Дома 2020 јули

Месечна Архива: јули 2020

Иран се закани за кибер напади врз нуклеарните централи

Техеран жестоко ќе одговори на која било земја која ќе се обиде да изврши кибер напади врз иранските нуклеарни централи, изјави началникот на цивилната...

Јанушев од Лозово: Организирање референдум за граѓаните да се изјаснат за изградба на кафилерија

Генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ и носител на листата кандидати за пратеници во Третата изборна единица Игор Јанушев денеска ја посети општина Лозово, каде посочи...

Кавадарчанка сплете завеса за време на корона

Кавадарчанката Драгица Димовска сплете завеса за време на корона. На ваков оригинален начин 60-годишната жена превентивно влијае врз сопственото, но и колективното здравје, упатувајќи...

Зибери од Тетово: Општините ќе добиваат повеќе пари од државата

Кандидатот за премиер на ДУИ Насер Зибери денеска на средбата со градоначалници на четири општини во зградата на Општина Тетово  ја истакна заложбата дека...

Нови снимки на каналот „Обнова на режимот“, за Јанушев и за списоци од Телеком

Два нови раговори се објавени на каналот „Обнова на режимот“. Разговорите се именувани како „Јанушев ќе ги убијам“ и „Партиски списоци на ДПМНЕ за Телеком“.Во...

Пјонгјанг: Не ни требаат преговори со Вашингтон

Првиот заменик министер за надворешни работи на Северна Кореја, Чои Сон Хи, во врска со информациите за евентуална средба на врвот во САД, изјави...

Во Албанија заразени 110 деца со Ковид-19

Во Албанија, каде секојдневно се зголемува бројот на заразени со Ковид-19 и според последниот извештај на Министерството за здравство регистрирани се вкупно 2.752 случаи,...

Единствена Македонија во Куманово

„Единствена Македонија и коалицијата Никогаш Сеерна само Македонија“ ја продолжи кампањата во Команово. Некаде сме на средината од изборната кампања и можам со големо задоволство...

Педофил, осуден на 1.000 години затвор, е ослободен во САД

Во САД педофил, кој е осуден на илјада години затвор, е ослободен на условна казна, пишува весникот „Њујорк тајмс“.Питер Малори, жител на американската сојузна...

Македонецот Христо Ковачи ќе се натпреварува на Central European Zone Rotax Challenge во Австрија

Можеби со задоцнување, но тркачката сезоната на Христо Ковачи како „Ковачи рејсинг тим“ започна со првата картинг трка за „Central European Zone Rotax Challenge“...

До 15 јули може да се аплицира за финансиска поддршка за набавени назимки и...

Во тек е јавниот повик за доставување барања за финансиска поддршка на сточарите кои набавиле назимки и пчелини матици. Огласот беше објавен на 20...

Речиси третина од примероците на Ковид-19 покажуваат мутација, но не и потешка форма на...

Речиси 30 проценти од геномот на вирусот, предизвикувачкиот агенс на ковид-19, што ги собра Светската здравствена организација (СЗО) имаат знаци на мутација, но нема...

Заев: САД се нашиот најголем партнер во градењето стабилна демократска држава, 30-та членка на...

Претседателот на СДСМ Зоран Заев денеска испрати честитка по повод Денот на независноста на Соединетите Американски Држави – 4 Јули.Заев во честитката потсетува дека...

САД го прославуваат Денот на независноста

САД денеска го прославуваат Денот на независноста, а ова е воедно и 244-от роденден на една од најголемите светски сили.На Твитер налогот на Белата...

Минатата недела во Охрид 50, во Струга 52, а во Дебар 13 потврдени случаи...

Седмичниот билтен на Центарот за јавно здравје од Охрид што ги опфаќа општините Охрид, Дебрца, Струга, Вевчани, Дебар и Центар Жупа покажува дека во...

Охриѓанец се удавил во Охридското езеро, влегол пијан да се капе

На 03.07.2020 во 14,20 часот во СВР Охрид било пријавено дека на ул.„Кеј Македонија“ во Охрид од водите на Охридското Езеро било извлечено безживотно...

Во Бразил за еден ден починале 1.290 луѓе од Ковид-19

Во Бразил во последните 24 часа се регистрирани 42.223 нови случаи на коронавирус, а починале уште 1.290 лица, соопшти бразилското Министерство за здравство.Од почетокот...

Во САД трет ден по ред над 50.000 заразени со Ковид-19

САД се прва земја во светот по бројот на заразени и починати од новиот коронавирус, а извештаите покажуваат за повеќе од 50.000 нови случаи...

Како на плажа во време на коронавирус – бидете подалеку најмалку 6 метри од...

Институтот за јавно здравје дава јасни препораки за правилата кои треба да се имаат во предвид кога се оди на плажа.Поблиската и подолга интеракција...

Неславен рекорд: Никогаш немало толку земји со негативен изглед за кредитен рејтинг

Рејтинг агенцијата „Fitch Ratings“ во првата половина на 2020 година, го намали кредитниот рејтинг на рекордни 33 земји, а се чини таа работа не...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО