test
Дома 2024 јули

Месечна Архива: јули 2024

Најмалку 19 лица се повредени во пожар на брод во близина на Мармарис

Најмалку 19 лица се повредени во пожар на туристички брод во близина на брегот на турското летувалиште Мармарис, од кои тројца се во тешка...

Е, не, ќе си игра играчки: Американка пријавила момче во полиција зашто добила трема...

Девојка од Ајова во САД е уапсена затоа што лажно пријавила во полиција момче со кое требало да оди на состанок бидејќи „добила трема“...

Мислат дека светот се врти околу нив: Најразгалените луѓе се родени во овие 3...

Секој знак има свои карактеристики и квалитети кои го прават посебен Има и оние знаци кои се познати по нивната разгаленост. Лав Прв на нашата листа...

Кризен штаб Неготино побара дополнителна противпожарна опрема, обезбедување дрон за подобра прегледност на теренот...

Кризниот штаб на Општина Неготино побара од ДЗС дополнителна противпожарна опрема, од СВР Велес обезбедување дрон за подобра прегледност на теренот и од Македонија...

ЦУК: Зад Детската клиника Козле добиена пријава за пожар, гори ниска трева и грмушки

Од ЦУК вечерва информираат дека е добиена пријава за пожар зад Детската клиника Козле, при што гори ниска трева и грмушки. -Од 112 во Центар...

По неколку тропски денови: Пороен дожд и грмежи на западот на Србија, град падна...

По неколку тропски денови, силен дожд пропратен со грмежи го погоди јужниот дел на областа Златибор. Имаше и голем град на Јелова Гора кај...

Во штипскиот регион на планината Серта гори ридот „Штракалево“, пожарникарите вечерва остануваат дежурни овде

Пожарот на планината Серта во штипскиот дел е се уште ативен, вели вечерва за МИА, командирот на ТППЕ-Штип, Благој Ренџов кој во моментов со...

ФБИ излезе во јавноста со нови детали за обидот за атентат врз Трамп

ФБИ И американското Министерство за правда, вклучително и државниот обвинител Мерик Гарланд и директорот на ФБИ, Кристофер Вреј, ги информираа новинарите и јавноста за...

Трамп на својата платформа објави: Планирав да го одложам патувањето во Милвоки, но ќе...

„Врз основа на вчерашните страшни настани, требаше да го одложам моето патување во Висконсин и републиканската национална конвенција за два дена, но штотуку решив...

Тешка сообраќајна несреќа во Загреб: Два мотоцикли се судриле со автомобил

Тешка сообраќајна несреќа се случи вечерва во загребскиот кварт Стењевец. Два мотоcikliи и автомобил се судрија во Алејата на градот Болоња во близина на раскрсницата...

Нутриционистите препорачуваат: Вечера која ги топи мастите дури трепнете

Некои намирници треба да се избегнуваат за вечера, а некои може да ви помогнат во губењето на несаканите килограми. Исто така, важно е да...

На Олимп избувна пожар, зафатена е непристапна шумска област – за гаснење помагаат...

Голем пожар избувна денеска во тешко пристапна шумска област на Олимп, на над илјада метри надморска височина, јавуваат грчките медиуми. Пожарот избувнал во близина на...

Бајден: Истрагата на ФБИ е во рана фаза, јавноста да не шпекулира за мотивите...

Бајден го осуди обидот за атентат врз Доналд Трамп, велејќи дека нема место за вакво насилство во земјата. „Ваков вид на насилство, или какво било...

Мицкоски: Наскоро пристигнува помош од Словенија, Србија, Турција и Црна Гора во борба против...

Премиерот Христијан Мицкоски на својата официјална Фејсбук страница најави дека наскоро пристигнува помош од Словенија, Србија, Турција и Црна Гора во борба против пожарите. -Се...

Идентификуван е човекот кој беше убиен за време на нападот врз Трамп

Членовите на семејството го идентификуваа Кори Комператор како учесник на митингот кој беше убиен во обидот за атентат врз поранешниот американски претседател Трамп во...

Четири лица загинаа во пукање пред ноќен клуб во Алабама

Четири лица загинаа во пукање во ноќен клуб во Бирмингем, соопшти денеска полицијата во Алабама. Полицајците одговориле синоќа кратко по 23 часот на пријавата дека...

Ангелов: Продолжува да гори пожарот на планината Серта, гаснењето продолжува утре

– Продолжува да гори. За жал не успеваме да воспоставиме контрола над него. Теренот е исклучително лош, има многу трња, многу грмушки, многу густ...

Кратко невреме со силен ветер, обичен дожд и со сите град го зафати Дебар

Краткотрајно невреме, со силен ветер, обилен дожд и со ситен град, попладнево го зафати Дебар. Силниот ветер турна повеќе контејнери за отпад, по што...

Утре без струја Службата за заeднички работи при Клинички Центар „Мајка Тереза“

Утре без електрична енергија ќе останат корисниците од Служба за заeднички работи при ЈЗУ Клинички Центар „Мајка Тереза“, соопшти РЦУК – Скопје. Како што посочуваат,...

На 96 години, почина д-р Рут Вестхајмер, легендарната секс терапевтка, која стана поп икона

Почина д-р Рут Вестхајмер (96), мала по раст, но џиновска по својата работа и значење, сексуална терапевтка, која стана поп икона, медиумска ѕвезда и...

ИЗДВОЕНА ВЕСТ

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО

Анкети