Дома 2019 септември

Месечна Архива: септември 2019

Американската амбасада во БиХ загрижена за најавите за отцепување

Од амбасадата на САД во Босна и Херцеговина соопштија дека се загрижени поради изнесените ставови во Декларацијата на СДА со која се заговараат уставни...

Вардар го освои првиот трофеј во новата сезона

Ракометарите на Вардар го освоија првиот трофеј во новата сезона, откако во Суперкупот го победија тимот на Металург со 26:24. Металург лани приреди сензација...

Фолклорната група „Копачка“ ги затвори деновите на македонската култура во Ниш

Со едночасовен настап во Нишкиот културен центар, синоќа фолклорната група „Копачка“ од село Драмче, Делчево ги затвори Деновите на македонската култура во Ниш. Како...

Изложба на „Македонски стрип автори“ во Куманово

Во Изложбениот салон на Центарот за култура “Трајко Прокопиев“ – Куманово, на 19 септември, со почеток во 20 часот ќе биде отворена изложба на...

Лауреатот на Златна камера 300 за животно дело, Јоргос Арванитис пристигна во Битола

Вториот лауреат на 40 –тото јубилејно издание на Интернационалниот фестивал на филмска камера Браќа Манаки, Јоргос Арванитис, синоќа пристигна во Битола. Јоргос Арванитис, еден од...

Јовески ги враќа обвинителите на СЈО во судница

Наместо укинување на притворот на поранешната специјална јавна обвинителка Катица Јанева, која е осомничена во случајот „Рекет“, како што побара нејзината одбрана, Кривичниот суд...

Ќе се печатат нови 10 и 500 денарки со Северна Македонија

Банкнотите стануваат „северни“. Народната Банка склучи договори за набавка на нови 10 и 500 денарки. Дизајнот останува ист, единствената промена е додавањето на новото...

Свежо и облачно време, се очекуваат дожд и грмежи

Времето ќе биде променливо облачно и значително посвежо со повремени врнежи од дожд и локална појава на грмежи. Ќе дува умерен, а вдолж Повардарието засилен...

Во Собрание почнува расправата за ребалансот на Буџетот

Во Собранието на Македонија од денеска почнува расправата по ребалансот на Буџетот за 2019 година. Предлогот за изменување и дополнување на Буџетот е точка...

Ленче Ристоска денеска на Суд – Ќе го застапува „Талир 2“

Со овластување на државниот јавен обвинител Љубомир Јовески, обвинителката Ленче Ристоска ќе го застапува предметот на СЈО  „Талир 2“ пред Кривичен суд.   Судење за „Талир...

Изложба на македонски уметници во амбасадата во Вашингтон

Во македонската амбасада во Вашингтон отворена е групната изложба Мултикултурна група на уметници на Република Северна Македонија. На отворањето нa изложбата говореа вршител на должност...

Улицата „Димитрие Чуповски“ затворена за сообраќај од 18 часот 

Градот Скопје денеска од 18 часот ќе ја затвори за автомобили и автобуси улицата „Димитрија Чуповски“ на „Рекорд“, а од 19 часот на нејзиниот...

Турција поразена од Финска, Македонија остана без осминафинале на ЕП

Македонската одбојкарска репрезентација не успеа да се пласира во осминафиналето на Европското првенство.  Нашите одбојкари по стартните три порази во групата, во последните два...

Групна изложба на македонски уметници во амбасадата на Северна Македонија во Вашингтон

Во амбасадата на Северна Македонија во Вашингтон денеска беше отворена групната изложба Мултикултурна група на уметници на Република Северна Македонија. На отворањето нa изложбата говореа...

Планинар пешачел два дена со скршена нога пред да стаса до помош

Австралиски планинар кој се повредил по пад низ водопад од шест метри изјавил дека скршената нога морал „да ја носи“ додека два дена ползел...

Димитров: ВМРО-ДПМНЕ да помине низ катарза, а не да шири невистини и да создава...

Да не влегуваме во спротивставувања и надмудрувања зашто нема да направиме добро. Добивањето датум за почеток на преговорите со ЕУ е преважно прашање. Го...

Воена парада на Иран со 200 бродови во Персиски Залив

Иран на 22 септември во Персиски Залив ќе ја одржи годишната воена парада, на која ќе учествуваат 200 бродови, објави порталот „Иран фронт пејџ"...

Пожар во село Коњаре, Општината Петровец

Активен пожар вечерва има во селото Коњаре, Општината Петровец, информираат од Противпожарната единица од Скопје. – Пожар во село Коњаре, Општина Петровец. Работиме на терен....

Нетанјаху нема да присуствува на годишната седница на ГЦ на ОН

Претставник во кабинетот на премиерот на Израел, денеска изјави дека Бенјамин Нетанјаху нема да присуствува на овогодинешната седница на Генералното собрание на Обединети нации...

Либерија: При пожар во училиште загинаа најмалку 27 лица

Најмалку 27 луѓе загинаа, од кои поголемиот број деца при пожар во училиште во главниот град на Либерија, Монровија. Се претпоставува дека пожарот избил рано...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО