test
Дома 2022 март

Месечна Архива: март 2022

Валас: Путин е во кафез кој самиот го изгради

Британскиот министер за одбрана Бен Валас во интервју за Скај Њуз ја коментираше војната во Украина при што рече дека рускиот претседател Владимир Путин...

ОБСЕ изрази жалење поради руското вето за продолжување на мисијата во Украина

Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ) денеска изрази жалење поради одлуката на Русија да стави вето на продолжувањето на набљудувачката мисија на...

МААЕ ќе испрати мисија во Чернобил

Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ) соопшти дека се подготвува да испрати мисија во Чернобил, каде што се наоѓаат нуклеарната централа и складиштето за радиоактивен отпад. – МААЕ се консултира со...

Марта го пецна Ибрахимовиќ

Најпознатата полска навивачка Марта Барцок го пецна Златан Ибрахимовиќ за време на прославата и пласманот на нејзината репрезентација на Мундијалот во Карар. Во вторникот...

Млада Месечина во знакот Овен на 1 април! Енергија на нов почеток!

Млада Месечина во знакот Овен на 1 април 2022 година! Енергија на нов почеток во знак кој зборува за почетоци, пробив, брза акција, импулс,...

148 деца загинаа досега во војната во Украина

Украинските власти соопштија дека најмалку 148 деца се убиени во руските напади од почетокот на инвазијата. Украинското Министерство за одбрана соопшти дека Русите од 24...

Вучиќ и во ТВ емисија излезе од фрижидер/ВИДЕО

Претседателот на Србија, воедно и кандидат и на овие избори, Александар Вучиќ и неговите соработници гостуваа во емисија на ТВ Пинк. Откако претходно објави спот...

Ердоган: Одлучен сум во намерата за состанок со Путин и Зеленски

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска рече дека е решен да разговара со украинскиот и рускиот лидер и да ги седне на иста маса за да се стави крај на...

Милески на средба со Петков: Прекуграничната соработка на С Македонија и Бугарија е една...

Министерот за локална самоуправа Горан Милевски денеска во Сандански оствари средба со бугарскиот премиер Кирил Петков на заедничкиот состанок со градоначалниците од пограничниот регион...

Град Скопје ќе доделува субвенции за набавка на инвертер клима уреди

Град Скопје и оваа година ќе доделува субвенции за набавка на инвертер клима уреди за загревање. Како што информираат од Град Скопје, Советот на денешната...

Путин тврди дека рускиот гас од утре ќе се купува во рубљи, но западните...

Рускиот претседател Владимир Путин денеска изјави дека потпишал указ со кој се бара од странските купувачи да плаќаат за рускиот гас во рубљи од...

Руски војници имаат радијациска болест? Озрачени во Чернобил, копале ровови во Црвената шума

Седум автобуси со руски војници кои страдаат од синдром на акутна радијација пристигнаа во белорускиот медицински центар во Гомел, Белорусија, објави новинската агенција УНИАН. Членот...

Сали: Реформи не се прават набрзина – тоа нема ефект

Со реформите во примарната здравствена заштита, лекарите од примарното ниво ќе имаат поголема палета на услуги коишто ќе ги пружаат, наместо пациентите веднаш да...

Путин се самоизолира и ги казнува своите советници – тврди Бајден

Американскиот претседател Џо Бајден денеска изјави дека рускиот претседател Владимир Путин можеби е „изолиран“ и можно е дека ставил некои од неговите советници во...

Тупанчевски за Трилинг: Нема да поднесам оставка, не го прекршив етичкиот кодекс!

Не чуствувам потреба дека треба да поднесам оставка, бидејќи не е прекршен етичкиот кодекс поради тоа што сум патувал и сум го следел фудбалскиот...

Силен ветер направи хаос во Охрид – откорнати кров од зграда, бандера и дрвја/ФОТО

Откорната кровна конструкција на зграда, оштетен автомобил, падната бандера, искршени гранки…, е само дел од штетата предизвикана од силниот ветер што попладнево го зафати...

Во Албанија пристигна првата група украински спортисти

Бегајќи од војната, во нивната земја, денеска во Албанија пристигна првата група елитни спортисти од Украина.   Станува збор за тим од 10 млади атлетичари, ученици...

Вардар пред елиминација од ЛШ

Ракометарите на Вардар ќе треба да направат чудо доколку сакаат да се пласираат во четвртфиналето од Лигата на шампионите. Избраниците на тренерот Давид Дејвис,...

Неделков: Нова рунда разговори во понеделник

Претседателот на Синдикатот за образование, наука и култура (СОНК), Јаким Неделков вели дека штрајкот најавен за 11 април ќе трае се додека не се...

Вучиќ: Имам трема, ако не освојам 60 отсто гласови ќе бидам тажен

Српскиот претседател Александар Вучиќ денеска изјави дека „има трема“ пред изборите в недела, но очекува повеќе од два милиона гласови во првиот круг. – Сега...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО

Анкети