Дома 2023 мај

Месечна Архива: мај 2023

На холивускиот великан му нема рамен:Ал Пачино го чека четвротото дете, овој пат 54...

Ѕвездата на мафијашката трилогија „Кум“ објави дека неговата 29-годишна партнерка Нур Алфала е во осмиот месец од бременоста. Легендарниот актер Ал Пачино неодамна наполни 83...

Невреме во Неготино, од обилните врнежи поплавени деловни објекти во центарот на градот

Од 11.45 до 12,30 часот подрачјето на општина Неготино го зафати невреме, пропратено со врнежи од дожд, објавија од Центарот за управување со кризи...

Ковачевски – Макрон: Франција сака да ја види Македонија успешна и интегрирана во ЕУ

 Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски денеска во Братислава се сретна со претседателот на Франција, Емануел Макрон, на која, како што...

„Одгледувајте храна, а не тутун“ е повикот на Светската здравствена организација за Денот без...

„Одгледувајте храна, а не тутун“ е повикот на Светската здравствена организација (СЗО) за денешниот Светски ден без тутун. Ова го информираше д-р Михаил Околијски,...

Во Германија ќе бидат затворени четири од петте руски конзулати

Германија денеска објави дека и наредила на Русија да затвори четири од нејзините пет конзулати во државата како соодветна мерка откако Москва воведе ограничување...

Одобрена изградбата на првиот рудник за литиум во Португалија

Португалската агенција за заштита на животната средина (АПА) денеска одобри, под одредени услови, отворање на првиот рудник за литиум во земјата која има најголеми...

Премиерката на Данска употреби „ChatGPT“ за да напише дел од својот говор

Премиерката на Данска Мете Фредериксен го искористи четботот „ЧатГПТ“ за да го напише воведниот дел од својот говор, кој го одржа во парламентот, јави...

Русија евакуира деца од погранични села со Украина бидејќи ситуацијата е „алармантна“

Русија соопшти дека ќе евакуира стотици деца од села во пограничниот регион Белгород поради засилените гранатирања, каде ситуацијата е оценета како „алармантна“ од Кремљ. Русија...

Европратениците го доведуваат во прашање кредибилитетот на Унгарија да претседава со ЕУ

Европратениците утре ќе гласаат за резолуцијата за кршење на владеењето на правото и основните права во Унгарија и замрзнатите фондови на ЕУ, што ја...

Софија ќе забрани возење електрични тротинети во паркови, на тротоари и на пешачки патеки

Во Софија ќе биде забрането возење електрични тротинети во паркови, градини, на плоштади, тротоари и низ пешачки патеки. За непочитување на забраната предвидена е...

Десaнтис официјално ја започна кампањата за претседателски кандидат од републиканците

Републиканскиот претседателски кандидат Рон Десантис, гувернер на Флорида, синоќа во Дес Моин, Ајова, официјално ја започна својата кампања за претседателски кандидат на изборите идната...

Светска банка: 50 милиони долари заем за БиХ, загадувањето убива над 3.000 луѓе годишно

Светската банка (СБ) денеска и одобри заем од 50 милиони долари на Босна и Херцеговина, наменет за решавање на проблемот со загадувањето на воздухот,...

Регионалниот фонд за предизвици со повик за финансирање проекти во образованието

Регионалниот фонд за предизвици (РЦФ), го отвори Третиот повик за изразување интерес на кој апликанти од сите економии и сите економски сектори од Западен...

Бела куќа: САД собираат информации околу ударите со беспилотни летала врз Москва

САД собираат информации во однос на ударите со беспилотни летала врз Москва, соопштија синоќа од Белата куќа. Во соопштението се потенцира дека Вашингтон не подржува...

Скариоло се сели во силната НБА

Искусниот кошаркарски тренер, Италијанецот Серџо Скариоло, ќе ја напушти екипата на Виртус Болоња и ќе седне на кормилото на Торонто во НБА-лигата, пишува „Газета...

Семејствата на бранителите се ослободуваат од партиципација во градинките и од надомест за оброк...

Советот на Општина Ѓорче Петров на денешната седница со мнозинство гласови од ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата донесе низа клучни одлуки за граѓаните меѓу кои ослободување...

Измени во програмата на МТФ „Војдан Чернодрински“, „Нема струја за електричниот стол“ го отвора фестивалот

Десет претстави во официјалната програма, пет во независната, тркалезни маси, програма за деца, автор во фокус – се дел од програмата на 57. МТФ „Војдан Чернодрински“,...

Еден месец по масакрот: Се појави снимка од апсењето на момчето убиец од „Рибникар“

На социјалната мрежа ТикТок се појави ново видео за кое се тврди дека е од апсењето на момчето убиец (13) од Врачар во училишниот...

Се уште ќе јадеме леб од 33 денари, а ако се деси чудо може...

Од утре повеќе нема замрзнати цени на прехранбените производи. Мерката која Владата ја донесе со цел да ја намали инфлацијата и да ја подобри...

ЕУ уморна од проширување, кандидатите уморни од чекање

Сите земји од Западен Балкан се на непотребно долг пат кон членството во Европската Унија. Македонија веќе одамна мораше да биде членка на Унијата...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО

Анкети