Дома 2023 септември

Месечна Архива: септември 2023

По една година на листата на чекање: Наместо најбараниот ресторан во Њујорк, „послужени“ со...

Ова е многу отрезнувачка приказна за тоа колку лесно можеме да паднеме на информации од Интернет и колку работи земаме здраво за готово. Девојката од...

Кривична пријава за две лица од Скопје за „убиство” и „тешки дела против општата...

СВР Скопје - Единица за насилен криминал - Одделение за крвни и сексуални деликти до ОЈО Скопје поднесе кривична пријава по брза постапка, против...

Во пукање во Тузла убиено машко лице, засега со непознат идентитет

Во полицијата во Тузла околу 19 часот и 40 минути било пријавено дека дошло до пукање во стан во населбата Миладије во Тузла. Веднаш по...

Наместо на јубилејна прошетка, „Летечкиот Шкотланѓанец“ викендов на проверка: Неколкумина повредени откако парната машина...

Историската парна локомотива „Летечки Шкотланѓанец“ (Летечки Шкотланѓанец) со мала брзина удрила во стари вагони на станица во шкотските висорамнини, при што биле повредени неколку...

60-то издание на најстариот турски филмски фестивал откажан поради обвинувања за цензура

Турскиот филмски фестивал „Златен портокал“ во Анталија беше откажан една недела пред почетокот на неговото 60-то издание поради силниот политички притисок околу планираната проекција...

Најнова студија со охрабрувачки резултати: Ќе можеме да ги предвидиме земјотресите два часа пред...

Во моментов, невозможно е точно да се предвиди кога и каде ќе се случи земјотрес. Но, научниците веруваат дека податоците од Глобалниот систем за...

Британска двојка секојпат одново го вчудовидува светот со својата посветеност на 13-те деца, уште...

Џес Елис (27) и нејзиниот свршеник Ејвери Рејсен (33) им го посветиле животот на своите „деца“, од кои има 13, што не би било...

Папата Франциск именуваше 21 кардинал од 4 континенти кои ќе одлучуваат за изборот на...

Дипломати, блиски советници и луѓе на терен - поглаварот на Римокатоличката црква, папата Франциск денеска именуваше 21 кардинал од четири континенти, од кои повеќето...

Почнете да си легнувате навреме и грижите ќе ги снема: Здравствени проблеми кои можете...

Добриот сон е исто толку добар за вашиот изглед, како и за вашето здравје, бидејќи служи и како форма на превенција против голем број...

Две лица завршиле во болница со тешки повреди откако нивното возило излетало од патот...

Во 03 часот по полноќ било пријавено дека во Скопје, на улица 16 Македонска бригада, на влез-излез од парк-шума Гази Баба, патничко возило хонда...

Аларм за истражувачите: Растенија во цут секаде предизвикуваат радост, но не и кога ќе...

На копно, научниците открија цветни растенија, мов и алги кои се шират како никогаш досега, а на морето, обемот на пловечкиот морски мраз достигна...

Кому да верувате за идеално одржана вита линија, ако не нејзе: Џенифер Анистон откри...

Познатата холивудска актерка Џенифер Анистон во неодамна објавеното интервју откри како останува во таква импресивна форма. 54-годишната ѕвезда од серијата „Пријатели“ зборуваше за четирите навики...

Вучиќ: Армијата нема да влезе во Косово, ќе ги повлечеме силите од тоа подрачје

Српскиот претседател Александар Вучиќ изјави денеска дека нема намера да ѝ нареди на армијата да ги премине административните премини со Косово, додавајќи дека ќе...

Снимен на дело:Со две деца на задното седиште без сигурносни појаси, 34-годишник „летал“ на...

Триесет и четиригодишен маж возел автомобил со брзина од 227,8 километри на час на магистралниот пат Крушевац-Појате во Варварин. Маж со голема брзина на задното...

Македонска заедница во Албанија: Тоа што отсекогаш сме биле, тоа сме и ќе бидеме...

Денеска во Пустец се оствари средба меѓу поранешниот градоначалник на општина Пустец Едмонд Темелко, кандидатот за градоначалник на таа општина на последните локални избори...

ФОТО: „Лавовите“ за гол подобри од Брера

Премиерниот натпревар од 9. коло во македонската Прва фудбалска лига, дуелот помеѓу екипите на Македонија ЃП и Брера Струмица, заврши со минимален триумф на...

Шпанците горди на последното археолошко откритие: Пронајдени најстарите чевли во Европа

Научниците велат дека ги пронашле најстарите чевли во Европа, сандали од слама за кои се смета дека се стари околу 6.000 години. Сандалите се пронајдени...

Двајца украински падобранци спасени откако се криеле во окупираните подрачја повеќе од една и...

Двајца украински војници се спасени во специјална операција откако поминаа повеќе од една и пол година криејќи се во регионите на Украина окупирани од...

Вистинско диетално чудо: Чудесна супа од само две состојки „ќе ве стопи“ лесно и...

Доколку сте решиле да ги изгубите вишокот килограми, тогаш супата од праз е одличен избор. Супата, која е вистинско диетално чудо, се прави брзо...

По силнa експлозија, денеска избувна голем пожар откако пукна нафтовод во западна Украина/видео

Голем пожар избувна денеска по пукање на нафтовод во западна Украина, при што три лица се повредени, соопшти итната помош. „Денеска во 17:00 часот (по...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО

Анкети