test
Дома 2024 јуни

Месечна Архива: јуни 2024

Најмалку 52 жртви од топлотниот бран кој го зафати Њу Делхи

Според информацијата која што ја пласираше „Тајмс оф Индија“, најмалку 52 тела биле донесени во болниците во изминатите два дена, главно сиромашни луѓе кои...

„Двајцата се чуден пар, едниот е насмеан и буцкаст, другиот намуртен: Аналитичарот на „Гардијан“...

И двајцата се диктатори, злобни, брутални и неодговорни на различни начини. И двајцата ја направија својата животна мисија да го соборат глобалниот поредок изграден...

Одмаздата се служи ладна: Бритни се напи коктел во чест на апсењето на Џастин

Бритни Спирс во својата автобиографска книга, која ја објави претходно оваа година, призна дека еднаш абортирала. Ова се случило, ако и се верува на...

Се јави и ФФМ со реакција за однесувањето на албанскиот репрезентативец Мирлит Даку

Ја изразуваме нашата длабока загриженост и недвосмислена осуда во врска со националистички скандирања од Мирлит Даку, репрезентативец на Албанија, насочени против македонската држава по...

Кандидат генериран со вештачка интелигенција на британските избори

Избирачите во еден англиски град ќе може да гласаат на изборите следниот месец за кандидат генериран од вештачка интелигенција (АИ), можеби прв од ваков...

ФСС реагираше на навредите кон Србите на ЕП, ФФМ глува на пцовките кон Македонците!

Фудбалската федерација на Србија (ФСС) експресно реагираше на националистичкото скандирање на мечот меѓу Албанија и Хрватска, во 2. коло од Европското првенство во Германија....

Исчезнале седум Непалци кои работеле во скопски фирми, МВР ги бара

Седум лица од Непал исчезнаа во текот на вчерашниот ден, а според информациите, тие работеле во две скопски фирми. Трагата им се губи речиси...

Хезболах се заканува со војна „без правила и граници“: И Кипар е на нишан!

Лидерот на либанската милитантна, проиранска организација Хезболах, Сајед Хасан Насралах денеска предупреди дека неговата вооружена група ќе води војна „без правила“ и „без граници“...

ФАТАЛНА МЕДИЦИНСКА ГРЕШКА: Пациентка почина во болница во Мичиген поради кибер напад врз болничка...

Пациентка која претрпе срцев удар почина во болница во американската сојузна држава Мичиген поради задоцнети резултати од тестот предизвикани од кибер напад врз Ascension,...

Температури до 39 степени: Сончево и многу топло време

Претежно сончево и многу топло време нè очекува денеска во земјава. Ќе дува слаб до умерен ветер од променлив правец. Минималните температури ќе се...

ЕКСПЛОЗИЈА ВО ЦЕТИЊЕ! Убиени двајца членови на криминален клан?

Две лица загинаа, а неколкумина се повредени утрово во експлозија на бомба во Цетиње, недалеку од тамошниот Спортски центар, неофицијално соопштија за „Вијести“ од...

Утре и во сабота јавниот превоз ќе сообраќа по неделен возен ред

Поради верскиот празник Духовден, утре, петок (21.06.2024 год.) и во сабота (22.06.2024 год.) јавниот превоз ќе сообраќа по неделен возен, со исклучок на линиите...

Пукање во Филаделфија: Седум лица се повредени, меѓу нив и тројца тинејџери

Седум лица се ранети во пукотница во Филаделфија во американската сојузна држава Пенсилванија и се во стабилна состојба. Полицијата соопшти дека пукањето се случило во...

Детали за експлозијата во Хрватска во која загина дете: Експлозивната направа била во возилото...

Вчера околу 18 часот дошло до експлозија во месноста Обровац во која загинало дете. Две жени со возило на Итна медицинска помош се пренесени...

Од денеска почнува електронското пријавување за упис во средно

Од денеска до следниот вторник, 25 јуни, во тек е првото електронско пријавување на учениците за запишување во средно образование за учебната 2024/2025 година. Пријавувањето...

ВЕЧЕРВА ДОАЃА ЛЕТОТО: Денот ќе трае 916 минути, а ноќта најкратката во годината!

Вечерва во 22.50 часот започнуват летото. Во исто време на јужната хемисфера на Земјата започнува зимата, со што се одбележува 172-от ден во годината....

По Северна Кореја, Путин пристигна во Виетнам

Рускиот претседател Владимир Путин по посетата на Северна Кореја пристигна во виетнамскиот главен град Ханој. САД ја критикуваа посетата дека му дава платформа на...

Почина 25-годишен војник на АРМ за време на марш на Криволак

На Клиниката за анестезија, реанимација и интензивно лекување - Карил синоќа околу 23:15 часот починал 24-годишен припадник на Армијата, професионален војник со иницијали А.Ј,...

Скапо на Јадранот: Во црногорско летувалиште шише вода 4,5 евра

Летната сезона на црногорското приморје веќе започна, а високите температури и пријатната вода веќе привлекоа голем број гости, пред се од регионот. Според пишувањето на...

Над 900 луѓе починаа на аџилак, температурата во Мека 52 степени

Бројот на починати за време на аџилакот во Саудиска Арабија надмина 900, јавија светските агенции, повикувајќи се на податоци од повеќе земји. Семејствата и пријателите...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО

Анкети