Дома 2023 март

Месечна Архива: март 2023

Писториус излегува од затвор: Ја масакрираше својата девојка, а сега бара помилување

Ако им веруваме на медиумите во Јужноафриканската Република, најпознатиот параолимпиец на сите времиња, Оскар Писториус, ќе биде пуштен на слобода веќе следната недела. Пред...

Сите што постат нема да му ја мислат за утрешниот појадок, ужинка или ручек:...

Пројата е совршено јадење за појадок, ужина, ручек. Потребно е: 500 гр пченкарно брашно 500 ml вода 100 мл масло 1 лажичка сол 1 лажичка...

Романскиот суд одлучи:Контроверзниот инфлуенсер Ендрју Тејт пуштен од затвор во домашен притвор

Контроверзниот инфлуенсер Ендрју Тејт и неговиот брат Тристан, осомничени за сексуална злоупотреба и експлоатација, денеска беа ослободени од затвор во Романија и добија 30-дневен...

Земјотрес го погоди југот на Грција

Земјотрес со јачина од 4,8 степени според Рихтеровата скала денеска ја погоди јужна Грција. Како што јави грчкиот портал Екатимерини, земјотресот се случил на длабочина...

ММФ одобри финансиски пакет од 15,6 милијарди долари за Украина

Извршниот одбор на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) одобри четиригодишен финансиски пакет за Украина во износ од 15,6 милијарди долари како дел од меѓународниот пакет...

Весникот Волстрит журнал повика рускиот амбасадор и сите руски новинари да бидат протерани од...

Весникот Волстрит журнал, чиј новинар Еван Гершкович вчера беше задржан во Русија по обвиненија за шпионажа, ја повика Администрацијата на Џо Бајден да размисли...

Адесања: Ова е моја последна шанса

Поранешен УФЦ шампион, Израел Адесања, зборуваше за својата иднина. Одам во лов на титулата и го мислам тоа во секоја смисла на зборот. Дефинитивно...

Само изберете го вкусот:Германска пиварница ќе произведува вистинско пиво во прав

Neuzeller Klosterbräu, пиварница во источна Германија, смислила начин да направи пиво во прав, кое кога ќе се измеша со вода, има вкус исто како...

МЗТ Скопје во пеколен финиш го победи Задар (ФОТО)

Кошаркарите на МЗТ Скопје останаа во игра за опстанок во АБА лигата, откако вечерва во драматична завршница славеа на домашен терен против тимот на...

Одлуката на Уставниот суд за платите на функционерите е поразувачка, смета Пендаровски

Одлуката на Уставниот суд од пред два дена е поразвувачка. Би сакал да ја искоментирам пред воопшто да стане предмет во јавноста, а треба...

Кина ја нападна Урсула фон дер Лајен

Амбасадорот на Кина во Европската унија, Фу Конг, остро реагираше на говорот на претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, која ја повика...

Во Бразил уапсена банда која шверцувала 17 тони кокаин во Европа

Бразилските и европските власти разбија мрежа на шверцери на дрога осомничени дека испратиле повеќе од 17 тони кокаин во Европа, соопшти денеска Европската полициска...

Костадиновска-Стојчевска: Ќе најдеме стручен тим за да се мапираат дивоградбите во Струга

Министерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска вели дека доколку Општина Струга нема капацитети или средства, може да и се помогне со стручен тим кој ќе...

Пендаровски: Промената на Уставот треба да почне најдоцна следниот месец

Ако скратувањето на мојот мандат од неколку месеци и помогне на државата да напредува во демократијата или интеграциите, уште денеска ќе поднесам оставка, вели...

Никогаш не е доцна да се заврти нов лист:На овој Британтец му биле потребни...

Рон Шепард од Велика Британија изгледа беше вистински миленик на жените. Како што стојат работите, тој е блиску до врвот на рекордот на оние...

Ковачевски: Иднината на Западен Балкан е во ЕУ

Премиерот Димитар Ковачевски, во интервју за српската ТВ Пинк ја потенцираше важноста за евроинтеграција на земјите од Западен Балкан во Европската Унија. Тој истакна...

Сообраќајка на регионалниот пат Делчево – Пехчево

На местото на несреќата во моментот полициски екипи вршат увид, а оттаму информираат дека до несреќата дошло откако автомобил Ауди се забил во неосветлен...

По дојава од Германија:Норвешката полиција заплени рекордна количина кокаин

Властите во Норвешка запленија рекордно количество кокаин скриено во пратка со јужноамериканско овошје, по дојава од Германија, јави ДПА. Норвешката полиција соопшти дека оваа недела...

Како земја со најмногу жители со прекумерна тежина во ЕУ:Хрватскиот Сабор ја усвои резолуцијата...

Пратениците од власта и опозицијата во хрватскиот Сабор денеска го поддржаа предлогот на Комисијата за здравство и социјална политика за усвојување на Резолуцијата за...

Мицкоски: Незнаење или манипулација е тврдењето на власта за влезот на Бугарите во Уставот

Тврдењата на власта дека со влез на Бугарите во Устав се прави дистинкција со Македонците или се резултат на незнаење или на свесно манипулирање,...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО

Анкети