Човекот што ја допингуваше атлетичарката заврши во затвор!

Нови потреси се случија во светот на атлетиката, откако Американецот Ерик Лира (44) доби тригодишна затворска казна затоа што е утврдено дека набавувал допинг...

Ватерполист падна на допинг, остана без ОИ

Црногорскиот ватерполист Алекса Укропина падна на допинг- тест, поради што долго време ќе биде надвор од базенот. Леворакиот ватерполист беше тестиран на 21 јануари,...

Леброн има само еден услов за ОИ во Париз

Еден од најдобрите кошаркари во историјата, Леброн Џејмс, сака да ги претставува САД на Олимписките игри во Париз, иако има 39 години. Тоа го...

Tренер од пеколот, цел свет зборува за неа: Создава шампионки, но...

За помлаку од една деценија, Етери Тутбериџе, стана најдоминантната жена не само во руското уметничко лизгање, туку и во лизгањето низ целиот свет. Под...

Дедо ѝ и јагодите го уништија чудото од дете

Чудото од дете, како што светот ја претстави руската уметничка лизгачка Камила Валиева, паднала на допинг поради десерт од јагоди „зачинет“ со лекови за...

Некогаш соборуваше рекорди на 200 метри, а денес е спор како...

Еден од најдобрите спортисти на сите времиња, легендарниот Американец Мајкл Џонсон, пред пет години доживеа мозочен удар. Четирикратниот олимписки шампион, поранешен светски рекордер на 200...

Дел од Ајфеловата кула на секој медал на ЛОИ 2024

Летните олимписки игри пак ќе се одржат во Франција после точно еден век, а нацијата е подготвена за големиот спектакл и ќе им посака...

Претставени маскотите за ЗОИ 2026

Маскота на Зимските олимписки игри, кои ќе се одржат во Милано и Кортина д'Ампецо од 6 до 22 февруари 2026 година, ќе биде хермелинот...

Намален бројот на гледачи на отворањето на ОИ, поради страв од...

Францускиот министер за внатрешни работи, Жералд Дарманен, изјави дека околу 300 000 гледачи ќе можат да присуствуваат на свеченото отворање на Олимписките игри во...

Русија освои олимписка бронза и покрај допингуваната Валиева

И покрај дисквалификацијата на Камила Валиева поради допинг, руската репрезентација во уметничко лизгање, сепак, ќе добие бронзен медал од Зимските олимписки игри во Пекинг...

Олимписки шампион колабрираше, загуби свест и си го повреди вратот

Холандскиот натпреварувач во брзо лизгање и повеќекратен светски и олимписки шампион, Кјелд Нуис (34), колабираше по трката на 1.000 метри во рамките на Светскиот...

Светот во шок: Олимписка ѕвезда почина на 34 години

Шампионката во џудо и олимписка ѕвезда, Марисет Еспиноза Гонзалез, почина на 34-годишна возраст. Таа доживеала срцев удар и тоа, како што пренесуваат американските медиуми,...

Мајката на жртвата распали: Ние отслужуваме доживотен затвор!

Поранешниот параолимпиец Оскар Писториус, по 11 години, беше ослободен од затвор на условна слобода. На 14 февруари 2013 година, Писториус ја убил својата девојка Рева...

Морав целиот да се преслечам, затоа задоцнив четири секунди

Шпанскиот тенисер Рафаел Надал, триумфално се врати на турнирите откако го пропушти поголемиот дел од претходната сезона поради тешка повреда. Рафа се подготвува за...

Оскар Писториус во петок излегува од затвор, по убиството на својата...

Поранешниот параолимпиец Оскар Писториус в петок излегува од затвор, по речиси 11 години откако ја убил својата девојка Рива Стенкамп. Во март 2023 година, Писториус...

Топ 3 спортски настани во 2024 година што никако не смеете...

Новата 2024 година ја отвори вратата, а љубителите на спортот имаат причина за големо задоволство, бидејќи следуваат доста интересни спортски настани. Без сомнение, сите...

ШОКАНТНО: На Киплагат му го пресекле гркланот поради телефон и паричник

Светот изминативе денови е шокиран од смртта на 34-годишниот олимпиец Бенџамин Киплагат, еден од најдобрите атлетичари, кој беше убиен во својот автомобил, во близина...

Не ни знаев која е всушност мојата сопруга

Сопругот на олимписката шампионка Симон Бајлс (26), Џонатан Овенс (28), е на удар на американската јавност поради последната изјава. НФЛ играчот од тимот на...

Со Мила Рељиќ ќе бркаме олимписки медал

Тренерот на нашата најуспешна таеквондистка Мила Рељиќ, Александар Ефтимов, верува дека младата натпреварувачка ќе се закити со медал на Олимписките игри во Париз 2024...

ШК Алкалоид заокружи уште една успешна година

Вложените напори да се продолжи триумфалната низа која му дава за право на ШК Алкалоид да се нарече еден од најуспешните спортски колективи во...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО

Анкети