test
Дома 2019 август

Месечна Архива: август 2019

Свињи избегале од фармата и цел месец лудувале низ градот пред да бидат намамени...

Околку 250 свињи кои изминатиот месец предизвикувале хаос во местото Оринџ во Вермонт, откако избегале од фармата каде што биле чувани, конечно се вратени...

Грчката Влада со нови, конкретни мерки за справување со зголемениот бран бегалци и мигранти

Зголемен надзор на границите, спојување на децата без придружба со нивните семејства во ЕУ, пренесување на бегалци и мигранти од островите во други центри,...

Поскапува училишниот превоз во Делчево

Општина Делчево донесе нов ценовник за линиски превоз во кој е вклучен и транспорт на учениците. Новите цени кои беа претставени пред делчевските советници,...

Десет месеци се подготвувал да подигне премија од милиони долари!

Бон Труонг (55) ги користел истите лото комбинации, речиси 30 години, и на крајот тие исти комбинации му донесоа милиони долари. Исто така, Бон...

Како до социјална инклузија на лицата со попреченост во општеството

Тим на дефектолози при Посебното основно училиште – ПОУ „Маца Овчарова" од Велес под водство на дефектологот Зага Колодезни веќе 19 години преку едукативни...

Во Штип се отвора приватна школа за професионални пилоти

Педесет и осумгодишниот капетан на Боинг 373, Раде Ивановски од Штип денеска свечено го отвори хангарот за авионите и го најави отворањето на приватната...

Акција за чистење на „дивата” депонија пред кумановската населба „Перо Чичо”

Екипи на Јавното претпријатие „Чистота и Зеленило" и приватни општествено-одговорни компании, денеска со механизација ја чистат „дивата" депонија пред влезот на кумановската населба „Чистота...

На граничниот премин „Табановце” се чека до 60 минути

Зголемена е фреквенцијата на возила на граничниот премин „Табановце" каде времето на чекање за излез од државата е од 45 до 60 минути, соопшти...

Елизабета Наумовска – заменик-министер за образование

Елизабета Наумовска е нов заменик-министер за образование, која доаѓа на местото на Петар Атанасов. Наумовска е родена на 4 декември 1967 година и живее...

Македонија си поигра со Бугарија

Убедлива победа од 3:0 во дуелот за третото место против селекцијата на Бугарија, забележа одбојкарската репрезентација на Македонија. Селекторот Матијашевиќ мора да биде задоволен...

Шкендија доби лекција и од Борец

И новајлијата во елитното друштво, тимот на Борец од Велес, се покажа како непремостлива пречка за актуелниот шампион на Македонија, тимот на Шкендија. Погодокот...

Кирил Колемишевски – заменик-министер за економија

Кирил Колемишевски е новиот заменик-министер за економија, на местото на досегашниот заменик-министер Кире Наумов, кој заминува на нова функција – директор на Македонската банка...

Неџад Мехмедовиќ, заменик-министер за политички систем и односи меѓу заедници

Неџад Мехмедовиќ ќе ја врши функцијата заменик-министер за политички систем и односи меѓу заедниците. Мехмедовиќ е роден на 9 јуни 1985 година во Скопје. Дипломирал...

Леклер на пол позиција во Белгија

Шарл Леклер ќе стартува од првата позиција на утрешната трка за Големата награда на Белгија која ќе се вози на патеката Спа-Франкошамп. Леклерк возеше одлично...

Колемишевски, Наумовска и Мехмедовиќ нови заменици-министри во Владата

Кирил Колемишевски, Елизабета Наумовска и Неџад Мехмедовиќ се нови заменици-министри во Владата откако пратениците гласаа попладнево на 110-тата седница која почна вчера. Во ресорот економија...

Изборот на градот-домаќин на Евровизија 2020 ги разочара евровизиските фанови/видео

Како што е објавено, Евровизја во 2020 година ќе се одржи во Ротердам. По победата на холандскиот претставник Данкан Лоренс многумина очекуваа дека Амстердам,...

Шпанија, Аргентина и Кина со први победи на СП

Со денешнит победи на Шпанија, Аргентина и Кина, заврши првиот ден од Светското првенство во кошарка во Кина. Шпанија му нанесе длабок пораз на Тунис...

Елнени во Бешикташ како позајмување

Египетскиот репрезентативец и игра на Арсенал Елнени и официјално го напушти лондонскиот клуб, откако замина за Турција каде како позајмнување ќе биде дел од...

ЗНМ во Струмица го промовираше Документот за статусот и потребата на дописниците во државата

Претседателот на Здруженито на новинарите на Македонија, Младен Чадиковски и извршниот директор на Здружението, Драган Секуловски денеска пред новинарите од Регионалниот центар во Струмица...

Протести во Велика Британија поради одлуката на Џонсон

Во Лондон и другите големи британски градови денеска се одржуваат собири против одлуката на премиерот Борис Џонсон да ја суспендира работата на Парламентот две...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО

Анкети