Истражување: Бучавата во животната средина влијае на изборот на партнери кај...

Бучавата влијае на изборот на партнер врз основа на визуелни информации кај животните преку вкрстени сензорни интерференции, открија кинески истражувачи, објави Институтот за биологија...

Комбинирани вакцини против коронавирусот од следниот месец?

Европската агенција за лекови може да одобри употреба на вакцина против два вида на коронавирусот, изјави денеска германскиот министер за здравство Карл Лаутербах. Тој очекува...

Ен Хеч нема да преживее – се огласи семејството со трогателна...

Пред неколку дена Ен Хеч имаше тешка сообраќајна несреќа. Холивудската актерка во алкохолизирана состојба удрила во куќа, а автомобилот во кој се наоѓала потоа...

Кинескиот Национален театар – Современо архитектонско чудо

Архитектурата го прикажува цивилизацискиот развој на државите, па според тоа, Кина со своите архитектонски дела се наоѓа на самиот светски врв. Големиот број градителски дела...

„Заспаниот џин“ од Антарктикот му се заканува на целиот свет: Алармантно...

Група австралиски научници во средата објави нова статија во списанието Nature во која се наведува дека нивото на морето би можело да се зголеми...

Скулптурата на еврото во Франкфурт оди на аукција: Причина – НЕМА...

Скулптурата на еврото, еден од најпознатите симболи не само на Европската унија (ЕУ) и нејзината валута, туку и на градот Франкфурт, сега можеби ќе...

Венера влегува во Лав, време е за РИЗИЧНИ ПРОМЕНИ!

Од 11 август Венера премина во знакот Лав, и ќе остане до 4 септември, што е неповолна ситуација според хороскопот е неповолен настан. Тоа...

СУША ОД БИБЛИСКИ РАЗМЕРИ ЈА ЗАФАТИ ЕВРОПА: Темна е иднината ако...

Суша од библиски размери ја зафати Европа ова лето. Климатските експерти предупредуваат дека две третини од Европа е погодена од најголемата суша во последните...

Поплавена Долината на смртта во САД, порој вода во „земјата на...

Неодамнешните обилни дождови во Долината на смртта исфрлија отпад низ патиштата, ја оштетија инфраструктурата и ги однесоа автомобилите. Метеоролозите велат дека овој настан се...

Арктикот се загрева четири пати побрзо од остатокот на Земјата

Глобалното затоплување предизвикано од климатските промени го погоди Арктикот многу позначајно отколку што се мислеше, велат финските научници. Според новото истражување на научниците од Финскиот...

Сам свој стоматолог: Од немај-каде Британците почнаа сами да си вадат...

Во повеќето делови на Велика Британија е тешко, па дури и невозможно да се закажете состанок со стоматолог како нов пациент, поради што многу...

Криминалец од полицијата се криел во плишана мечка, едно нешто го...

Крадец на автомобили во Велика Британија, кој се обидел да ја избегне полицијата криејќи се во големо плишано мече, е осуден на девет месеци...

Мака мачите со слабите и кршливи нокти: Неколку совети како да...

Доколку ве мачи проблемот со слаби и кршливи нокти, треба повеќе да внимавате на исхраната и внесувањето на одредени хранливи материи. Важно е да...

„НОЌ НА МЕТЕОРИТЕ“: Персеидите на подготвуваат светлосен спектакл ноќта на 12...

Скопското астрономско друштво на својот Фејсбук профил објави дека започнал метеорскиот рој Персеиди. Како што напишаа од крајот на јули па до средина на...

Како да се избориме со летната депресија?!

  Сепак, самите ние сме тие што треба да се потрудат за летно расположение: ќе ѝ објавиме војна на летната депресија со облекување лесна летна...

Супер полна месечина во Водолија пристигнува на 12 август: Четири знаци...

Супер полна месечина во Водолија не очекува на 12 август. Проверете кои хороскопски знаци особено интензивно ќе го почувствуваат неговото влијание. На 12 август ја...

Трогателно збогување на сопругот од Њутн-Џон: „Оливија, нашата љубов го надминува...

Џон Истерлинг, сопругот на Оливија Њутн-Џон, во првото официјално соопштение по нејзината смрт, и оддаде признание на пејачката дива за сè што правела во...

РАЗВИЕН СИНТЕТИЧКИ ЕМБРИОН: Без јајце клетки, сперма и матка!

За прв пат во историјата, израелските научници создадоа синтетички ембриони без употреба на јајце клетки и сперматозоиди, туку користејќи исклучиво матични клетки земени од...

Научниците докажаа: Никаде на Земјата дождовницата не може да се пие

На ниту едно место на планетата Земја, дождовната вода не може да се пие поради присуството на токсични хемикалии кои ги надминуваат препорачаните нивоа,...

Во Кина се шири нов вирус, заразени десетици лица

Кинеските здравствени експерти почнаа да следат нов вирус што се шири во земјата, од кој досега се заразени неколку десетици лица. Новиот „Лангја хенипавирус“ (LayV)...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО

Анкети