Дома 2019 октомври

Месечна Архива: октомври 2019

Со настап на Дејвид Торн и Фред Фрит вечерва почна Скопскиот џез фестивал

Двајца култни гитаристи од САД – Дејвид Торн и Фред Фрит со неговото трио во Националната опера и балет (НОБ) го отворија вечерва Скопски...

Освежителна булгур салата

Булгурот е многу здрава житарка, која се повеќе се користи во разни јадења, сосови со зеленчук, салати или супи. Тој се подготвува од пченично...

Меси: Во наредниот период ќе откријам до кога ќе продолжам да играм

Лионел Меси ја прими својата шеста „Златна копачка" во кариерата во средата. Во споредба со Кристијано Роналдо, тој сега води пред Португалецот со 6:4...

Трамп: Моравме да покажеме малку „груба љубов” за да се дојде до договор

Американскиот претседател Доналд Трамп на Твитер му се заблагодари на турскиот колега Реџеп Тајип Ердоган за постигнувањето на договор за прекин на огнот во...

Мистерија на природата: Организам изгледа како габа, а се однесува како животно/видео

Зоолошката градина во Париз претстави мистериозен нов организам, наречен "дамка" (Blob), жолтеникаво едноклеточно живо суштество кое изгледа како габа, но се однесува како животно. Новиот...

Откриено зошто Јунајтед се откажа од Неимар

Најтрофејниот клуб во англиската Премиер лига, Манчестер Јунајтед, во последен момент се откажа од намерата да ги осигура услугите на бразилскиот интернационалец од редовите...

Пенс: Постигнат е договор за прекин на турската офанзива во североисточна Сирија

Потпретседателот на САД, Мајк Пенс по средбата со претседателот на Турција, Реџеп Тајип Ердоган во Анкара, изјави дека е постигнат договор за прекин на...

Италијански агент го обвини Сер Алекс Фергусон за местење натпревари

Легендарниот фудбалски тренер Сер Алекс Фергусон е обвинет за местење на барем еден натпревар во текот на неговата кариера, пренесуваат медиумите на Островот. Тој беше...

Во Тајланд маж осуден на 374 години затвор за порнографија со деца

Маж од Тајланд (31) е осуден на рекордни 374 години затвор и парична казна од 26.000 долари поради трговија со деца кои ги користел...

Барса и Реал ќе играат на „Камп Ноу”

Турнирскиот комитет при Ла Лига ја отфрли можноста за промена на локацијата на претстојното „Ел Класико" помеѓу Барселона и Реал Мадрид. Ова го потврди...

ЕУ лидерите го одобрија договорот за брегзит

Претседателот на Европскиот совет Доналд Туск изјави дека лидерите на Европска унија едногласно го одобрија ревидираниот договор за излегување на Велика Британија од ЕУ. Тоа...

Ливерпул ќе ја загуби титулата поради Мане и Салах

Последните 30 години навивачите на Ливерпул си поставуваат исто прашање, но оваа сезона тоа прашање е повеќе од актуелно. Дали оваа сезона ќе биде...

„Кликни и помоли се“ – Ватикан ја претстави паметната бројаница, молитвен уред за младите

Во Ватикан по се изгледа не се задоволни колку младите и посветуваат време на верата и црквата, па одлучиле да им понудат „молитвен уред“...

По 37 години британскиот Парламент ќе има седница в сабота

Британскиот Парламент одлучи в сабота да одржи седница на кои пратениците ќе гласаат за новиот договор за брегзит. Пратениците денеска гласаа за одржување на седница...

Чоколадото е најдобро да се јаде во одредени периоди од денот

Јадењето чоколадо е посебен ритуал за сладокусците, но знаете ли дека постојат правила за начинот и времето, на, и во кое тоа се консумира,...

Рама по средбата со Хан: Направивме тоа што Брисел го бараше од нас

Го направивме тоа што тие од нас го побараа да го направиме, изјави албанскиот премиер Еди Рама по средбата со еврокомесарот за проширување Јоханес...

Првото породување во вселената може да се случи до 2031.

Стартап компанија планира да испрати трудници на 36-часовна мисија, за да можат да се породат во орбитата. Првото бебе во вселената би можело да се...

„Ел Класико“ ќе се игра сред недела

На 26 октомври требаше да се одигра најголемиот дерби натпревар во Примера дивизион, дуелот помеѓу Барселона и Реал (М). Сепак, според последните информации кои...

Сасоли: Треба да им кажеме да на Северна Македонија и Албанија

Одлуката за отпочнување на преговорите со Северна Македонија и Албанија, климатските промени, реформи на ЕУ системот за миграции се темите за кои како итни...

Меркел побара од Турција да ја запре офанзивата во Сирија

Турција мора да ја запре својата воена операција во северниот дел на Сирија, која носи нови страдања во веќе уништената држава од војната, изјави...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО