Дома 2019 ноември

Месечна Архива: ноември 2019

Дали метил акрилат кој испарил пред осум месеци, сега предизвикува печење во очите и...

Поминаа десет дена од инцидентот во ОХИС, останува недефинирано за која точно хемикалија станува збор, бидејќи официјален извештај од надлежните инспекции се уште нема....

Промоција: „Раѓање на денот“ нова стихозбирка од Оливера Доцевска

Во Домот на културата „Кочо Рацин“ (Нов салон), на 19 ноември (19 часот), ќе се одржи промоција на новата поетска збирка на Оливера Доцевска...

Објавен тендерот за изградба на резервоар за вода во Белушино

Министерството за транспорт и врски го објави тендерот за изградба на резервоар за питка вода во селото Белушино, со што започнува реализацијата на уште...

Парковите во Кисела Вода збогатени со нови високо квалитетни дрвја

Градот Скопје во соработка со Општина Кисела Вода денеска спроведе голема акција за зазеленување на територијата на Општината. Како што соопшти Општина Кисела Вода, тревните...

Делови од Бутел и Студеничани утре без струја

Без струја утре од 9 до 12 часот ќе бидат дел од корисниците од улицата „Петар Манџуков“ од броевите 105А до 119Б, непарни броеви,...

ОН: Околу седум милиони малолетници во светот се затворени

Авторите на студијата денеска изјавија дека нивната конзервативна проценка е спротивна на Конвенцијата за правата на детето, што ја имаат потпишано 200 земји, што...

Мислам дека е време да се пензионирам

Британскиот боксер Тајсон Фјури, откри дека наредната година ќе биде неговата последна борба, како и тоа дека повеќе е стар за бокс. -Се надевам дека...

Се гради нова градинка во населбата Драчевик во Кочани

Со средства од сопствениот буџет Општина Кочани го почна уредувањето на градежното земјиште во населбата Драчевик, во непосредна околина на парцелата на која е...

Се забрзува времето на проверка на малите онлајн пратки

Ќе се зголемува вредноста за увоз на пратките преку интернет. Од сегашните 45 евра вредноста на мала пратка нарачана преку интернет ќе се зголеми...

Од ТЦ „Капитол“ до плоштад „Македонија“ со велосипед за 13 минути

Тројца ентузијасти од „Конзерватив“, сакајќи да покажат со кое превозно средство најбрзо се стигнува до посакуваната дестинација во Скопје тестираа автомобил, автобус и велосипед,...

Најмалку шест луѓе загинале на протестите во Иран

Тензиите во Иран остануваат на високо ниво и по три дена откако се зголемија цените на горивата, што предизвика протести во десетици градови. Нема...

Се чисти дива депонија меѓу селата Куклиш и Муртино

Одделението „Комунална хигиена“ при ЈКПД „Комуналец“ во соработка со Општина Струмица интензивно работи на израмнување и отстранување на комуналниот отпад од локалната депонија која...

Роналдо сака да се извини

Напаѓачот на Јувентус, Кристијано Роналдо ги покани своите соиграчи на вечера за да се извини за неговото однесување, пренесоа некои италијански медиуми. Фудбалерите на Јувентус...

“Бијело дугме“ во Скопје пред 50 илјади луѓе: “Плукни и запеј, моја Југославијо“!

Дефинитивно е сега јасно дека безвременската песна „Ѓурѓевдан“ (или на ромски како што ја пеат во оригинал “Едерлези) не излегува од мода. Тоа го...

Суецки канал: Век и половина пловење низ профитот, војните, интересите…

„Своето раѓање, каналот го должи на амбициите на целото човештво“ изјавил неговиот идеен творец, де Лесепс.- „Автопат на британската империја“ значително го скуси патот...

Нова книга: „Приказни на тивок оган“, прва збирка раскази на Светлана Камџијаш

„Приказни на тивок оган“ е насловот на првата збирка раскази на Светлана Камџијаш која денес излезе од печат во издание на „Или-Или“. „Расказите во збирката...

Почна украсувањето на градот

Градските власти го започнаа украсувањето на Скопје во пресрет на новогодишните празници. Како што информираат од Градот, украсување го врши фирмата „Линк Медиа“ која...

Ангеловска: Ги претставивме економските параметри, ќе ги анализираме заклучоците

Владата е задоволна од оценките на Мисијата на Меѓународниот монетарен фонд што беа објавени денеска во завршната изјава. Министерката за финансии Нина Ангеловска вели...

„Фајненшл тајмс“: Русија задоволна од ветото на Макрон за Северна Македонија и Албанија

Рускиот амбасадор во ЕУ Владимир Чижов го поздрави противењето на францускиот претседател Емануел Макрон кон проширувањето на унијата, што покажува како Кремљ ја користи...

Филм: „Семејството Адамс“ – сосема необично

„Семејството Адамс“ е насловот на најновиот филм кој најмладите, но и целото семејство може да го види во градските кина. Повозрасните ќе можат да се...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО