Дома 2021 мај

Месечна Архива: мај 2021

Малината: „Aфродизијак“ од редовите на овошките

Малината е нискокалорично овошје, па можете да го консумирате без ограничувања во количините, а и сокот од малина е подеднакво корисен. Малините се познати и...

„Македонија на Европско“, нова песна на музичкото дуо „ДНК“

Песна посветена на претстојниот настап на македонската фудбалска репрезентација на ЕУРО2020, што од 11 јуни до 11 јули ќе се одржи ширум Европа, објави...

Заев: Свесни сме за жолтиот картон од УНЕСКО, но по последната нивна посета е...

Свесни сме за жолтиот картон од УНЕСКО. Иако во јули може да има поинаква одлука, ние очекуваме Охрид да остане заштитен под УНЕСКО, но...

Освоен европскиот џекпот: Уплатил осум евра, а добил деведесет милиони!

Европскиот џекпот падна во Германија, во рацете на среќајлијата од градот Хесен, чие име се чува во тајност од разбирливи причини, јавуваат за ДПА...

Вардар на победа до титулата, Металург обезбеди место во ЕЛ

Македонскиот ракометен шампион Вардар, е на една победа до остварување на целт, осовјување на титулата во Суперлигата, откако во претпоследното коло победија на гости...

Министерот Венко Филипче потврди 11.700 нови дози од „Фајзер“ кои пристигнаа попладнево

Министерот Венко Филипче се огласи преку социјалните мрежи и потврди дека попладнево во земјава пристигнале 11.700 нови дози од вакцината на „Фајзер“, во рамки...

Млади компирчиња потопени во лава од густ бешамел

Пролетта е позната и како сезона на младите компирчиња, а тоа е причина повеќе тие да ви бидат главна состојка на ручекот, додека сезоната...

Еврокомесар: Пренасочувањето на авионот на Рајанер е „државно пиратство“

Пренасочувањето на патничкиот авион на ирската авиокомпанија „Рајанер“ од страна на Белорусија на 23 мај претставува „државно пиратство“, изјави денеска еврокомесарот Тиери Бретон. Бретон истакна...

Чешката полиција бара покренување обвинение против премиерот Бабиш

Државното обвинителство на Чешка денеска соопшти дека од полицијата добило предлог за поднесување обвинение против премиерот Андреј Бабиш, откако го презеде досието поврзано со...

На Шри Ланка и се заканува најтешката еколошка катастрофа во историјата/ВИДЕО

Шри Ланка се соочува со најголемата еколошка катастрофа во нејзината историја откако товарен брод кој пренесувал микропластика се запалил на брегот при што хемикалиите...

Објавени филмовите во официјалната селекција на „Филмај 2021“

Фото-кино клубот “Козјак” од Куманово ги објави петте филма одбрани од стручното жири да бидат во официјална селекција за Третиот меѓународен фестивал на кратoк...

Под мистериозни околности на границата Албанија-Црна Гора исчезна црногорски полициски службеник

Албанската полиција се вклучи во потрагата по Рудолф Елезовиќ, поранешен началник на полицијата на црногорскиот град Улцињ, кому, од пред неколку дена му се...

Пресудата за „Тортура“ закажана на 17 јуни

Пресудата за предметот „Тортура”, каде првообвинет е поранешниот директор на УБК Сашо Мијалков и шест припадници на единицата „Алфа” е закажана за 17-ти следниот...

Деветнаесетгодишно момче и сопатник тешко повредени во сообраќајка кај село Тработивиште

Деветнаесетгодишно момче заврши во болница по излетување на патничкото моторно возило „Опел корса“ со кое управувало. Несреќата ја потврдија од делчевската полиција од каде...

Нестле разработува нова стратегија за храна по критиките за нездрави производи

Швајцарскиот производител на храна и пијалаци „Нестле“ денеска соопшти дека работи на ажурирање на својата стратегија за храна и здравје, откако Фајненшл тајмс објави...

Соработка со Словачка за дигитализацијата на јавната администрација

Министерот за информатичко општество и администрација Јетон Шаќири и амбасадорот на Република Словачка, Хенрик Маркуш, денеска потпишаа Меморандум за соработка за имплементација на проектот...

10 гитарски стилови на „Bella Ciao“ со виртуоз Дамјан Пејчиноски/ВИДЕО

Десет верзии на „Bella Ciao“ во различни гитарски стилови на македонскиот виртуоз Дамјан Пејчиноски. Само слушнете...

Џафери на „Денот на високи гости“ на Криволак

Претседателот на Собранието Талат Џафери денеска присуствуваше на Денот на високи гости на армискиот полигон Криволак каде што се одвива воената вежба „Одлучен удар...

Изложба на дела и фотографии на Јожеф Обремски во Македонски Брод

Во Домот на културата во Македонски Брод беа изложени дела и фотографии на Јожеф Обремски, полски етнолог и истражувач, кој во периодот од 1932-1933...

С. Македонија во исчекување на најавените донации на вакцини од Бугарија и Грција

Масовната имунизација се одвива непречено на сите пунктови во државава и за истата да продолжи со еднакво темпо, треба да ги дочекаме најавените дози...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО

Анкети