Дома 2021 јануари

Месечна Архива: јануари 2021

Царовска: Нудиме реформа која се фокусира на знаењата на децата, интеграцијата не значи намалување...

Ако не направиме промени во основното образование денес, нема да фатиме чекор со светот, порача министерката Царовска во вечерашното гостување на ТВ Клан.– Реформата...

Ковид мени во белградски ресторан: Можете да порачате “фајзер чорба“, “пита со антитела“…

Ако го погледнете менито на еден белградски ресторан ќе сфатите дека постои и една убава страна на животот во време на пандемијаНа менито се...

МТСП: Не е исклучена можноста жените да одат во пензија и со 62 години...

Министерството за труд и социјална политика вечерва преку соопштение појасни дека пензионирањето ќе биде задолжително и за мажите и за жените на 64 години...

Набавката на вакцини за Западен Балкан една од темите на состанокот на ЕУ лидерите...

Набавката на вакцини за Западен Балкан ќе биде една од темите на дискусија на лидерите на ЕУ на состанокот на 21 јануари, најавено е...

Судир на две патнички возила кај селото Длабочица, сообраќајот на патот Куманово-Крива Паланка-Деве Баир...

Две патнички возила се судрија вечерва во атарот на селото Длабочица, кривопаланечко, поради што сообраќајот на патот Куманово – Крива Паланка- Деве Баир е...

Словенија поддржува „ковид пасоши“

Словенија изрази поддршка за „ковид пасоши“, додека европските министри денеска започнаа дебата за идејата, иницирана од грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис, јави словенечката агенција СТА....

Сообраќајот на патот Крива Паланка-Деве Баир во прекин поради сообраќајка

Магистралниот пат Крива Паланка – Деве Баир во близина на селото Мождовњак вечерва од 20:30 часот е во прекин.Причина за прекинот, како што соопшти...

Харадинај во изборната програма најави референдум за обединување со Албанија

Претседателот на Алијансата за иднината на Косово (АБК) Рамуш Харадинај денеска најави организирање референдум за обединување со Албанија. За време на презентацијата на изборната...

Тирамису-палачинка торта: Совршена кремаста слатка

Едноставен рецепт за сите љубители на палачинки и тирамису. Ова е дефинитивно неодолива комбинација.Состојки за палачинки:3 јајца 300 гр брашно 600 мл...

СЗО: Нееднаквост во дистрибуцијата на вакцини за коронавирус во Израел

Светската здравствена организација (СЗО) денеска изрази загриженост за нееднаквоста во дистрибуцијата на вакцини за коронавирус во Израел, каде повеќе од 20 проценти од населението...

Истражување: Една третина од излекуваните од коронавирус повторно се разболуваат

Една третина од луѓето кои се лекувале од коронавирус по пет месеци морале повторно да бидат згрижени во болница.Според студија на британскиот универзитет...

Кнаус: Тоа што го видовме од Бугарија е за жалење и не е ниту...

Тоа што го видовме од Бугарија е за жалење и не е во национален интерес на Бугарија, вели Гералд Кнаус, авторот на идејата за...

Во страв од коронавирусот три месеци живеел на аеродром

Триесет и шестгодишниот Адитија Синг, е уапсен во сабота бидејќи три месеци живеел на обезбедуваната територија на меѓународниот аеродром во Чикаго. Тој на полицијата...

Шахпаска: Пензиите ќе се исплаќаат редовно, во јануари ќе бидат зголемени

Пензиите ќе се исплаќаат редовно, а во јануари пензионерите ќе го добијат и законското усогласување, односно минималната пензија ќе биде зголемена за 13 денари,...

Интервју, Бојан Кордалов: Поделбите мора да запрат за да избегаме од теориите на заговор

За еден месец отприлика, во Македонија ќе стигнат вакцините против ковид. Сведоци сме на лажни вести, полувистини информации, непроверени извори... колку сето ова ќе...

Не ги провоцирајте, тие се најопасните хороскопски знаци

Секој хороскопски знак има своја темна страна, но кај некои таа страна е уште поизразена. Додека некои не би стапнале ниту на мравка, други...

ММФ: Глобалните економски перспективи и понатаму се многу неизвесни

Директорката на Меѓународниот монетарен фонд, Кристалина Георгиева денеска изјави дека глобалните економски перспективи остануваат крајно неизвесни, имајќи ја предвид пандемијата на коронавирусот и зголемениот...

САД бараат Кина да одобри слободен пристап на истражувачите на СЗО

САД бараат Кина да дозволи истражувачки тим на Светската здравствена организација (СЗО) да има контакти во Вухан со „медицински работници, поранешни пациенти и лабораториски...

Кина претстави прототип на супербрз воз, кој достигнува 620 километри на час

Прототип на супербрз воз, наречен „супер куршум маглев“, кој достигнува максимална брзина од 620 километри на час, е произведен во Ченгду, главниот град на...

Блумберг: До лето 70 отсто од возрасното население во ЕУ ќе биде вакцинирано

Европската унија проценува дека најмалку 70 отсто од возрасната популација на Унијата до лето ќе биде вакцинирана, јави Блумберг.Новата стратегија на ЕУ за вакцинација...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО