Дома 2022 ноември

Месечна Архива: ноември 2022

Поради новите гради ми се зголеми самодовербата

Иако поради повреда реши да се пензионира во 2020 година, поранешната руска тенисерка Софија Жук не престанува да го привлекува вниманието на медиумите. Овој...

Размислете викендов, па почнете понеделнички:Четиридневна палента диета

Палентата содржи многу малку калории (100 грама варено пченкарно брашно има само 70 калории), а тајната на оваа диета е во тоа што палентата...

Подгорица: Жена која возела пијана предизвикала 3 сообраќајни несреќи, ѝ измериле 2,5 промили алкохол...

Сообраќајната полиција во Подгорица ја уапсила А.Б.(39) поради возење под дејство на алкохол, соопштиле од Управата на полицијата во Подгорица. „Таа управувала со возилото под...

Германија го прогласи украинскиот Холодомор за „геноцид“

Германскиот Бундестаг денеска го прогласи Холодоморот, односно гладувањето на Украинците во кое во текот на зимата 1932-1933 г, кога Јосиф Сталин беше на чело...

Вработен добил отказ со образложение дека не бил доволно забавен, го добил и спорот...

Вработен во консултатска фирма во Париз го добил судскиот спор против комапнијата која го избркала од работа затоа што не бил доволно „забавен“ бидејќи...

Петровиќ со јасна порака до АБА: Треба да се лимитира бројот на странци во...

Српскиот кошаркарски стручњак, Александар Петровиќ, смета дека АБА лигата треба да ја разгледа опцијата за ограничување на бројот на странци во регионалните тимови. Со...

Пропуст во говорот на Фон дер Лајен: рече дека загинале 100.000 украински војници, па...

Претседателката на Европската Комисија, Урсула фон дер Лајен, во денешниот говор рече дека се проценува дека загинале околу 100.000 припадници на украинската армија и...

Промовирана книгата „Сок од простата: јубилејно издание“ од Јован Павловски

Книгоиздателството „Ми-Ан“ вечерва во Културно-информативниот центар во Скопје ја промовираше книгата „Сок од простата: јубилејно издание“ од Јован Павловски. Изданието е по повод 85...

Брисел препорача замрзнување на повеќе од 13 милијарди евра наменети за Унгарија

Европската комисија денеска препорача да се замрзнат 7,5 милијарди евра од кохезионите фондови наменети за Унгарија. Бараат и да се замрзнат 5,8 милијарди евра од...

Поранешен српски фудбалер уапсен во Холандија поради шверц на кокаин

Душан Петковиќ, поранешен фудбалер и син на некогашниот селектор на Србија и Црна Гора, Илија Петковиќ, е лишен од слобода во Холандија во рамки...

Ковачевски: Најважно беше финансиски да ги заштитиме најзагрозените граѓани од кризата

За мене беше најважно да ги заштитиме финансиски најзагрозените граѓани, пензионерите со мали пензии, самохраните родители, социјалните случаи, другите ранливи категории граѓани, а од...

Лесен противник за Аргентина во 1/8 финалето

Репрезентацијата на Аргентина заврши како првопласирана во групата „Ц“ откако со 2:0 ја доби пресметката против селекцијата на Полска. „Гаучосите“ дојдоа во водство со...

Во Прилеп промовирани две нови книги од писателката Габриела Стојаноска-Станоеска

Во киното Мис Стон во Прилеп во вторникот беа промовирани две книги на авторката Габриела Стојаноска-Станоеска: збирката Драми(Трудници/Тајни) која ги содржи двата драмски текста...

Во пресрет на Министерскиот состанок во Лоѓ, средба на ОБСЕ тројката Османи – Рау...

Во пресрет на 29. Министерски совет на ОБСЕ, што ќе се одржи утре и задутре во Лоѓ, Полска, денеска министрите за надворешни работи на...

Земјотрес со јачина од 5 степени по Рихтер ја погоди централна Грција

Земјотрес со јачина од 5 степени по Рихтер ја погоди денеска централна Грција,а се почувствува и во главниот град Атина. Епицентарот на ударот се наоѓаше...

Бакингемска палата:Членка на персоналот поднесе оставка поради расистички коментари

Почесната членка на персоналот на Бакингемската палата Сузан Хуси поднесе оставка по инцидентот во кој таа постојано ја прашувала црнкинката Нгози Фулани, која води...

Украинскиот претседател го покани Маск да го посети Киев

Претседателот на Украина Володимир Зеленски го повика денес американскиот милијардер и сопственик на Твитер Илон Маск да ја посети Украина. „Ако господинот Маск сака да...

Лара ја изневери Италија и ѝ донесе историја на Албанија

Новата сезона на Светскиот куп во алпско скијање само што започна, полека се загреваме за вистинските возбудувања, а во американскиот Килингтон видовме уште еден...

Бектеши: Од утре производителите на прехранбени производи треба да им понудат намалени цени на...

Министерот за економија Крешник Бектеши очекува од утре да почне намалувањето на цените на одредени прехранбени производи поради одлуката на Владата со која производителите...

Грозоморен чин пред породилиште во Приштина:Трудница застрелана со повеќе куршуми

Трудница (35) во средата попладнето е убиена од огнено оружје пред Клиничкиот центар во Приштина, каде што требало да се породи. Приштискиот медиуми наведуваат дека...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО

Анкети