test
Дома 2023 јули

Месечна Архива: јули 2023

НБА ѕвездите лудо се забавуваа во соседна Грција

Голем број спортисти ги полнат батериите на егзотични места за новата натпреварувачка сезона. Така, неколку НБА играчи решија да ја посетат соседна Грција. Хрватскиот кошаркар...

Првиот филм за Опенхајмер е снимен половина век пред Нолан и тоа – во...

Повеќе од половина век пред Кристофер Нолан, Белградската телевизија сними филм за Опенхајмер „Случајот Опенхајмер“. Критичарите веќе го класифицираат филмот за креаторот на атомската бомба...

ЦРНА ГОРА ВО ПЛАМEН: Пожарникарите се борат со огнената стихија кај Подгорица/ВИДЕО

Црна Гора се бори со пожарот, кој вечерва избувна во Подгорица, од Косор до Долјани. Пожарникарите се на терен. Како што пренесува Вијести, на местото...

По 14 години заробеништво избегала од киднаперот: Хорор-сценариото во куќата расветли друга мистерија

Жена чиј идентитет не е откриен, но која полицијата ја претставува како Екатерина Б, побегнала од подрумот каде што киднаперот ја чувал 14 години...

Киев и Загреб се договорија за користење на хрватските пристаништа за извоз на украинско...

Властите на Хрватска и Украина денеска во Киев постигнаа договор за користење на хрватските пристаништа за извоз на украинско жито, пренесува Слободна Европа (РСЕ). Како...

Анастасија Ражњатовиќ се сврши: Цеца не присуствуваше на веридбата, но проговори/ВИДЕО

Најважниот ден во животот на Анастасија, кој се случи пред неколку дена, беше исполнет со љубов, емоции и прекрасни спонтани спомени. Свршувачката на Немања...

Се појави дискутабилна снимка од мечка во Кина – на крајот се огласи и...

Зоолошката градина во источна Кина ги демантираше шпекулациите дека некои од нејзините мечки би можеле да бидат луѓе облечени во костими, откако видеото на...

Би-би-си следи украинска елитна единица во акција во Бахмут: Оперираат ноќе, детално прикажана акцијата

Украинските сили сè уште се обидуваат да го вратат Бахмут на истокот на земјата, со помош на елитните снајперисти кои ноќе ги демнат руските...

Тајфунот Доксури беснее во Кина: Човек едвај издржа на кровот на автомобил додека незадржлива...

Еден човек е спасен денеска од својот автомобил за време на поплавите што ја погодија северна Кина откако тајфунот Доксури татнеше низ овој дел...

САД воведоа санкции за соработниците на Додик, еве кој се е на списокот

Во понеделникот, САД воведоа санкции за четворица од најблиските соработници на лидерот на босанските Срби, Милорад Додик, а на тој список се личности на...

Едрилица со три лица се преврте во Охридското езеро, спасувачката акција успешна

Постапувајќи по пријава дoбиена околу 17.45 часот во СВР Охрид дека во водите на Охридското Езеро, кај Дебрцка плажа, има превртен пловен објект, полициски...

Петта жртва на невремето во Хрватска: Дабово дрво при сечење се свртело и усмртило...

Маж (65) загина денеска во хрватската населба Бабина Греда при отстранување на дрвјата кои беа оштетени за време на невремето што пред две недели...

ОКТА го објави финансискиот извештај за вториот квартал/првата половина од 2023 година

Силна прилагодена ЕБИТДА поради зголемени маржи во споредба со претходната година; остварена профитабилност со влијание на загубите од вреднување на залихи – отпочнат прв...

Полска распореди снајперисти на границата со Белорусија

Полска распореди снајперисти на границата со Белорусија, соопшти главната команда на вооружените сили на земјата, пренесува RMF.FM. Командата објави и снимка на која се...

Нормализиран железничкиот сообраќај, постигнат е договор за платата на машиновозачите

Железничкиот сообраќај во државава ќе се нормализира вечер во 20 часот откако претставниците на машинскиот извршен персонал и на раководството во ЖРСМ Транспорт доцна...

На Ќафасан пуштен во употреба системот Уан стоп шоп

По граничниот премин Табановце кон Србија, системот уан стоп шоп од денеска е пуштен во употреба и на граничниот премин Ќафасан кон Албанија. Како што...

Хрватскиот тренер откри непознати детали од соработката со Федерер

Иван Љубичиќ, кој му беше тренер на Швајцарецот од 2016 па сè до неговото пензионирање минатата година, во интервју за „Tennis Majors“ откри дека...

Астролог предупредува – три знака едвај ќе ја издржат неделава: Саботажи доаѓаат од сите...

Астрологот Владимир Влајиќ открива што нѐ очекува во неделата од 31 јули до 6 август 2023 година! Што ни кажуваат ѕвездите оваа недела и дали...

Детали за пукањето во Србија: Ранетиот полицаец претходно суспендиран – бил позитивен на наркотици

Суспендираниот полицаец Бојан Т.(26) вчера бил ранет во познат белградски ресторан, кога по кратка расправија во него пукал негов познаник. Мотивот за нападот не...

Тензиите растат, а закон против овој чин – НЕМА: Данците и Швеѓаните продолжуваат да...

Во понеделникот во Шведска и Данска повторно беа запалени копии од Куранот, а владите на двете нордиски земји рекоа дека истражуваат како можат законски...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО

Анкети