Дома 2020 јуни

Месечна Архива: јуни 2020

Истанбул има поголем БДП од осум балкански земји заедно

Најголемиот турски град Истанбул има БДП од 256 милијарди долари, а осум балкански земји заедно имаат 253 милијарди долари, објави порталот Индикатор.ба. Сонер Цагаптеј, директор...

Болтон: САД треба да размислат за санкции против Русија

Поранешниот советник за национална безбедност на американскиот претседател Доналд Трамп, Џон Болтон, денеска изјави дека САД треба да размислат за економски санкции против Русија,...

Филипче: Нападот на докторката во ГОБ „8 Септември“ крајно непочитување на здравствените работници

Министерот за здравство Венко Филипче го осуди вечерашниот напад на докторка во ГОБ „8 Септември“ од семејство на почината пациентка од КОВИД-19, оценувајќи дека...

Царовска: Очекувам целосна реализација на нашата програма

Носителката на листата на кандидати за пратеници во Изборна единица 1 од коалицијата предводена од СДСМ Мила Царовска вечерва беше на маалска средба во...

Стојаноска: Гасификација на Гостивар и на цела Македонија

Циглана важи за бастионот на ВМРО-ДПМНЕ во Гостивар. Бастион затоа што ВМРО-ДПМНЕ нема изгубено во Циглана. Така ќе биде и овој пат на 15...

Николовски од Велес: Да ги вратиме и да ги задржиме младите дома

Мојот личен и најголем мотив во оваа изборна кампања е да да ги вратиме и да ги задржиме младите тука. Младите во изминатите 11...

Зибери од Куманово: Ветинг кај сите тие што во име на граѓаните вршат јавни...

Првиот кандидат за премиер Албанец, Насер Зибери, вечерва од Куманово изјави дека се залага за суштински реформи од повеќе области, политички, економски, социјален аспект од кои...

Фаучи: Не можеме со сигурност да сметаме на ефикасна вакцина

Водечкиот американски епидемиолог Ентони Фаучи изјави денеска дека САД не можат со сигурност да сметаат на ефекасна вакцина против Ковид-19, предупредувајќи дека дневниот број...

Приведени шест лица поради инцидент во ГОБ „8 Септември“

Шест лица вечерва се приведени во полициската станица Гази Баба поради инцидент во Градската општа болница „8 Септември“ во Скопје. Како што информираат од болницата,...

Заев ветува продолжување по вистинскиот пат, Мицкоски чесност и исполнување на изборните ветувања

Лидерите на владејачката СДСМ Зоран Заев и на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во првото телевизиско соочување во изборната кампања побараа поддршка од граѓаните,  првиот...

Не се очекуваше ваков потенцијал на вирусот во лето, оцени српскиот епидемиолог Кон

Српскиот епидемиолог Предраг Кон денеска изјави дека не се очекувало дека новиот коронавирус ќе покаже толкав потенцијал во текот на летото. – Таа неочекуваност не...

Шахпаска: Направивме големи исчекори во родовата еднаквост, социјалната реформа и во пензискиот систем

Граѓаните да излезат на 15 јули, почитувајќи ги сите протоколи и го дадат својот глас затоа што можеме уште повеќе и уште подобро. На...

Николоски: Во ИЕ 4 јас и мојата партија водиме преку 4 проценти

Моја агенда е да бидам што повеќе со луѓето затоа што јас не бркам проценти, јас работам, изјави Александар Николоски, носител на листата на...

Куомо: Њујорк воведува карантин за граѓаните од 16 сојузни американски држави

Државата Њујорк воведува задолжителен карантин за граѓаните на 16 американски држави каде пандемијата на коронавирус е во пораст, изјави денеска гувернерот Ендру Куомо. – Сега...

САД и натаму соработуваат со СЗО

И покрај одлуката на американскиот претседател на Доналд Трамп да ги прекине врските со Светската здравствена организација (СЗО), САД продолжуваат да работат со организацијата...

Зошто Кралот на ромската музика е бесен?

Ферус Мустафов кој низ целиот свет е попознат и како Кралот на ромската музика, а кој и во Англија гордо ја носи оваа титула...

Најлесно можете да се вљубите во овие хороскопски знаци

Колку и да треба љубовта и емоциите да бидат едноставни, сите знаеме дека тоа не секогаш е така. Сепак, не се сите исти, а...

Научниците имаат причина да веруваат дека имунитетот на луѓето е поголем одошто покажуваат тестовите...

Новото истражување на шведскиот институт Каролинска и Универзитетската болница Каролинска покажува дека многу луѓе со благи или асимптоматични случаи на коронавирус, имаат имунитет посредуван со...

Дабарите еден од причините за топење на вечниот мраз на Арктикот

Научниците се загрижени од зголемената популација на дабари на Аљаска и на други места во Арктикот. Биолозите и климатолозите ја набљудуваaт интересната заемна поврзаност...

Враќањето на Аја Софија во џамија ќе предизвика раздор

Враќањето на истанбулската „Аја Софија“ во џамија ќе предизвика раздор, изјави денеска вселенскиот патријарх Вартоломеј, во очекување турски суд да донесе одлука за зградата,...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО

Анкети