СЗО ја одобри кинеската вакцина против ковид КанСино

Светската здравствена организација (СЗО) денеска соопшти дека ја одобрила употребата на вакцината против корона вирусот, која ја направи кинеската компанија CanSino Biologics. Тоа е единаесеттата...

Средства од јапонскиот фонд за борба против Ковид по грешка му...

Јапонецот, кој случајно добил повеќе од 300.000 евра од фондот за помош за борба против ковид, ги прокоцкал сите пари за само две недели...

Во шестмесечен проект:Компјутер бил напојуван со помош на сино-зелени алги

Инженерите од Универзитетот во Кембриџ  напојуваа компјутер повеќе од шест месеци користејќи исклучиво енергија добиена од сино-зелени алги. Слични фотосинтетички генератори на енергија би можеле...

За незаборавна пловидба низ историјата: Титовиот „Галеб“ наскоро станува брод-музеј, завршните...

Титовиот брод „Галеб“ наскоро ќе стане музеј и ќе ја раскажува приказната за својата бурна историја и фасцинантните успеси на тогашната југословенска бродоградба, пишува...

Потврдени се 266 случаи на салмонела од киндер јајца

Здравствените претставници на ЕУ соопштија дека се потврдени 266 случаи на инфекција со салмонела, вклучително и 58 можни случаи на бактеријата, поврзани со чоколадни...

Рекорд со кој влезе во Гинис:Американец изел над 32.000 „Биг мек“...

Маж од Висконсин (САД) влезе во Гинисовата книга на рекорди како човек кој изел најмногу „Биг мек“ хамбургери во животот – дури 32.340 сендвича. Иако...

Ајрланд Болдвин се кае оти била дел од модната индустрија

Како ќерка на глумците Алек Болдвин и Ким Бесинџер, Ајрланд Болдвин најголемиот дел од својот живот го мина пред очите на јавноста, па критиката...

Ќе уживате во неговите благодати, само ако го консумирате на правилен...

Лековитиот лук се одгледува повеќе од пет илјади години. Богат со хранливи материи, го подига имунитетот, а неговата главна состојка е алицинот, кој има...

Шеснаесетгодишник го остварува потфатот да стане најмладиот пилот кој сам го...

Британскиот ученик Мек Радерфорд вчера слета во Најроби, Кенија, како дел од африканската етапа во неговиот потфат да стане најмладиот човек кој сам го...

Балканот „ќе гори“ – метереолозите предивидуваат уште едно пеколно жешко лето

Најпознатиот светски метереолошки сервис AccuWeather ја објави прогнозата за летово за цела Европа. Во неа се наведува дека Португалија, Шпанија и Италија ги очекуваат...

Утринска природна магија: Потребни се само две состојки, а прави чуда...

Пред да посегнете по диета која често има краткорочен ефект, размислете за природните начини како да го забрзате метаболизмот, а со тоа и да...

На трансродовите ученици во Јужна Каролина им е забрането да спортуваат

Гувернерот на Јужна Каролина, Хенри Мекмастер, потпиша закон со кој се забранува трансродовите ученици да играат женски спорт во државните училишта и колеџи, придружувајќи...

Извршниот директор на Снепчет со изненадување за дипломците: Отплаќа над 10...

Еван Шпигел и Миранда Кер Извршниот директор на Snapchet, Еван Шпигел, ги изненади дипломираните студенти од Лос Анџелес со отплата на над 10...

Британски пратеник на конзервативците уапсен за силување

Британски пратеник од редовите на Конзервативната партија на премиерот Борис Џонсон е уапсен под сомнение за силување и други сексуални престапи извршени во период...

ФДА одобри зголемена доза на вакцината на „Фајзер“ за деца на...

Американската администрација за храна и лекови (ФДА) ја одобри употребата на засилена доза на вакцината Фајзер/Бајонтек за деца на возраст од пет до 11...

Истражување со неверојатни сознанија:Еднонеделна пауза од социјалните мрежи прави чудо

Користејќи три признати тестови, научниците го процениле нивното ниво на анксиозност, депресија и добро расположение. За да се измери депресијата, на учесниците во истражувањето им...

Слободно можете да им кажете сè:Вашата тајна е сигурна само со...

Сите ние одвреме-навреме имаме некоја тајна и се чувствуваме многу подобро ако знаеме дека можеме некому да му ја довериме. Доколку сакате некому да...

По повеќе од 50 години тајност:Во САД се одржува сослушување за...

Првата јавна расправа во американскиот Конгрес за случаите на набљудување неидентификувани летечки објекти (НЛО) во САД ќе се одржи денеска, по повеќе од 50...

Поради големиот број на спамови, Маск размислува за пониска цена за...

Илон Маск навести дека можеби ќе побара пониска цена за купување на Твитер, проценувајќи дека е можно на таа социјална мрежа да има најмалку...

Поранешниот шпански крал Хуан Карлос ќе се врати во земјата

Поранешниот крал на Шпанија, Хуан Карлос ќе се врати во земјата овој викенд, првпат од август 2020 година. Шпанската телевизија „Кадена СЕР“ објави дека поранешниот монарх прво ќе...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО

Анкети