички лица, за компании и за такси возила, за набавка на електрични автомобили, мотори, велосипеди и мали комбиња, предвидено...

ФАО: Потенцијално големи загуби ќе имаат производителите на овошје и зеленчук во светот

Организацијата за храна и земјоделство при ОН, (ФАО) предупреди денеска за потенцијално големи загуби на производителите на овошје и зеленчук во светот.Ограничувањата за движење,...

Исмаили: Обезбедивме финансиска поддршка за културните работници

Министерството за култура обезбеди финансиска поддршка во месечен нето износ од 14.500 денари за месеците април и мај 2020 година за уметниците и другите...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО