Дома 2019 февруари

Месечна Архива: февруари 2019

Голем пожар на Љубаш во Кавадарци

Голем пожар беснее во месноста Љубаш во Кавадарци. Ова е трет пожар денеска како последица на неконтролирано горење на лозови прачки по резидба од...

Се крчка закон за Родител 1 и Родител 2 и во Македонија : Законот...

Минатата недела веста дека во Србија ќе се избрише „мама и тато“ а ќе се воведе нов закон за Родител 1 и Родител 2,...

Заев – Курц: Австрија е и останува голем пријател и поддржувач на Република Северна...

По успехот со решавање на спорот со Грција, Република Австрија се надева дека годинава Република Северна Македонија ќе ги започне преговорите со Европската Унија,...

Дваесет и три годишно момче убиено во струшко Поум

  Едно лице почина, а едно е повредено вечерва во престрелка во струшкото село Поум. МВР ја потврди информацијата за МИА појаснувајќи дека настанот се случил...

Трамп: Успеавме да ги вратиме сите сириски територии од ИД

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска изјави дека коалицијата предводена од САД успеала во Сирија да поврати 100 отсто од територијата што некогаш беше под...

Рекордна добивка: Стопанска банка АД – Скопје поставува нови граници на профитабилност, оствари добивка...

Во периодот од 01.01.2018 до 31.12.2018 година Стопанска банка АД – Скопје оствари нето добивка за финансиската година во износ од 2.746.346 илјади денари...

МЗТ ја совлада Рогашка и обезбеди место во плеј-офот

МЗТ Скопје ја совлада словенечка Рогашка со 84-70 (44-35) во меч од 20 коло на АБА-2 лига и запиша нова домашна победа во регионалното...

Британски министер поднесе оставка поради плановите на Меј за одложување на Брегзит

Британскиот министер за земјоделство, Џорџ Јустис денеска најави оставка поради одлуката на премиерот Тереза Меј да му понуди на Парламентот да гласа за евентуално...

Николовски: Финансии за набавка на фотоволтаични колектори и водопоила во бачилата

Со Програмата за рурален развој за годинава се предвидени средства за околу 50 фотоволтаични колектори кои ќе бидат распоредени во бачилата кои немаат електрична...

Севернокорејско МНР: Пјонгјанг даде „реален предлог“ на средбата

Северна Кореја за време на средбата меѓу претседателот на САД Доналд Трамп и севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун предложи да го демонтира својот нуклеарен комплекс...

Престрелка на „Партизанска“

На булевар „Партизански одреди“ во Скопје вечерва во 18:35 часот е пукано од едно возило кон друго, потврдија од Министерството за внатрешни работи. Оттаму наведоа...

Официјална Тирана: Ставот на европарламентарците е јасен, нема преодна влада

Портпаролката на албанската Влада и актуелен државен министер за односи со Парламентот, Елиса Спиропали оцени дека делегацијата на Европскиот парламент јасно кажала дека нема...

Адеми оствари средба со рускиот амбасадор Баздникин, поздравувајќи ја досегашната одлична соработка

Министерот за култура Асаф Адеми денеска оствари работна средба со амбасадорот на Руската Федерација во земјата Сергеј Баздникин. – На средбата соговорниците се согласија дека...

Израелско Обвинителство: Поднесено обвинение против Нетанјаху поради корупција

Државниот обвинител на Израел денеска соопшти дека против премиерот на таа земја Бенјамин Нетанјаху поднесено е обвинение поради корупција. – Нетанјаху, по двогодишна истрага, се...

Ѕвездата на серијата „Беверли Хилс“ доживеа тежок мозочен удар

Американскиот филмски и телевизиски глумец Лук Пери, најпознат по улогата на Дилан во серијата „Беверли Хилс 90210“, итно е хоспитализиран откако доживеал тежок мозочен...

Локализиран пожар кај месноста Каменарски рид во Македонска Каменица

Палење на стрниште денеска попладне можеше да предизвика пожар од пошироки размери кај месноста Каменарски рид во Македонска Каменица. Како што информираше Малин Трајчевски од...

Средношколците најмногу читаат авантуристички книги и научна фантастика

Средношколците во државава купуваат книги во печатена форма. Најмногу читаат авантуристички книги и научна фантастика на македонски, а потоа на англиски, албански, српски и...

На свршеникот на Леди Гага му е драго што се ослободил од неа

Поп-пејачката Леди Гага (32) пред две недели ја раскинa свршувачката со нејзиниот менаџер Кристијан Карино (50), а како можна причина за тоа се наведува...

Хелсиншки комитет: Работниците не веруваат дека синдикатите можат да ги заштитат

Работниците во земјава не ги уживаат своите права. Законската регулатива за оваа сфера е проблем, но, не основен, иако таа е сложена, непрецизна, расфрлена...

„Газета Експрес“: Луѓето на Трамп се заканија дека Америка ќе ги повлече трупите од...

Високите претставници на Националниот совет за безбедност на Соединетите Американски Држави, шефот на Советот за европски прашања Џон Ерат и директорот за Балкан, Бред...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО

Анкети