test
Дома 2022 август

Месечна Архива: август 2022

Постигнат договор меѓу германските власти и семејствата на загинатите во нападот на ОИ1972

Германија и семејствата на жртвите кои настрадаа во терористичкиот напад за време на Олимписките игри 1972 во Минхен постигнаа договор за обештетување, 50 години...

Топ-листа на „најкул“ улици ширум светот

На топ-листата најзабавни и „најкул“ улици на списанието „Тајм аут“, „Велингтон“ (на француски јазик: „Rue Wellington“) во Монтреал, Канада, го зазема првото место, а...

Командантот на Бундесверот: Не ја потценувајте моќта на руската армија, може да отвори нов...

Командантот на германската армија, Еберхард Зорн, денеска го предупреди Западот да не ја потценува моќта на руската армија. „Поголемиот дел од руските копнени сили моментално...

Дом за стари во Јапонија „најмува“ бебиња

Дом за стари лица во Јапонија „вработува“ бебиња и мали деца за да им прават друштво на возрасните жители и заради подобрување на расположението во...

Украина: Русите не ги извлекувале, туку турале бетон врз телата во театарот во Мариупол

Во март годинава руските сили го бомбардираа театарот во Мариупол во кој се криеле неколку стотини цивили. Во тој напад се убиени околу 300...

Се намалува животниот век во САД

Очекуваниот животен век во САД втора година по ред бележи пад и во 2021 година и е за една година е пократок во споредба...

Германија со речиси двојно повеќе извоз на оружје во однос на минатата година

Германскиот извоз на воена опрема годинава силно порасна, поттикнат од испораките на оружје во Украина, соопшти денеска Министерството за економија. За шест месеци до 24...

Девојките на Леонардо Ди Каприо ги следи едно проклетство

Актерот Леонардо ди Каприо и манекеката Камила Мороно ја прекинале врската само два месеци по нејзиниот 25.роденден. Последниот прекин само го дополнува образецот воспоставен...

МААЕ сака да воспостави постојана канцеларија во нуклеарната централа Запорожје

Директор на Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ) Рафаел Гроси изјави дека МААЕ ќе се обиде да формира постојана канцеларија во нуклеарната централа Запорожје,...

Руските медиуми јавуваат за украински артилериски напади врз позиции во близина на нуклеарката „Запорожје“

Украинските оружени сили вршат арилериски напади брз градот Енергодар, во непосредна близина на нукларната централа „Запорожје“, објавуваат денеска руските агенции. Според нивните информации, украинската армија...

Шаќири: Интензивно вложуваме во образовна инфраструктура

Учениците од Долно Блаце веќе не мора да посетуваат настава во соседно Косово, туку ќе учат во ново училиште, изградено само за нив,...

Двајца службеници на германското Министерство за економија под истрага за можни шпионски активности

Германското Министерство за економија побарало од националната разузнавачка агенција да изврши проверка на двајца високи функционери во Министерството, осомничени за шпионски активности за Русија,...

Пациентите од Клиниката за ТОАРИЛУЦ-КАРИЛ се препраќаат во други клиники

Во Клиниката за ТОАРЛИУЦ-КАРИЛ не се примаат нови пациенти поради нивна безбедност и се препраќаат во други клиники, откако беа поплавени магацините во...

Белгија: Единствено решение е блокирање на цените на енергијата на ниво на ЕУ

Белгиската Влада попладнево ги презентираше мерките за помош на граѓаните и компаниите во пресрет на престојната има, а премиерот Александер Де Кро повторно апелираше...

ФДА ги одобри обновените Ковид-19 вакцини против сојот Омикрон БА.4 и БА.5

Управата за храна и лекови на САД (ФДА) денеска ги одобри за употреба новите засилувачки вакцини на Фајзер и Модерна за ревакцинација од Ковид-19,...

По тепачката се огласи сестра и на Северина: Таа е агресивна и ментално нездрава...

Хрватската пејачка Северина вчера попладне на загрепскиот аеродром ја пречекала полиција, а повод била семејната караница со сестра и Маријана во нивниот стан во...

Израел воведе санкции за компании и поединци вмешани во финансирање на Хамас

Израел денеска воведе санкции против 20 компании и поединци од земји на Блискиот Исток, за кои тврди дека се вклучени во финансирањето на палестинската...

Тајсон е во инвалидска количка, има сериозни проблеми

Легендарниот Мајк Тајсон, кој важи за еден од најдобрите боксери на сите времиња, очигледно има здравствени проблеми. Неодамна беше забележан во инвалидска количка и тоа...

Демоните повторно ми се вратија во глава

Францускиот тенисер Беноа Пер имаше шокантен потег на САД опен, за кој зборува цел свет. Тој си ги спакува куферите во првото коло на...

Зеленски побара забрана на сите руски државни медиуми на територијата на ЕУ

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски денеска ја повика Европска Унија да ги забрани сите руски државни телевизиски канали и „пропагандисти“. Зеленски,преку видеообраќање на Конференцијата Форум...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО

Анкети