Дома 2020 септември

Месечна Архива: септември 2020

Пациент во хрватска болница починал откако на дијализа му бил вбризган дезинфисиенс

Кобна била грешката на медицинските сестри за 62-годишен пациент од хрватскиот град Чаковец, кој починал за време на рутинска постапка на хемодијализа, поради, како...

Адеми: Останувам на ставот дека наставата треба да биде со физичко присуство

Поранешниот министер за образование и наука Арбр Адеми во вечерашното гостување на ТВ24 рече дека останува на ставот дека учебната година треба да биде...

Чешка од понеделник воведува вонредна состојба

Чешката Влада прогласи вонредна состојба, која стапува во сила од понеделник, и воведе мерки кои вклучуваат ограничување на собири и забрана за мјузикли и...

НАСА создаде небесна симфонија: Слушнете ги звуците на Универзумот!

НАСА отиде чекор понатаму задоволувајќи го нашето воодушевување, па така освен неверојатните фотографии од Универзумот, сега ги искористи податоците од телескопот којшто го набљудува...

Сите да ги почитуваме мерките и да водиме грижа за здравјето, порача премиерот Заев

Во овој период сакам да упатам порака на солидарност, не само економска, туку солидарност за грижа за своето здравје, бидејќи со тоа го штитиме...

Вкус што се памети: Крем намаз од печени пиперки и леб

Овој намаз можете да го служите со печен зеленчук, како сос за месо или едноставно и највкусно - намачкан на леб. Состојки:  3 поголеми црвени...

Папагали отстранети од зоолошка градина: Меѓусебно се поттикнувале со пцовки

Вработените во една зоолошка градина во Велика Британија биле принудени да ги раздвојат и да тргнат од очите на јавноста пет африкански сиви папагали...

Заев: Мицкоски разговара за да не се договора

Пакетот на антикризни мерки е за добробит на граѓаните, да ги спасиме економија, стандардот и за заштита на честа на родителот пред детето, за...

Бајден: Американците би реагирале доколку Трамп изгуби на изборите и одбива да се повлече

Демократскиот кандидат за претседател на САД, Џо Бајден изјави денеска дека Американците нема да молчат доколку актуелниот шеф на државата Доналд Трамп изгуби на...

На аукција сетот за инфузија што „му пресуди“ на Мајкл Џексон

Роднина на Мајкл Џексон тврди дека ја има последната кеса за инфузија, што „кралот на попот“ ја примил, а којашто поради количината на „пропофол“...

Ивица Коневски: Мицкоски е единствениот одговорен за поразите на ВМРО-ДПМНЕ

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски е единствениот одговорен за изборните порази на партијата, изјави поранешниот градоначалник на Аеродром Ивица Коневски. Во гостување на Топ Тема...

Царовска: Ова е огромна лекција зошто треба да се инвестира во образованието

Во пресрет на почетокот на учебната 2020/2021 година, ресорната министерка Мила Царовска очекува дека најголем дел од учениците и наставниците утре без проблеми ќе...

Хороскопски знаци што имаат „уплав“ од бракот

Бракот не е за секого. Некои луѓе се многу исплашени од идејата за доживотна обврска, и ако им се верува на астролозите, хороскопскиот знак...

Настава со физичко присуство во гимназијата и неколку подрачни училишта во Центар Жупа

Во Општина Центар Жупа во новата 2020/2021 учебна година, за дел од ученците, пред се во подрачните училишта, ќе има настава со физичко присуство,...

Меркел: 100 милиони долари помош за земјите во развој за вакцина против Ковид-19

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска вети 100 милиони долари помош за земјите во развој, со цел да имаат пристап до вакцина против Ковид-19. Истовремено, претседателот...

Австралиска компанија развива тест за Ковид-19 на база на пекарски квасец

Австралиските научници развиваат тест кој за 15 минути треба да дијагностицира Ковид-19, а клучната состојка на новата технологија е пекарски квасец. Биотехнолошката компанија "Xing Technologies"...

Дневен преглед на состојбата со Ковид-19 во светот

Според последните податоци, досега во светот 33.951.767 лица биле заразени со новиот коронавирус. Како резултат на Ковид-19, починале 1.014.644 пациенти, а се опоравиле 25.217.358...

Ѓорѓија Сајкоски избран за нов генерален секретар на ВМРО-ДПМНЕ

Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ на седница одржана вечерва на предлог на партискиот претседател Христијан Мицкоски, за нов генерален секретар на партијата го избра Ѓорѓија...

Убиена жена вработена во американската Амбасада во Киев

Во напад во парк во Киев денеска е убиена жена, која била вработена во американската Амбасада во Украина, а полицијата трага по маж осомничен...

Наследничка на стан, во подрумот пронашла 500.000 евра

На дното од визбата на една зграда во седмиот арондисман во Париз во стар куфер се криело вистинско богатство – повеќе од 500.000 евра,...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО

Анкети