test
Дома 2020 март

Месечна Архива: март 2020

Туркменистан го забрани зборот коронавирус

Претседателот на Туркменистан, Гурбанбугли Бердимухамедов, ги посоветува граѓаните да се лекуваат со народниот лек од растението зрнеш. Властите во Туркменистан ја забранија употребата на зборот...

На ГАК породена жена позитивна на Kовид-19, за втора родилка се чекаат резултатите

Родилка од Куманово заразена со корона вирус вчера  била безбедно породена со царски рез на Клиниката за гинекологија и акушерство во Скопје информира Телма. Од...

Гутереш: Светот недоволно работи на развивање координирани мерки против Ковид-19

Генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш изјави денеска дека светот заостанува во развивањето координирани мерки за борба против коронавирусот, јави ДПА. „Ние сме се уште...

На терените на US Open во Њујорк се подига привремена болница

Дел од Националниот тениски центар каде редовно се одржуваат натпреварите на US Open, ќе биде пренаменет во привремена болница, сe дознава од одлуката на...

Човек од Мјанмар се самоизолирал на дрво/видео

Во западен Бенгал, луѓето што се враќаат од Тајланд во своите домови се самоизолираат на дрво за да не ги загрозат своите семејства. Локален жител...

Едно село, а две различни мерки за однесување за време на вирусот корона

Со децении жителите на селото кое на холанската страна се вика Баарле Насау, а на белгиската страна е познато како Баарле Херток, слободно се...

Синиша Мали: Вучиќ не се чувствува добро

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ ќе ѝ се обрати на нацијата во следните 48 часа. Како што рече министерот за финансии Синиша Мали, претседателот...

Како да не ги сакаш: Франческо и Благој со дует на Скајп

Нашиот оперски пејач Благој Нацоски кој подолго време живее и работи во Италија, а сега е затекнат во жариштето на епидемијата деновите ги минува...

Спасовски: Мора да обезбедиме дополнителни пари за Буџетот

Нашиот банкарски сектор е здрав и затоа и можеме да се потпреме на него, но мора да обезбедиме дополнителни пари за во Буџетот, изјави...

Министрите за финансии од Г-20 ветија помош за сиромашните држави

Министрите за финансии и гувернери на централни банки од Групата 20 индустриски најразвиени држави во светот ветија денеска помош за сиромашните држави што имаат...

Мечот со Татабања беше последен во мојата кариера

Еден од најдобрите ракометни голмани на сите времиња, Арпад Штербик одлучи да и стави крај на својата професионална кариера. Штербик, кој е роден во...

Шарените, тесни „тај-дај“ во ново руво

Панталоните во шарен „тај-дај" стил долго време важат за необично, „забегано" парче облека. Стилистот и уметник Зек Сирока го носи овој тренд на едно...

„Бог е со нас, ширете љубов,почит и надеж ” заедничка порака на верските заедници...

Во актуелната состојба во Албанија и низ целиот свет поради пандемијата со Ковид19, довербата во Бога е најсилниот столб на кој може да се...

Нови четири заразени, петмина излекувани од коронавирусот во Косово

Институтот за јавно здравство на Косово (ИШПК) информира вечерва за четири нови случаи кои, од извршените испитувања во текот на денот, резултирале позитивни на...

Кеопсовата пирамида како проекциски видеоекран: „Останете дома” (видео)

Познатата Кеопсова пирамида вчеравечер послужи како проекциски видеоекран на кој се испишуваа пораки на единство и солидарност со оние кои се борат против коронавирусот...

Том Хенкс: Веќе сме дома и не излегуваме никаде

Актерот Том Хенкс, по две седмици во карантин во Австралија, се врати во својот дом во Лос Анџелес, па на Твитер сподели како се...

Кралот на Тајланд во самоизолација со 20 конкубини во луксузен хотел на Алпите

Тајландскиот крал Маха Вајиралонгкорн се самоизолира од вирусот корона заедно со своите 20 конкубини во еден од најлуксузните хотели во монденскиот скијачки центар Гармиш...

Средба на заменик министерот Жерновски со американската амбасадорка Брнз

Заменик министерот за надворешни работи Андреј Жерновски денеска оствари средба со амбасадорката на САД во земјава Кејт Брнз, која претставуваше прва нејзина институционална средба...

Франција/Ковид-19: За 24 часа 449 смртни случаи

Во Франција во изминатите 24 часа се регистрирани нови 449 смртни случаи од Ковид-19 што е најголем број досега во еден ден. Од почетокот...

Велика Британија/Ковид-19: Еден од четири лекари во самоизолација или е заразен

Директорот на Кралскиот медицински колеџ, Ендру Годар, изјави денеска дека еден од четворица лекари во здравствениот систем на Велика Британија е во самоизолација или...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО

Анкети