Дома 2021 ноември

Месечна Архива: ноември 2021

Академија ФМП претрпе дебакл во Израел

Кошаркарите на Академија ФМП претрпеа убедлив пораз на гостувањето во Израел, откако загуби во рамки на БИБЛ лигата од Галил Елијон со 107:65. Поразот на...

Валери се соблече пред соседите (ВИДЕО)

Познатата американска борачка Валери Луреда (23) реши уште еднаш да покаже какви атрибути поседува. Таа оваа година имаше две ММА борби, а во едната...

Стотици млади фоки угинаа за време на разорна бура во Шкотска

Стотици младенчиња фоки угинаа за време на разорната бура Арвен во природен резерват на југоистокот на Шкотска. Националниот институт за конзервација кој управува со резерватот...

Нормализиран сообраќајот на патот Струга – Ќафасан

Сообраќајот на патниот правец Струга – граничен премин Ќафасан од 22:15 часот е нормализиран, информираат од АМСМ. На овој патен правец поради ниските температури и...

Во средниот век Европејците капењето го сметале за изопачено: Се капеле пет пати годишно

Ако се земе предвид дека и во Римската империја постоеле јавни бањи, сосема е логично дека во средниот век личната хигиена се подразбирала. Сепак,...

Владата донесе одлука за отворање почесен конзулат на Србија во нашата земја

Владата на денешната седница донесе одлука за отворање почесен конзулат на Република Србија во нашата земја, со седиште во Куманово. Како што соопшти владината прес-служба,...

Твитер забрани споделување на фотографии и видеа без согласност

Твитер денеска соопшти дека нема да дозволи споделување на приватни медиумски податоци, како фотографии и видеа, на својата платформа, без согласност на лицето кое...

Агенцијата на ОН за палестински бегалци нема пари да ги исплати вработените

Генералниот комесар на Агенцијата на ОН за палестински бегалци (UNWRA) Филип Лазарини денеска изјави дека поради големата финансиска криза, овој месец 28.000 вработени во...

E.Пелистер водеше цел натпревар, но од Лисабон се враќа само со бод

Ракометарите на Еурофарм Пелистер пропуштија голема шанса да ја продолжат со серијата победи во Европската лига, откако ремизираа на гостувањето кај Спортинг со 27:27....

Како правилно да ги миете забите: Грешки кои ги правиме во процесот на четкањето

Забите ги миеме секојдневно, откако знаеме за себе. Но, мнозинството од нас при миењето на забите ги прават овие неколку грешки, поради што не...

Изложба „Криза 2“ на мултимедијалниот уметник Игор Станоески

Во галеријата „КО-РА“ во Домот на културата „Кочо Рацин“ вечерва е отворена самостојна  изложба на мултимедијалниот уметник  Игор Станоески, насловена „Криза 2“, на која...

Водители на Фокс њуз го споредија Фаучи со Мусолини и Менгеле

Водителите на телевизијата Фокс њуз, Карлсон Такер и Лара Логан, во синоќешни емисии го споредија главниот инфектолог на САД, Ентони Фаучи, со диктатори од...

Пукање во Мичиген: Тинејџер уби тројца средношколци

Три лица, за кои се верува дека се ученици, се убиени во пукање во средното училиште Оксфорд во Оксфорд, Мичиген, соопштија локалните власти. Други шест се застрелани...

Влада: Премиерот Заев ги демантира изјавите на Таравари, бара извинување или ќе тужи

Премиерот Зоран Заев најостро ги демантира изнесените лаги и дезинформации дека наводно тој или било кој друг по негова насока нудел пари на пратеници,...

Инженерското чудо во центарот на Шангај: НАЈГОЛЕМИОТ сообраќаен спирален мост во светот/ВИДЕО

Во центарот на Шангај има мост на реката Хауангпу наречен Нанпу, кој е посебен бидејќи е најголемиот спирален мост во светот. Ноќе, кога светлата...

Шефот на СЗО предупредува дека некои земји претерано реагираат на омикрон

Шефот на Светската здравствена организација (СЗО), Тедрос Аданом Гебрејсус, денеска изрази загриженост поради претераната реакција на некои земји на појавата на варијантата омикрон, велејќи...

Муцунски: Укинавме две градежни маркици и донесовме одлука наместо кафеана да се изгради детска...

На иницијатива на градоначалникот Тимчо Муцунски, Советот на Општина Аеродром на денешната седница донесе две важни одлуки – за изградба на нова градинка на...

Кина: Новата варијанта на коронавирусот може да ја отежни организацијата на ЗОИ

Кина денеска призна дека Омикрон, новата варијанта на коронавирусот, може да донесе дополнителни тешкотии во организирањето на Зимските олимписки игри во Пекинг, но ја...

Влада: Со 14,9 милиони денари ќе се финансираат повеќе инфраструктурни проекти во ромските заедници

Со 14,9 милиони денари ќе се финансираат повеќе инфраструктурни проекти во ромските заедници во Крива Паланка, Кавадарци, Прилеп, Кочани, Ранковце, Делчево и Шуто Оризари. Прес-службата...

Усовршувањето на вештачката интелигенција ќе донесе револуционерни промени во геополитиката

Шефот на британската разузнавачка служба МИ6, Ричард Мур изјави дека Кина и Русија работат на усовршување на вештачката интелигенција на начин што може да...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО

Анкети