Дома 2023

Годишна Архива: 2023

Добив удар во стомакот и се посрав во гаќи

Австралискиот борец Тајсон Харисон загуби на настанот „ONE Friday Fights 34“ од Тајланѓанецот Кулабдам Сор Јор Пиек-У-Тај. Веста веројатно немаше да стигне на спортските...

Легендарната црна шапка на Мајкл Џексон, продадена на аукција за 77.640 евра

Шапката, која познатиот американски поп пејач Мајкл Џексон ја носеше непосредно пред неговиот познат месечев танц, е продадена за 77.640 евра на аукција во...

Фатална несреќа во Мексико:Во судир на два приватни авиона, загинаа пет лица меѓу кои...

Во фаталниот судар на два приватни патнички авиони во северната мексиканска држава Дуранго загинаа пет лица, меѓу кои и едно дете, соопштија државните власти. Несреќата...

Гугл најави голема промена од догодина:„Гмејл“  укинува важна функција

„Гугл“ најави голема промена за Gmail која ќе стапи на сила во јануари. Почнувајќи од почетокот на следната година, „Гугл“ го отстранува основниот ХТМЛ приказ...

Руски астролог открива:Два хороскопски знаци треба да го зграпчат моментот во октомври, ги очекува...

Познатиот руски астролог Тамара Глоба открива кои два хороскопски знаци чекаат огромен прилив на пари во октомври 2023 година. Таа тврди дека овие два...

Наеднаш чувствувате ненадејна потреба за нешто слатко или нешто горко, следете ги внимателно пораките...

Секому му  се случило наеднаш да почувствуваме ненадејна потреба за различни вкусови, која едноставно не обзема. Постојаната потреба за одредена храна може да укажува...

АП: Малку е веројатно дека КФОР ќе го исполни барањето на Вучиќ да ја...

Американската новинска агенција Асошиејтед прес (АП) пишува дека е „малку веројатно“ КФОР да го исполни денешното барање на српскиот претседател Александар Вучиќ да ја...

Тешка сообраќајна несреќа вечерва кај Мостар: Автомобил удрил во деца кои излегле од автобус

Три деца и возачот на возилото марка „бмв“ се повредени во сообраќајна несреќа што се случила во Благај кај Мостар, потврди за Н1 портпаролот...

Откако јавно пофали нацист, претседателот на канадскиот парламент, Ентони Рота, поднесе оставка

Претседателот на канадскиот дом на општините, Ентони Рота, поднесе оставка откако несвесно го пофали Украинецот кој се борел за нацистичка единица и го покани...

Америка ја тужи компанијата „Амазон“ за монопол и нанесување штета на потрошувачите

Американската Федерална трговска комисија (FTC) поднесе долгоочекувана антимонополска тужба против Amazon, обвинувајќи ја мултинационалната технолошка компанија дека им нанесува штета на потрошувачите со повисоки...

Хантер Бајден го тужеше поранешниот адвокат на Трамп, Руди Џулијани

Синот на американскиот претседател, Хантер Бајден, денеска го тужеше поранешниот адвокат на Трамп Руди Џулијани и уште еден адвокат за компјутерска измама и пристап...

„Амазон“ вложува милијарди во вештачката интелигенција

Американскиот гигант за онлајн продажба „Амазон“ денеска објави дека ќе инвестира четири милијарди долари во компанијата „Антропик“, која се занимава со развој на вештачка...

Почина британскиот актер Дејвид Мекалум

Дејвид Мекалум, британскиот актер кој во 60-тите години на минатиот век глумеше таен агент во шпионската серија „Човекот од чичко“ и патолог во американската...

Ѓоковиќ ќе мора да помине преку Надал до олимпиското злато

Шпанскиот тенисер Рафаел Надал не ги исполнува основните услови за настап на Олимписките игри во Париз во 2024 година, но се чини дека, сепак,...

Нема потреба од зборови, девојката на Кијану Ривс е вљубена до уши: Тој ми...

Кијану Ривс и Александра Грант изгледаат како двојка од соништата. Грант неодамна разговараше со репортер за магазинот People и таа призна дека се чувствува совршено...

Нека се тресе Михаел Шумахер (ВИДЕО)

Кога и да се појави некоја вест поврзана со Михаел Шумахер предизвикува големо внимание кај пошироката маса која со душа чека да слушне каква...

Рускиот апелационен суд ја одби жалбата на Навални за 19-годишната казна затвор, му претстојат...

Жалбата на рускиот опозициски лидер Алексеј Навални против неговата 19-годишна затворска казна е одбиена, со што неговата вкупна казна е продолжена на повеќе од...

Еколошкиот аспект најзапоставен:Европскиот суд ја оцени политиката на ЕУ кон лозарството како лошо вино

Политиката на ЕУ кон лозарството има „вкус на плута“ - како лошо вино и „неизвесно влијание“ врз конкурентноста на оние кои се вклучени во...

Тројца малолетници од Скопје се приведени за разбојништво

Полициски службеници од Одделението за криминалистички работи при ЕВР Центар и Бит Пазар, денеска привеле тројца малолетници од Скопје, и во присуство на нивните...

Кавадаречкото село Возарци добива спортска сала

Денес започна изградбата на спортската сала во село Возарци, со корисна површина од 400м2 која ќе биде во склоп на подрачното општинско училиште ,,Страшо...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО

Анкети