Дома 2022 февруари

Месечна Архива: февруари 2022

Зеленски го повика Западот да размисли за зона на забранети летови за руските авиони

Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави денеска дека е време Западот да размисли за воведување зона на забранети летови за руски ракети, авиони и хеликоптери...

Си-Ен-Би-Си: Руските олигарси ги преместуваат мегајахтите поради страв од санкции, четири се упатија кон...

Руските богаташи се во страв за своите мегајахти откако западните земји воведоа санкции кон Русија поради инвазијата на Украина. Бројот на компании, но и...

Помошта од Mаск се реализира: Сателитските антени за Старлинк пристигнаа во Украина

Сателитските антени на Starlink пристигнаа во Украина помалку од 48 часа откако Илон Маск објави дека неговата компанија SpaceX ќе испрати помош до земјата...

Канада испраќа противтенковско оружје во Украина, забранува увоз на нафта од Русија

Канадските власти имаат намера да и достават противтенковско оружје на Украина. Тоа го соопшти канадскиот премиер Џастин Трудо. – Објавуваме денеска дека ќе ја снабдиме...

ЕУ го вклучи и Дмитриј Песков во санкциите против Русија

Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков е еден од 26-те истакнати личности на кои Европската унија им воведе санкции поради руската инвазија врз Украина, се...

Го поседува најдобриот задник, а продава фотки на сајт за возрасни

Една од најзгодните спортистки во светот, Американката Трејси Калахан (34), им се придружи на девојхките кои покрај професионалните кариери решија да направат и сајт...

НАСА: Русија и Америка продолжуваат со соработка во вселената

Меѓународната вселенска станица (МВС), која функционира особено благодарение на соработката меѓу САД и Русија, не е засегната од екстремните тензии меѓу двете земји поради...

Бајден: Граѓаните не треба да се плашат од нуклеарна војна

Американските граѓани не треба да се плашат од нуклеарна војна, изјави вечерва американскиот претседател Џозеф Бајден, еден ден откако рускиот претседател Владимир Путин нареди...

МКС бара одобрение за истрага на злосторствата во Украина

Канцеларијата на обвинителот на Меѓународниот кривичен суд во Хаг (МКС) денеска соопшти дека ќе бара судско одобрение за да започне истрага за наводните воени...

Украдени вредни реквизити од серијата „Круна“

Нетфликс потврди дека се украдени неколку вредни реквизити (антиквитети) од неговата екстравагантна и наградувана серија „The Crown“ Наводно се украдени интересни предмети од серијата...

Осум држави поддржаа итно пристапување на Украина во ЕУ

Украина заслужува веднаш да влезе во Европската унија, се наведува во отвореното писмо од претседателите на осум земји-членки на ЕУ – Бугарија, Чешка, Естонија,...

Блинкен со благодарност до Чавошоглу за поддршката на Турција кон Украина

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен денеска разговараше со турскиот министер за надворешни работи, Мевљут Чавушоглу, при што ја истакна осудата за однапред планираната, неиспровоцирана...

Шел ги напушта инвестициите во Русија

Шел денеска објави дека се повлекува од Русија и од заедничките инвестиции со руската компанија Газпром и поврзаните компании поради руската инвазија на Украина....

Макрон инсистирал од Путин веднаш да се воспостави прекин на огнот

Францускиот претседател Емануел Макрон е во постојана комуникација со украинскиот колега Володимир Зеленски, пофалувајќи го за неговото големо чувство за одговорност, напиша шефот на...

Петровска: Нема индикации дека врз С. Македонија постои директна или индиректна закана по безбедноста

Безбедносната состојба е стабилна, досега нема индикации дека врз Република Северна Македонија постои директна или индиреткна закана по нејзината безбедност, смета министерката за одбрана...

Војниците од Змискиот остров, за кои беше објавено дека загинале, се живи и здрави/ВИДЕО

 Украинските војници од островот Црноморски змии, за кои беше објавено дека се мртви, „се живи и здрави“, соопшти украинската морнарица. Во соопштението на морнарицата...

Одбележување на Меѓународниот ден на ретките болести:Собранието осветлено во сина боја

Собранието вечерва беше осветлено во една од боите на ретките болести, односно во сина боја, со што се приклучи на одбележувањето на Меѓународниот ден...

Турција блокира воени бродови од Босфор и Дарданели

Турските власти денеска соопштија дека блокираат преминување на воени бродови од клучните теснеци Босфор и Дарданели, согласно конвенцијата што обезбедува контрола врз преминувањето на...

Консултации на Бајден со Шолц и со другите сојузници

По нападот на Русија врз Украина, американскиот претседател Џо Бајден денеска се консултираше со германскиот канцелар Олаф Шолц, францускиот претседател Емануел Макрон, британскиот премиер...

Доволно за нов гинисов рекорд:Неверојатно колку јајца балансира на задниот дел од едната рака/видео

Ирачанецот Ибрахим Садек го изедначи светскиот рекорд со балансирање на 18 јајца на задниот дел од едната рака. Садек постави рекорд во ирачкиот град...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО

Анкети