Дома 2022 септември

Месечна Архива: септември 2022

Драмата разотриена по неговото наоѓање:Осуден на доживотен затвор избегал, 4 дена никој во установата...

Шефот на заводот за затворски санкци во Невада поднесе оставка на барање на гувернерот на таа американска сојузна држава откако беше откриено дека еден...

Земјотрес со јачина од 5,7 степени ја погоди Индонезија

Силен земјотрес  со јачина од 5,7 стеени по Рихтеровата скала ја погоди денес индонезиската провинција Северна Суматра, соопштио Европскиот медитерански сеизмолошки ценар. Земјотресот се случил...

Сега ќе мора да одговара:Измамила 600 мажи – им ветувала брак, присвоила 3,3 милиони...

Белградската полиција ќе поднесе кривична пријава против жена (27) од Бачка Паланка поради сомнеж дека на територијата на Србија извршила околу 600 кривични дела...

Урсула фон дер Лајен пристигна во Бугарија на отворањето на интерконекторот меѓу Бугарија и...

Претседателката на Европската Комисија Урсула фон дер Лајен вечерва допатува во Софија по повод претстојното пуштање во употреба на меѓусистемската гасна врска Грција-Бугарија, објави...

Поранешни директори на францускиот „Телеком“ осудени за малтретирање вработени

Поранешни менаџери на францускиот комуникациски гигант „France Télécom“ се прогласени виновни за малтретирање вработени во жалбената постапка од процесот покренат по серијата самоубиства во...

Русија стави вето на резолуцијата на Советот за безбедност на ОН со која се...

Русија во петокот употреби вето да го спречи усвојувањето на резолуцијата на Советот за безбедност со која се осудува анексијата на четири украински региони,...

Иран: Уапсени деветмина странци во врска со протестите против носењето хиџаб

Девет странци се уапсени во Иран во врска со големите демонстрации против носењето хиџаб во таа земја, соопшти денеска Министерството за разузнавање. Во соопштението пренесено...

Меѓународна конференција на младите во Крушево: Младите имаат желба за промена и да ги...

Со првата сесија насловена „Ретроспективи од Самитот во Солун до денес“ заврши првиот ден од 20-тата Меѓународна младинска конференција „Европски вредности за иднината на...

Здравјето и астрологијата:Хороскопски знаци кои најмногу се придржуваат до здрав начин на живот

Додека многумина се борат со желбата за вежбање и времето кое секогаш го нема доволно, постојат и такви кои ја ставаат менталната и физичката...

„Тетово сака парк“ бара да се заштити малиот парк во населбата Ајдучко маало

Граѓанската иницијатива „Тетово сака парк“ побара општинската власт да даде одговори на информацијата за која деновиве низ градот јавноста дебатира, а се однесува на...

Бајден: Путин нема да нè заплаши, ќе ја браниме секоја педа од Алијансата

Претседателот на САД Џо Бајден изјави денеска дека САД и НАТО нема да бидат „заплашени“ од рускиот претседател Владимир Путин и предупреди дека западната...

Трибина на КОВЗРГ: Теологијата и верата треба да бидат поткрепа за современиот човек

Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи организираше трибина на тема „Како да се радуваме на кризни времиња?“ во соработка со верските...

Отворена самостојната ликовна изложба „Вера, Надеж, Љубов“ на Нада Ѕмбова Донева од Кочани

Во изложбениот салон на Центарот за култура „Бели мугри“ во Кочани вечерва беше отворена втората самостојна ликовна изложба „Вера, Надеж, Љубов“ на роднокрајната авторка...

ММФ:Најголема криза со храна од 2008 година

Судирот во Украина го наруши транспортот на житарки и вештако ѓубриво и предизвика најголема криза со храна од глобалната финасиска криза во 2007 и...

ОБСЕ: Руската анексија води кон ескалација на конфликтот и доведува во опасност милиони луѓе

Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ) денеска ја осуди илегалната анексија на Украина од страна на Русија, јавува Анадолија. Наведувајќи дека одлуката на...

Груби: Ахмети го има народот зад себе

Мојот однос со претседателот Али Ахмети е како односот на сите вас кои сте убедени во неговиот животен пат, неговата правда, неговата визија, неговата...

Фил Колинс и „Џенесис“ заработиле 300 милиони долари

Фил Колинс и бендот „Џенесис“ станаа најновите изведувачи кои ги продадоа издавачките права и мастер снимките од својот каталог за неверојатно 300 милиони долари. Гледајќи...

Тренчевска: Горди сме на реализацијата на „Проектот за подобрување на социјалните услуги“

Министерката за труд и социјална политика Јованка Тренчевска денеска оствари работна средба со претставници на Светска Банка, на која, како што информираат, биле сумирани...

Тупанчевски: Состојбите во судството се поместуваат во позитивна смисла

Состојбите во судството, можеби бавно, но се поместуваат во позитивна смисла. Сведоци сме дека постои одговорност кај судиите и кај јавните обвинители, а регулаторните...

Како одговор на припојувањето на 4 украински области: САД воведоа нови санкции за Русија

Соединетите американски држави воведоа санкции за повеќе од 1000 фирми и поединци поврзани со руската инвазија на Украина, вклучувајќи го гувернерот на Централна банка...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО

Анкети