test
Дома 2023 декември

Месечна Архива: декември 2023

Ни младните, ни старите не се имуни: Необични несреќи предизвикани од невнимание за време...

За време на празниците луѓето се повредуваат на различни начини. Ова се дел од необичните случаи. Несреќи предизвикани од невнимание се случуваат секоја година за...

ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ до граѓаните НА БиХ за можни нови земјотреси: Издадено упатство за објекти кои...

По синоќешниот земјотрес издадени се инструкции до граѓаните на Босна и Херцеговина. Инженерската комора на ФБиХ го свртува вниманието на јавноста и на граѓаните од...

Во 2024 КАРМАТА тропа на врата:Астрологијата открива каков пресврт го очекува секој хороскопски знак

Како што се приближуваме до 2024 година, космичкото тркало се врти, носејќи нови кармички лекции и награди за секој хороскопски знак. Разбирањето на она...

Гугл шпионирал корисници дури и во инкогнито режим – сега мора да плати казна

Гугл ја прифати спогодбата во тужбата со која се бара да плати пет милијарди долари за тајно шпионирање на луѓе кои користеле „инкогнито“ режим...

„Зимски кафиња“ што ќе ве загреат за време на празниците

За време на празничната сезона, секојдневните активности добиваат посебен сјај. Шетањето низ градот осветлен со празнични светилки, посетата на продавници украсени со новогодишни украси...

Несторовиќ: Едноставно истражување на пазар би утврдило дека нема две Србии

Носителот на листата „Ние – гласот на народот“ Бранимир Несторовиќ денеска оцени дека и со едноставна анкета „на пазарот“ може да се докаже дека...

Маж во Берлин испукал ракетен огномет и си ја разнел шаката

Како што се повеќе луѓе почнуваат да користат пиротехника пред новогодишните прослави, несреќите не се невообичаени, а доказ за тоа е немилиот случај во...

Путин во новогодишното обраќање: Судбината на татковината го обединува нашиот народ

Во своето новогодишно обраќање до граѓаните, рускиот претседател Владимир Путин истакна дека во 2023 година Русија ги бранела своите национални интереси, слобода и безбедност. Во...

Њујорк се подготвува за пречекот на Новата 2024 година, зголемено обезбедување и во Париз

На њујоршкиот плоштад Тајмс Сквер, официјалните лица и организаторите на забавите велат дека се подготвени да ги пречекаат толпите веселници и да ја осигураат...

Жена пронајдена мртва во семејниот дом во Аеродром

Шеесет и едногодишна жена била пронајдена мртва во семејниот дом на подрачјето на Аеродром. Како што информира МВР, случајот вчера во 17:12 часот бил пријавен...

Српската Пошта претстави поштенска марка во чест на актерот Велимир Бата Живојиновиќ

Поштата на Србија објави комеморативна поштенска марка со ликот на актерот Велимир Бата Живојиновиќ. Оваа марка спојува два јубилеи на пресекот на две години -...

Израел и Хамас нема да здивнат од војната ни за новогодишната ноќ

Денеска завршува една исклучително тешка година за Израелците и Палестинците и нема скорешен крај на најсмртоносната израелска воена офанзива во Газа, предизвикана од невидените...

Колку и да уживате во неа, избегнувајте ја на празничната трпеза: Зошто се верува...

На новогодишната трпеза обично има многу различни специјалитети, и солени и слатки, но некои јадења сепак е подобро да се прескокнат за да бидат...

Обичаи кои не застаруваат: Како се дочекува Нова година во светот

Обичаите потекнуваат од паганската ера на нашата историја, кога човекот целосно и бил потчинет на природата. Сите феномени на земјата беа поврзани со настани...

Обвинителството ќе вештачи, па ќе одлучува за пиротехничките средства пронајдени во возилото на Д.А....

Основното јавно обвинителство Скопје во врска со синоќа пронајдените пиротехнички средства, ќе одлучува откако ќе се направи нивно вештачење. Како што информира, за настанот...

Запленети 1 640 пиротехнички средства во Куманово, приведено едно лице

Полициски службеници од Отсекот за недозволена трговија со дрога и оружје при СВР Куманово, вчера во 15.40 часот во Куманово го лишиле од слобода...

Стоилковски: Владата да одговори дали продавање на петарди е дел од проевропскиот претприемачки дух...

Почитувани ги мислевме за европјани овие од СДС и ДУИ, а тие да продавале петарди. Годинава не може да заврши посрамно за владата од...

Вучиќ за формирањето на новата влада: Се зависи од Несторовиќ, Брнабиќ најверојатно повеќе нема...

Српскиот претседател Александар Вучиќ денеска изјави дека формирањето на владата во Белград зависи од листата на Бранимир Несторовиќ и ако сака да оди на...

Израел продолжува со нападите во Газа: „Најдовме експлозивни направи во градинка“

Одбранбените сили на Израел (ИДФ) денеска продолжија со нападите низ Појасот Газа, а луѓето во затворената крајбрежна област одамна немаат места за засолниште, јавува...

ПОВИКУВАЊЕ СРЕЌА ЗА НАЈВЕСЕЛАТА НОЌ ВО ГОДИНАТА: ОТКАЧЕНИ СУЕВЕРИЈА, РИТУАЛИ, МАГИИ…

Дали некогаш сте се запрашале од каде потекнува концептот за прославување на Нова година? Како се слави Новата во одредени делови од светот и...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО

Анкети