Дома 2019 декември

Месечна Архива: декември 2019

Законот за јазици во рикверц

Забелешките на Венецијанската комисија за Законот за јазици и изјавите на политичарите за законот повторно ја брануваат јавноста. Двојазичноста ги разгоре страстите и на...

Две тоалет казанчиња извадени од Охридско езеро

Две метални казанчиња од југословенско производство за тоалет и еден огромен црн најлон се извадени од водите на Охридското Езеро од страна на нуркачите...

Граѓани засадија илјада садници чемпрес на Осогово

Во масовната акција во која учествуваа и педесетина граѓани на Кочани, беа засадени околу илјада садници аризонски чемпрес на падините на Осоговските планини. Поддршка...

Над 70 градинки се изградени или се градат низ државава

За две години на територијата на целата наша земја изградивме или е во тек изградбата и проектите за близу 70 градинки. Таква иницијатива за...

До средината на декември ќе се исчистат 27 диви депонии

До средината на овој месец треба да се исчистат 27 диви депонии на територијата на целата држава. Акцијата ја финансира Министерството за животна средина...

Путин и Зеленски на мировни разговори за источна Украина

Претседателите на Русија и на Украина денеска во Париз ќе се сретнат во долгоочекуваните разговори за решавање на воениот конфликт во источна Украина во...

Финска: Сана Марин – најмлада премиерка во светот

Сана Марин со 34 години ќе стане најмлад премиер на светот, предводејќи коалициска влада на Финска, во која ќе доминираат жени. Досегашната министерка за транспорт...

Дали ќе се оствари желбата на Шилегов да има канцеларија на плоштад?

Нова фасада и можеби нови станари во зградата на ЕВН. Од АД ЕСМ одговорија дека пред десетина дена добиле официјална понуда од ЕВН за...

При патувањата со американскиот„Убер“: За две години дури 5.981 сексуален напад

Американската меѓународна компанија „Убер“, која преку мобилна апликација врши транспортни услуги, информираше дека во периодот од 2017 до 2018 година, при спроведувањето на зададените...

Вашингтон: Средба Помпео-Лавров 

Стејт Департментот потврди дека рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров утре во Вашингтон ќе се сретне со државниот секретар Мајк Помпео. Според најавите, двајцата...

Најмладите учат преку игра и како да решат проблем

Во градинките „Орце Николов“ и „Мајски цвет“ во општина Карпош се спроведува програмата за Модуларно учење, или учење преку игра. - Градинките се установи каде...

Саудиска Арабија пофлексибилна код жените: Нема веќе посебен влез и седење зад прегради

Со најновата мерка на саудиската влада се ублажуваат повеќедецениските конзервативни ограничувања во таа земја. Во Саудиска Арабија направени се неколку реформи поради критиките и незадоволствата...

Халанд главен во нападот

Ако им се верува на германските медиуми, тогаш бундеслигашот Борусија од Дортмунд важи за прв фаворит кога е во прашање потписот на големиот талент...

WELCOME BABY – ЛУКА ПАНОВ СИНОТ НА ПЕЈАЧОТ ЈОЦЕ, ГОЛЕМА РАДОСТ НА МАМА...

“Вечер“ на мекици кај популарниот македонски пејач по повод раѓањето на наследникот....“Ти благодарам животе“, емотивно изјави Панов за “Вечер“/vecer.press Вистинско музичко цунами одлично парти, во...

Протести во Минск против поголема интеграција со Русија

Стотици демонстранти денеска по втор пат се собраа во белоруската престолнина на протести против продлабочување на „интеграцијата“ со Русија. Првиот протест се одржа во исто...

ИНТЕРВЈУ СО МИНИСТЕРОТ ЗА ТРАНСПОРТ И ВРСКИ ГОРАН СУГАРЕСКИ: Автопатот Кичево-Охрид се гради со...

-Реализацијата на капиталните инвестиции потфрли и годинава. Зошто се случи тоа и што може да се очекува следната година. Какви капитални инвестиции ви се...

Македонците сакаат да возат нови автомобили, ама купуваат стари 

Во Македонија заклучно со деветтиот месец годинава, вкупно се увезени 33.003 возила од кои што 4.589 се нови автомобили и 25.562 употребувани или како...

Ериксон ќе плати казна од милијарда долари за корупција

Шведскиот телекомуникациски гигант Ериксон се изјасни за виновен за корупција и се согласи да плати повеќе од една милијарда долари, се вели во соопштението...

Богаташите се селат на Малта со „златни пасоши“

Трговијата со државјанства стана глобален бизнис чија вредност, според некои процени, достига 25 милијарди долари, а чии главни актери се супербогатите во потрага по...

Ангел Димитров: Политиката годинава ѝ го зема приматот на економијата, а 2020-та почнува со...

Иако беше промовирана како година на економијата, 2019-та година сепак го изгуби приматот во однос на политичките проблеми и настани, како што се НАТО,...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО