Дома 2020 јануари

Месечна Архива: јануари 2020

Свежа салата со црвена зелка, калинка и мелени семиња – Од витамини никогаш доста!

Иако има изразена виолетова боја, сепак ја нарекуваме црвена зелка. Овој зеленчук е вистинско растително чудо - содржи околу 6-8 пати повеќе витамин Ц...

Белите дробови имаат неверојатна способност да се регенерираат од пушењето – но само под...

Вашите бели дробови имаат неверојатна способност, целосно да заздрават од канцерогените мутации предизвикани од пушењето, но само ако направите една работа - да престанете...

Фатени лица што палеле кабли под Кале

Дежурните екипи на Инспекторатот на Град Скопје вечерва откриле лица кои палеле кабли под Калето. Главниот инспектор на Град Скопје Мирослав Богдановски за МИА...

„Њујорк тајмс”: Трамп дал инструкции за притисок врз Киев два месеци пред телефонскиот повик...

Американскиот претседател Доналд Трамп ја планирал многу порано кампањата за притисок на Украина да компромитира свој политички ривал, прад да го побара тоа од...

Барселона купи фудбалер за 7 милиони евра, излезната клаузула 300 милиони

Барселона потврди дека е постигнат договор со Палмеираш за Матеус Фернандеш. Централниот играч за врска ќе се пресели на „Камп Ноу" на 1 јули...

Формиран е тим – вакцина против коронавирусот ќе има за 20 месеци

Во моментот нема вакцина против коронавирус, но на нејзин развој работат неколку компании. Францускиот институт „Pasteur“(Пастер) денес објави дека формирал тим кој за 20...

Во чест на Коби: Цел „Стејплс Центар” со броевите 8 и 24

„Стејплс Центар" е пред емотивна вечер. Лос Анџелес Лејкерс на посебен начин ќе оддадат почит на неодамна загинатиот Коби Брајант со подарок маичка со...

Британското знаме симнато од пред европските институции

Неколку часови пред брегзит, знамињата на Велика Британија, што беа покрај знамињата на ЕУ и другите земји-членки, беа отстранети од европските институции во Брисел...

Благата зима во Москва загрижува – јануарските температури уриваат рекорди

Просечната температура во руската престолнина во јануари годинава е највисока досега регистрирана во последните 141 години откако се мерат овие податоци, соопшти денеска руската...

Макрадули: РДФ не е опасен отпад, со забрани не се решаваат работите

Со забрана не се решаваат работите во животната средина, туку со регулирање и мониторирање и со интегрирана акција базирана на наука. Ова не е...

Меркел: Брегзит е длабок рез за Германија и цела ЕУ, сакаме да останеме пријатели...

Брегзит претставува „длабок рез" за Германија и низ цела Европа, нагласи германската канцеларка Ангела Меркел денеска  додавајќи дека очекува „интензивни" преговори за идните односи...

Макрон: Брегзит е сигнал за тревога што треба да се слушне

Брегзит е историски аларм што мора да одекне во сите држави и да биде слушнат од сите во Европа и поради тоа мора да...

„Американ ерлајнс” и „Делта” прекинуваат летови кон Кина поради новиот коронавирус

Американските авиокомпании Делта ерлајнс и Американ ерлајнс, одлучија денеска привремено да ги прекинат сите летови од САД кон Кина. „Последниот лет за Кина од САД...

Соништата му се остварени: Не може да оди, но го пропатувал светот на грбот...

Кеван Чендлер (32) е обичен човек со извонредна приказна. Тој живее во Форт Вејн, Индијана, со двајца цимери и многу сака да патува. Во...

Универзитетот во Хонг Конг објави слики од разможување на коронавирусот

Универзитетот во Хонг Конг објави зголемени слики на станици заразени со коронавирус, соопшти Си-Ен-Ен. Визуелниот приказ треба на научниците да им помогне при разбирањето на...

Велика Британија вечерва ја напушта Европската унија

Велика Британија вечерва, за неколку часа, ќе ја напушти Европската унија со мешавина од радост, лутина и рамнодушност, заминувајќи во непознато во еден од...

Кај Звернец во Албанија пронајдена мртва гигантска желка од видот „Карета”

На албанското крајбрежје, кај познатото туристичко место Звернец, северозападно од Валона, пронајдена е мртва гигантска желка од видот „Карета". „Желката е долга 145 сантимтери, што...

Заев: Одлуката за коалицирање ќе ја донесеме на крајот на февруари или на почетокот...

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев вели дека неговата партија полесно ќе најде партнер за евентуална предизборна коалиција од политичките противници. Ставот го темели на...

Метеоролозите најавуваат: Следната недела стигнува леден бран од Арктикот

Метеоролошката станица Severe Weather за почетокот на февруари најави доаѓање на леден арктички бран над добар дел од Европа, вклучувајќи го и регионот на...

Заврши протестот за стопирање увоз на опасен отпад, од „Петоци за иднината” очекуваат средба...

Заврши протестот на движењето „Петоци за иднината" на кој беше побарано да се изгласа законот за забрана на увоз на опасен отпад пред распуштање...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО

Анкети