test
Дома 2022 октомври

Месечна Архива: октомври 2022

Украина е подготвена да остане гарант за светската прехранбена безбедност

Украина е одлучна да остане гарант за светската прехранбена безбедност и да продолжи со извозот на жито,изјави украинскиот претседател Володимир Зеленски во текот на...

Директорот на протоколот поднесе оставка по скандалот со словачкото знаме

Министерот за надворешни работи Бујар Османи во емисијата 24 анализа во врска грешењето на знамињата кога доаѓаат странски гости. За време на посетата на...

Во Токио соборен необичен рекорд:178 лица со исто име и презиме собрани на едно...

Никогаш не е лесно да се запомнат имињата на луѓето кога ќе ги сретнете на забава, освен можеби ако сте во Токио, каде што...

Се очекуваат промени во политичкото милје:Во Данска утре се одржуваат парламентарни избори

Во Данска утре се одржуваат парламентарни избори,з а кои се очекува да доведат до проемни во политичкото опкружување во земјата. Некои нови партии се надеваат...

Ерменија и Азербејџан се согласија да се воздржат од насилно решавање на спорот околу...

Ерменија и Азербејџан постигнаа договор да се воздржат од употреба на сила за решавање на меѓусебниот спор околу територијата Нагорно-Карабах, се истакнува во заедничката...

Позната причината за прекинот на летовите од белградскиот аеродром -багер ги пресекол жиците за...

Причината за прекинот на сообраќајот од белградскиот аеродром е прекин на напојување со струја, кој го предизвика - багерист. Тоа го соопши министерот за градежништво,...

Осомничениот за нападот во домот на Пелоси обвинет за обид за киднапирање 

Федерални обвинители покренаа тужба против лицето обвинето за провалување во домот на спикерот на Претставничкиот дом, Ненси Пелоси, за обид за нејзино киднапирање и...

Соработка на ЗНМ со обвинителката за нападнати новинари, се активираат и старите нерешени истраги

По назначувањето на Искра Хаџи Василева за обвинителка која ќе го следи постапувањето во предметите во кои се нападнати новинари, во кои тие се оштетени,...

Руски богаташ се одрекува од државјанството

Милијардерот Олег Тинков, основа на онлајн банката Тинкоф,изјави дека се одрекува од руското државјанство поради судирот во Украина, кој жестоко го критикуваше. „Донесов одлика да...

Ковачевски: Државотворните одлуки носат придобивки, добивме 80 милиони евра помош од ЕУ

Државотворните одлуки носат придобивки за граѓаните и тие може да ги видат и да ги почувствуваат, рече претседателот на СДСМ Димитар Ковачевски  вечерва на...

Османи: Отворањето клубови мора да биде во духот на добрососедството

Немаме ништо против отварање на клубови тука и таму, но според Рамковната конвенција за заштита на правата на малцинствата, граѓаните имаат право на здружување....

Гајдов: Младите Македонци во Бугарија не дојдоа на отворањето на клубот од страв дека...

Прашањето е едноставно – младите работат или приватно или државно и ако се појават таму, ќе ги избркаат од работа. Многу просто. Овие старите...

Уапсени девет лица по уривањето на пешачкиот мост во Индија

Индиската полиција уапси денес девет лица, откко на западот на земјата се урна пешачки мост, каде што загинаа најмалку 134 лица, меѓу кои имаше...

Предметот на донација е сè уште во фаза на преговори со украинската страна, вели...

Во моментов, генералштабот на Армијата како стручно тело ја прави анализата, штом ја завршат и донесат свој став, јас нема да има проблем тоа...

Доволни се четири состојки да го победите:Индиски напиток за совладување на мамурлакот

Мамурлакот не е шета и за жал станува се понеподнослив со стареењето. Според една корисничка на ТикТок, лесно можете да се излечите од непријатностите на...

Рама обвини за руско влијание во Албанија

Албанскиот премиер Еди Рама денеска зборуваше за руското влијание во Албанија, поврзувајќи го со лажните вести во медиумите, како и финансирањето на опозициската Демократска партија. -Тоа е...

Петровска: Партиските трибини не се подготовка за предвремени избори, кои во оваа ситуација би...

Партиските трибини не се подготовка за предвремени парламентарни избори. Ако лично се прашувам, во оваа ситуација во која се наоѓа не само Република Северна...

ОН: Ниту еден украински брод не помина низ коридорот ноќта на инцидентот

Обединетите нации денеска соопштија дека ниту еден украински брод што се користел за извоз на жито не минувал низ безбедносниот коридор на 29 октомври,...

Болсонаро подоцна денеска ќе ги коментира изборните резултати

Бразилскиот претседател Жаир Болсонаро ќе го прекине молкот за резултатите од претседателските избори и ќе зборува подоцна денеска, изјави негов политички сојузник од Прогресивната...

Пожар во спортски комплекс во Мостар, засега нема информации за повредени

Во спортскиот комплекс Арена Спорт Центар во Мостар денеска избувна пожар, а според првичните информации, нема повредени, пренесува Кликс.ба Како што наведува сараевскиот протал, сите...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО

Анкети