Се наслушавме ветувања од седум кандидати, сега ќе слушаме од 17...

Додека  партиски активисти секојдневно се на терен со многу активности, а градовите низ Македонија во изминатите две недели осамнуваат со пораките и рекламите на...

Временските осцилации ги полнат болничките ординации  

Ненадејните временски промени директно влијаат на здравјето на граѓаните, особено на хронично болните пациенти, оние што имаат проблеми со   кардиоваскуларните болести, висок крвен притисок...

Цените на јајцата пред Велигден ќе се покачат за 50 отсто,...

Растат цените на јајцата. Вообичаено, како и секоја година пред Велигден, и годинава јајцата ќе поскапат. Познавачите на состојбите на пазарот велат дека поскапеле...

„Sport life“: Играј со ист тип и освој 777.000 денари!

Во обложувалниците на „Sport Life“, во тек е акцијата „Кој е твојот среќен тип?“. Среќната игра ќе им донесе на обложувачите на Sport Life,...

ДИМИТРИЕВСКИ: Кампањата не е еднаква за сите, недозволиво е најфаворизираните да...

Претседателските кандидати од помалите партии се речиси невидливи за јавноста, а кампањата не е еднаква за сите, потенцираше кандидатот за претседател на Движењето ЗНАМ...

Кампањата финишира, кандидатите ја заоструваат реториката!

Во финишот на изборната кампања за претседател нa Mакедонија, кандидaтите ја заострија реториката па актуелниот претседател и претендент за уште еден претседaтелски мандат Стево...

Сотировски: Во Тетово не се зборува македонски, не се вее македонско...

Директорот на Комисијата за односи со верските заедници, Даријан Сотировски, вчера, преку социјалните мрежи, објави дека, како граѓанин, се почувствувал дискриминирано на фудбалски натпревар...

(Не)намерна „северномакедонска“ во Европски парламент

Придавката „македонски“ е испишана со златни букви, а идентитетот е бетон – вака властите во земјава ги убедуваа граѓаните при промената на името со...

Поскапите горива и патарини ќе го поскапат патот до Грција

Македонците кои планираат да летуваат во Грција или во некоја од земјите од регионот, најдобро е да го наполнат резервоарот до горе ако сакаат...

„Алкалоид“ за 200 деца донираше течен „Омепразол“ во вредност од 12,5...

„Алкалоид“ АД Скопје со донација на течен „Омепразол“ во вкупна вредност од 12,5 милиони денари, ќе го помогне лекувањето на околу 200 деца –...

Геополитичкиот конфликт помеѓу Русија и Украина ја загрози фискалната консолидација на...

„Finance Think“ ја публикуваше студијата „Фискалниот простор на Западен Балкан: докази од скорешната повеќеслојна криза“. Целта на оваа студија е да изврши преглед на...

И понатаму расте јазот меѓу богатите и сиромашните земји, констатира Светска...

Во повеќе од половина од 75. најсиромашни земји во светот, и покрај нивниот важен потенцијал во суровини и активно младо население, БДП по глава...

Случувањата на Блискиот Исток ќе ги поскапат горивата, транспортот, производите?…

Цените на нафтата веќе се покачија, поради случувањата на Блискиот Исток. Светските аналитичари предвидуваат дополнително качување на цената на нафтата – над 100 долари...

Османи сака Македонија да излезе од „Отворен Балкан“

Обвинувањата на албанската опозиција во однос на иницијативата „Отворен Балкан“ се обид за стекнување ситни политички поени, смета министерот за надворешни работи, Бујар Османи....

Денот на гласање се ближи, секој глас се книжи!

Кампањата за претседателските избори во Македонија, кои ќе се одржат на 24 април, влегува во интензивна и завршна фаза, а за два дена, на...

Инфлацијата сè уште не е под контрола, поради одмрзнатите цени –...

Инфлацијата сè уште не е под контрола, поради одмрзнатите цени во март повторно се разгоре. И покрај тоа што власта смета дека е запрена,...

Приватните специјализанти ги оставија слушалките-штрајкуваат за повисоки плати  

Приватни специјализанти незадоволни од осносот на Министерството за здравство кон нив и ниските плати  денеска утро стапија во генерален штрајк. Се работи за над...

Македонија формира кризен штаб, ќе заседава и Советот за безбедност: Иран...

По нападите на Иран врз Израел, министерот за надворешни работи Бујар Османи донел одлука за формирање кризен штаб, чија примарна задача е да организира...

Општина Сарај ги дала под закуп олимпискиот и малиот базен, закупецот...

И олимпискиот и малиот базен во рамките на спортско-рекреативниот центар „Сарај“ се претворени во руина, нема ништо од нив. Останати се само урнатини. Тоа...

Кучињата шетаа како пчелки, Спајдермен, војници на македонската фаланга…

Градскиот парк денеска беше претесен да ги собере скопјани. Топлото време привлече голем број сопственици да ги донесат своите домашни миленици на пролетниот маскенбал,...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО

Анкети