Дома 2021 март

Месечна Архива: март 2021

Која вакцина против коронавирус е безбедна за лицата алергични на пеницилин?

Секоја личност која во својата историја на болеста има алергиска реакција од сериозен тип, како што е анафилактички шок, пред примање на вакцината против...

Не е шега, Македонија ја победи Германија!

После историскиот пласман на Европското првенство 2021, фудбалската репрезентација на Македонија повторно е во центарот на фудбалското внимание, но сега поради заслужениот триумф во...

Каракачанов во вербален судир со Стејт департментот: Од каде тие никаквеци најдоа македонско малцинство...

Во годишниот извештај на Стејт Департментот за Бугарија меѓу другите забелешки се најдоа сериозна критика заради нерегистрирањето на здруженијата на Македонците во Бугарија, нотирајќи...

По втор пат во март во тетовската болница изведена нов вид ретка операција

По втор пат овој месец, во Клиничката болница во Тетово, изведена е нов вид ретка операција. Денеска, успешно е направена операција за корекција на...

Стејт департментот нотира кршење на правата на Македонците во Бугарија, Каракачанов со реакција дека...

Властите продолжуваат да ја одбиваат регистрацијата на активистичките групи на етничките Македонци како што се Организацијата „Илинден“, Здружението на прогонувани Македонци, жртвите на комунистичкиот...

Капитол Хил евакуиран поради сомнителен пакет

Дел од Претставничкиот дом во Вашингтон, каде се наоѓаат канцеларии, денеска привремено беше евакуиран поради сомнителен пакет. Полициските службеници од обезбедувањето на зградата истражуваа сомнителен...

Поради неможност за пријавување во „Мој термин“, имунизацијата во Кичево се одложи за петок

Поради неможност да се пријават во „Мој термин“ кој бил затворен за матичните лекари, почетокот на за денеска закажаната вакцинација на постарите жители во...

Најисландската работа досега: Додека врелата лава истекува, тие играат одбојка/ВИДЕО

Кога ќе еруптира вулкан, а лавата истекува на сите страни и кога се ви се заканува река од стопени камења, сосема е разумна реакција...

Макрон: Училиштата се затворат на три недели, нови рестриктивни мерки за цела Франција

Францускиот претседател Емануел Макрон обраќајќи и се на нацијата преку радиото и телевизијата повика на мобилизација на секого, кога се во игра многу нешта. -Здравствената...

Доколку Бугарија ги олабави мерките лесно може да се дојде до бројка од 15.000...

Професорот на Новиот бугарски универзитет, математичарот Лачезар Томов, го критикуваше претстојното отворање на рестораните и трговските центри во Бугарија. -Многу е рано за тоа што...

Суд во Белгија наложи укинување на анти-ковид мерките

Суд во Брисел и наложи на белгиската Влада да ги укине сите рестриктивни мерки за коронавирус во рок од 30 дена, потврди за ДПА...

Заев: Целта на пописот е да бидат опфатени сите

Претседателот на Владата Зоран Заев, оствари средба со делегација на Сојузот на турски невладини организации – МАТУСИТЕБ, предводена од претседателот на Сојузот, Хустрев Емин,...

Националниот план на хартија, тешко ни оди со справувањето со климатските промени

  Среќна сум што можеме да кажеме дека ако пред две години како граѓански организации побаравме од институциите да се вложат во изработка на легислатива...

Ќе се постигне договор за законот за државјанство, вели министерот Маричиќ

Многу конструктивен, добар, разумен и со аргументи, вака министерот за правда Бојан Маричиќ го оцени денешниот состанок за законот за државјанство што се одржа...

Во Албанија останува на сила полицискиот час, единствено матурантите се враќаат во училиштата

Комитетот на експерти за справување со пандемијата денеска одлучи полицискиот час и другите органичувачки мерки во Албанија да продолжат да важат, а единствено се...

СЗО препорачува собирите по повод Велигден и Рамазан во Европа да се одржуваат на...

Светската здравствена организација (СЗО) денеска препорача верските собири во Европа, имајќи ги предвид Велигден и Рамазан, да се одржуваат на отворено во земјите каде...

Се отвораат продавниците во Грција, но под строги правила

Под строги правила и протоколи, од понеделник се отвораат продавниците во Грција, со исклучок на трговските центри и моловите, јави дописничката на МИА од...

Маричиќ: Ќе завршевме со законот за попис вечерва ако немаше мала политизација

Имавме долга координација во Собранието меѓу пратеничките групи, Владата и претседателот на Собранието. Скоро сите пратенички групи се согласни дека час поскоро треба да...

Албанија доби 90 милиони евра од ЕУ за справување со пандемијата

Европската комисија, во името на ЕУ, денеска одвои 90 милиони евра за Албанија, во рамки на својата програма за макро-финансиска помош (МЈП), поврзана со...

Навални почна штрајк со глад

Рускиот опозициски лидер Алексеј Навални почна штрајк со глад, а информацијата ја објави на Инстаграм од затворот во Владимирската област, каде издржува казна од...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО

Анкети