Дома 2021 септември

Месечна Архива: септември 2021

Книжарница во Венеција: Нема полици за книгите, туку вода и гондоли

Најубавата книжарница во светот, лоцирана во Венеција, „Libreria Acqua Alta“, што значи - книжарница во високи води, го носи тоа име од сосема разбирливи...

Згодната Даза му кажа „ДА“ на олимпискиот шампион

Оваа 2021 година дефинитивно е најуспешната во кариерата на Ламонт Марсел Џејкобс (27). Италијанскиот спринтер ја освои европската титула на 60 метри во сала...

Заев од Гевгелија: Во една рака ни е НАТО, во друга – успешниот попис

Оние што сонуваат за назад, да ги оставиме таму, а секој што им сака добро на народот и на државата, бујрум на трката кон...

Алачки: Берово ќе биде на светската карта на најатрактивни дестинации за различни видови туризам

Кандидатот за градоначалник на Берово од партијата Интегра, Горан Алачки, презентираше дел од програмата во која, како што истакна, посебен акцент е ставен на...

Конечно објаснување: Зошто на некои постојано им е топло, додека други се смрзнуваат

Иако температурата од околу 22 степени се смета за нормална и прифатлива, има и такви за кои ова не е идеална температура. Зошто е...

Ахмети од Бутел: Поддржете ја Зелената агенда, тоа значи подобар живот

Демократската унија за интеграција (ДУИ) вечерва ја продолжи предизборната кампања во општина Бутел, со што ја претстави листата на кандидати за советници во оваа...

Белата куќа предупреди на санкции поради протерувањето на претставници на ОН од Етиопија

Белата куќа денеска ја осуди одлуката на Етиопија да протера високи претставници на ОН за време на тековната хуманитарна криза во земјата и предупреди на...

Препознајте ги знаците: Како да знаеме дека сме го прележале коронавирусот

Се проценува дека 10 до 30 проценти од луѓето кои претходно биле здрави, доживеале само блага форма на коронавирус, но не се опоравиле целосно...

Симовски: Пописот заврши успешно, резултатите до крајот на март 2022

Пописот на населението, домаќинствата и становите во Република Северна Македонија успешно заврши. Попишани се 1.832.696 лица, 568.175 домаќинства и 837.255 станови, соопшти вечерва директорот...

Во Романија над 12.000 нови ковид случаи, најмногу од почетокот на пандемијата

Романија денеска регистрираше 12.032 новозаразени со коронавирус, најмногу од почетокот на пандемијата. Последниот месец, бројот на заразени лица во Романија се зголеми од 1.000 случаи дневно на...

Со часови се барал себеси со полицијата, никој не забележал дека е со нив

Педесетгодишниот Бејхан Мутлу, кој се сметал за исчезнат во Турција, случајно се вклучи во потрагата по себе. Тој со часови се барал себеси со...

Здравјето на граѓаните приоритет на кандидатот за градоначалник на Струга од ДПА

Дислоцирање на дивите депонии во општина Струга, изградба на канализациски мрежи во населените места Подгорци, Лабуништа, Октиси и Боровец, решавање на проблемот со водата...

Грозоморната вистина за Холивуд: Мрачна тајна поврзана со буквата Х уште ги бранува духовите

Знакот на Холивуд беше поставен на рид над Лос Анџелес во 1923 година како реклама за изградба на ридовите, што во тоа време беше...

Поцков: На 17 октомври ќе решаваме дали ќе одиме напред или ќе се враќаме...

На 17 октомври не се само локални избори, туку се дава потврда на исправната, европска политика. Се решава дали земјава ќе оди напред или...

Индустриска зона за мало стопанство и нова автобуска станица во Виница се приоритети на...

 Оформување нова индустриска зона за мало стопанство, нова автобуска станица и изградба на булевар на влезот во градот се меѓу приоритетите што на вечерашниот...

Коцев: Изградба на нов комплекс за младите и пет нови локални патишта за поубаво...

Во изминатите години покажавме и докажавме дека само сплотени, со многу труд и пожртвуваност, можеме да ја постигнеме целта, да од општина Зрновци изградиме...

Филиповски: Поддршка и зголемување на здравствената заштита на жените

Во ТЦ „Бисер“ вечерва се одржа акција за подигнување на јавната свест кај жените за борба против ракот на дојка, на која присуствуваа кандидатот...

Во Општина Кичево попишани 48 000 граѓани

Пописот на население, домаќинства и станови во Општина Кичево заврши во законскиот рок. Согласно рокот, попишани се 48 000 граѓани, жители на оваа општина...

Мицкоски: Овие избори се шанса за промена

Ниту еден збор не кажуваат што направија изминативе четири години кандидатите на СДСМ, само критикуваат, рече лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на вечерашниот митинг...

Герасимовски: Ревидирање на сите ДУП-ови во Центар, повеќе градинки, паркови и игралишта, помалку бетон

Овие избори не се исторски, но изборот може да има историски полследици! ВМРО-ДПМНЕ е пуштено „на најјако“ со пропагандата на лажни вести. Со тоа...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО

Анкети