test
Дома 2024 јануари

Месечна Архива: јануари 2024

Гибаница од тепсијата на баба: Стар докажан рецепт за традиционалната пита

Една од најпознатите пити во регионот секако е гибаницата, а со овој рецепт нема грешка. На сите секогаш им успева и нема шанси питата да...

Згодната Џес го исфрли познатиот фудбалер на улица

Поранешниот играч на Арсенал и на Ливерпул, Џермејн Пенант (41), ќе мора да го напушти домот, и тоа за многу брзо време. Тој неодамна прогласи...

Учителката ранета во масакрот во „Рибникар“ ги тужи родителите на убиецот

Учителката која беше тешко ранета во масакрот во основното училиште „Владислав Рибникар“ во Белград, до Вишиот суд во Белград поднела тужба против Миљана и...

Луѓето со светли очи имаат една, ама огромна предност: Одговорот е во кодот

Истражувањето на научниците од Универзитетот во Питсбург покажа дека бојата на очите може да каже кој е талентиран во кој спорт. Синооки и зеленооки жени...

Чудна сенка на канадскиот брег – исплива 150 години потонат брод/ВИДЕО

На песочната плажа Кејп Реј во Њуфаундленд, Канада, исплива брод потонат 150 години. Се верува дека остатоците од бродот на плажата ги донел ураганот...

Гинеколог откри необичен факт за женскиот циклус и уште понеобична причина

Една нова студија, во која учествуваа повеќе од 300.000 жени, покажа дека повеќето женски циклуси започнуваат во четврток или петок. Новото истражување на европските научници...

КИНА ГИ ЕГЗЕКУТИРАШЕ МОНСТРУМИТЕ: Татко ги фрлил децата од прозорец по налог на девојката

Кина во средата егзекутираше татко и неговата девојка затоа што ги фрлиле неговите две мали деца од прозорец на стан, случајот предизвика бес низ...

Се затвори српската Комерцијална банка на Косово – еден ден по објавата за еврото

Комерцијална банка повеќе не работи на Косово. Во Грачаница, експозитурата е затворена, а ознаката и банкоматите кои беа поставени во близина на експозитурата и...

Брашно од инсекти – нова страница во историјата на храната: Отворена првата фабрика во...

Во Италија е отворена првата фабрика за преработка на инсекти за производство на брашно, што го наметнува прашањето колку е здраво ова брашно и...

СО ВРЗАНИ РАЦЕ И ОЧИ: Палестинците бараат истрага за наводната егзекуција на 30 затвореници...

Палестинското Министерство за надворешни работи денеска повика меѓународен тим да ги истражи извештаите, повикувајќи се на сведоштвата на Палестинците кои велат дека пронашле повеќе...

Русија освои олимписка бронза и покрај допингуваната Валиева

И покрај дисквалификацијата на Камила Валиева поради допинг, руската репрезентација во уметничко лизгање, сепак, ќе добие бронзен медал од Зимските олимписки игри во Пекинг...

За четири знаци февруари ќе биде месец за паметење

Февруари 2024 година ќе биде месец кој долго ќе се памети според некои хороскопски знаци. Астралните соѕвездија и планетарниот танц носат извонредни можности и...

Тејлор Свифт e „картaта“ на Бајден за изборите во САД? Нејзината популарност го загрижува...

Има многу причини да се верува дека популарноста на поп-пејачката Тејлор Свифт може да се претвори во политичка моќ, бидејќи околу 18 отсто од...

ЕКСПЛОЗИЈА НА ПРОТЕСТИ ВО ЕВРОПА: Кон италијанските и белгијските фармери се приклучуваат и шпанските

Француската влада испрати оклопни возила за да го заштити пазарот на храна на големо во Париз, поради ескалацијата на тензиите предизвикани од блокадите на...

Вучиќ најави набавка на дронови-камикази: Србија итно го забрзува вооружувањето

До крајот на годината српската армија би можела да прими големо количество беспилотни летала „камикази“, кои ќе бидат домашно производство, изјави во вторникот српскиот...

Февруари ја менува баба Марта: Пролет и топло време, па снежни невремиња!?

На Балканот му претстои влажен февруари. Што значи нема да недостасува ниту дождот, а ниту снегот. Врнежите ќе бидат над просекот, а особено повеќе...

„КУКАВИЧКО ЈАЈЦЕ ВО ЗАПАДНОТО ГНЕЗДО“: Орбан ги уценува ЕУ и НАТО, а „новиот Орбан“...

Тезата дека Унгарија стана кукавичко јајце во западното гнездо е се посилна од ден на ден. Не само што премиерот Виктор Орбан успешно ги...

НАТО ГИ ПРИЗНА СТРАВОВИТЕ: Едната закана е итна, другата е најсериозна на долг рок

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, кој е во посета на Соединетите Држави за време на која се обидува да ги убеди политичарите и...

Ѓорѓе Давид се врати дома: Повеќе не влегува во автомобил – српски медиуми

Ѓорѓе Давид пристигна во Србија, дознава Телеграф. Популарниот рокер пред повеќе од една недела учествуваше сообраќајна несреќа во Македонија кога со својот автомобил удри во...

УЗБУНА ВО ШВЕДСКА: Пред израелската амбасада пронајдена експлозивна направа

Шведската полиција детонираше експлозивна направа пронајдена во средата пред израелската амбасада во Стокхолм, соопшти шведската полиција. Вработени во амбасадата ја известиле полицијата за пронаоѓање на...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО

Анкети