Полски научници развија „звучен топ“ против смогот – го намалува загадувањето...

Во борбата против постојаниот смог во Полска, научниците тестираат нов „топ“ кој користи звучни бранови за да турка токсични честички во атмосферата и, така...

Одиме во срцето на Шара/ВИДЕО

Со големо задоволство го споделуваме видеото за новиот Национален парк Шар Планина, што е достапно на јутјуб каналот на МЖСПП на македонски, албански и...

Еколошка катастрофа во Перу: По ерупцијата во Тонга силно излевање на...

Властите во Перу соопштија дека излевањето нафта кај брегот на земјата предизвикало „еколошка катастрофа“. Од рафинеријата Ла Пампила протекоа повеќе од 6.000 барели нафта...

Samsung Electronics со производи што го минимизираат влијанието врз животната средина 

Samsung Electronics ја претстави својата визија „Заедно за иднината“ на CES 2022, за време на воведниот говор на главниот говорник Jong-Hee (JH) Han, потпретседател,...

Пола Македонија дише како во гасна комора

Жителите на Кавадарци, Кичево, Велес, Куманово, Тетово и скопско Лисиче најмногу денови дишат загаден воздух во текот на една календарска година, покажуваат податоците на...

Еко-свест: Построги и системски мерки за загадениот скопски воздух

Еко-свест со особено внимание ја следи состојбата со влошениот амбиентален воздух во Скопје, како и јавната дебата која доминантно се води преку призмата на...

Скопје неколку дена трепка во виолетово, Струмица во црно

Скопје веќе неколку дена трепка во виолетово на сајтот на Европската агенција за животна средина. Тоа значи дека квалитетот на воздухот во македонскиот главен...

ВАЖНО: Од 14 декември се намалува прагот на алармирање на ПМ...

Од 14 декември 2021 година, прагот на алармирање на РМ10 се намалува од 163 μg/m3 и истиот изнесува 150 μg/m3 среднодневна концентрација во текот...

Што се случува во ОХИС околу малата депонија со линдан!?

Во периодот од официјалното означување на стартот на работите на терен во средината на јули до 25 ноември оваа година, како што информираат од...

„Еко-свест“: Бернската конвенција со нови препораки за заштитените подрачја

Комитетот на Бернската конвенција, на овогодишното собрание, усвои нови препораки кои се однесуваат за Националниот парк Маврово, мрежата на Емералд подрачја, Охридското Езеро и Националниот...

Бернската конвенција отвори досие против владата на С. Македонија за закани...

Бернската конвенција неделава отвори досие против владата на Северна Македонија за закани кон локалитетите Смарагд Охридско Езеро и Галичица. На 41 состанок на Постојаниот...

МЖССП: Неосновани поплаките на производители на кеси, даден е период за...

Откако денеска од Групацијата на производители на кеси реагираа за измените на цените на кесите, од Министерството за животна средина и просторно планирање за...

По забраната на најлонските кеси владее тотален хаос

Недореченостите во законот што забрани употреба на најлонски кеси, висината на цената за оксо-биоразградливите на 15 денари и прекраткиот период од 1,5 година што...

02 Иницијатива: Пластиката и понатаму си останува околу нас!

Од денеска дел од пластичните кеси ќе се наплаќаат. Толку. Пластиката и понатаму си останува околу нас. Нема комплетна забрана. - Кесите за носење текстил,...

Еко-свест: Исфрлањето на пластичните кеси ќе влијае за намалување на отпадот...

Центарот за истражување и информирање за животната средина Еко-свест во целост го поддржува стапување во сила на одредбите за забрана за користење на пластични...

За една година за 22 отсто повеќе е уништена шума во...

Уништување шуми во бразилската амазонска прашума е зголемено за 22 отсто за една година и го достигна највисокото ниво од 2006 година, се вели...

Во Белград, Скопје, Приштина, Зеница, Смедерево, Подгорица и Тирана ќе се...

На 19 и 20 ноември во Белград, Скопје, Приштина, Зеница, Смедерево, Подгорица и Тирана ќе бидат засадени вкупно 400 дрвца ќе бидат засадени во...

Актерите Петрушевска и Џамбазов преку еколошкото шоу Агенда 21 ќе апелираат...

Актерите Петрушевска и Џамбазов преку еколошкото шоу Агенда 21 во улога на водители ќе апелираат за грижата за животна средина Емисијата ветува добра забава, факти...

Во Македонија се собира 700 илјади тони отпад

Во македонија се генерира околу 700 илјади тони отпад, а од него 20-25 отсто е амбалажен отпад. Од Пакомак велат ако оставиме отпадот да...

Крива Паланка треторангирана на конкурс за најеколошка општина

Општина Крива Паланка е рангирана на третото место, по скопски Карпош и Кочани, според резултатите од конкурсот за избор на најеколошка општина за 2020...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО

Анкети