Македонските фудбалери-специјални гости на концертот на Симон Трпчески во Букурешт

Македонскиот пијанист со светско реноме, маестро Симон Трпчески, вечерва ќе одржи концерт во Букурешт на кој специјални гости ќе бидат македонските фудбалски репрезентативци и...

Заев: Цената на струјата годинава ќе остане иста, а поскапените горива...

Струјата годинава нема да поскапи, а еколошката такса од 3,5 денари за литар, која ќе се плаќа на сите горива, нема да предизвика инфлација....

Д-р Стојанов: Ние тешко учиме и тоа се плаќа, без колективен...

Македонија ја помина првата ноќ без полициски час, кој по 99 дена е укинат на предлог на Комисијата за заразни болести, а со амин...

Странци можат да купуваат македонски ајвар и преку интернет

Ајвар, грав, ориз, сирења, кашкавали, мед, маџун, ракија и разни други земјоделски преработки може да ги порачате преку интернет-платформата www.efarm.mk. Платформата функционира веќе еден...

Американските претседатели за Путин: Тој е прилично студено типче

Американскиот претседател ЏоБајден вчера првпат се сретна со рускиот претседател Владимир Путин. Путин е константа во светската политика, а американските претседатели се менуваат. Еве...

Арнаутовиќ доби суспензија од УЕФА за пцовките кон Алиоски

Репрезентативецот на Австрија, Марко Арнаутовиќ, е суспендиран со еден натпревар на Европското првенство поради наврфедите кои ги испрати кон нашиот фудбалер Езѓан Алиоски за...

„Медиапул“: Бугарија ќе мора да ја пушти Северна Македонија во ЕУ....

Бугарија ќе мора да ја реши кризата во односите со Северна Македонија и не може да си дозволи да ја претвори во замрзнат конфликт....

Интервју со доц. д-р Ана Белазелковска Грежловска: Сакам сите студенти да...

Каков е предизвикот да се предава на студентите и каква програма нуди Факултетот за стоматологија? Кога го сакаш тоа што го работиш предизвикот е...

Женева под блокада: Сé е подготвено за средбата Бајден-Путин/ВО ЖИВО

Рускиот претседател Владимир Путин и американскиот претседател, Џо Бајден, денесја ја имаат првата тет-а-тет средба во вилата „ Ла Гранж“ во Женева, каде...

ЕУ: Македонија е на листата на безбедни земји за слободно патување

Македонија е на листата на безбедни земји за слободно патување, е најновата одлука на Европската унија. Владите на Европската унија се согласија да ги...

Лидија Бошковска стана прва амбасадорка на Македонија во Грција

Во позитивна и пријатна клима, во претседателската палата во Атина, новоименуваната амбасадорка на земјава во Грција, Лидија Бошковска ѝ ги предаде акредитивните писма на...

„Жената-лилјак“ од Вухан крие нешто за потеклото на коронавирусот!?

Научникот Ши Женгли тврди дека не постои тајна кога станува збор за истражување на коронавирусот, но јавноста го доведува во прашање тоа и се...

УЕФА: Македонските обележја на ЕУРО2020 се во согласност со Преспанскиот договор

Кратенката МКД, која се користи за настапот на македонската фудбалска репрезентација на ЕУРО2020, како и логото ФФМ (Фудбалска федерација на Македонија) на нејзиниот национален дрес, се во согласност...

КАКОВ СИГНАЛ ДОБИ ПРЕМИЕРОТ ВО БРИСЕЛ?! Заев: Имам чувство дека на...

Премиерот Зоран Заев не е оптимист дека до 22 јуни може да се дојде до решение со Бугарија, а со тоа и до одблокирање...

Со предложениот ребаланс: Рекордниот Буџет ќе го полни и нова еколошка...

Од 1 јули на секој литар дизел гориво ќе се наплатува еколошка такса од 3,5 денари. Ова вчера го соопшти премиерот Зоран Заев и...

Најгламурозните родендени на децата на естрадните ѕвезди

Виктор и Стефан, синовите на Лепа Брена, се пофалиле дека за еден роденден добиле околу 100 илјади евра од пријателите и колегите на славната...

ФОТО: Весникот ВЕЧЕР се чита и во Букурешт

Најверните фанови на Македонија веќе со денови го имаат главниот збор во Букурешт каде ги бодрат избраниците на Игор Ангеловски. Покрај задолжителните рекивизити за...

Заев од Брисел: Нема алтернатива за ЕУ, не сме далеку од...

Нема ниту план Б, ниту алтернатива за ЕУ, самото пристапување кон ЕУ значи европеизација на С. Македонија, не сакаме да бидеме членки само заради...

ФФМ побара најстрога казна за Марко Арнаутовиќ

Фудбалската федерација на Мaкeдонија најостро го осудува националистичкиот испад на австрискиот репрезентативец Марко Арнаутовиќ, после постигнатиот гол на вчерашниот натпревар со Македонија упатени кон...

Од 1 јули за патување во ЕУ ќе ви треба и...

Шефовите на трите водечки институции на Европската Унија, денеска потпишаа финална регулатива со која го официјализираа користењето на ковид пасошот, што овозможува слободно движење...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО

Анкети

Тест анкета 2

тест анкета 1