Дома 2022 јули

Месечна Архива: јули 2022

Словачкиот амбасадор Хенрик Маркуш учесник на велосипедска тура низ Пијанечко-Малешевскиот крај

Во организација на планинарскиот-спортски клуб ,,Голак” од Делчево реализирана велосипедска тура во должина од 72,6 километри на која учество зеде Амабасадорот на Словачка во...

Иран е подготвен да преговара за повторно активирање на договорот од Виена

Главниот ирански нуклеарен преговарач, Али Багери Кани, денеска изјави дека Иран сака преговорите за повторно активирање на нуклеарниот договор од 2015 година меѓу Техеран и...

Брнабиќ реагираше на изјавата на косовскиот премиер: Курти е срамот на денешниот Балкан!

Премиерката на Србија, Ана Брнабиќ, реагираше на изјавата на косовскиот премиер Албин Курти, во која тој ги обвини српскиот претседател Александар Вучиќ и директорот...

Курти ги обвини Вучиќ и Петковиќ за ситуацијата во Косово/ВИДЕО

Косовскиот премиер Албин Курти, ги обвини српскиот претседател, Александар Вучиќ и директорот на Канцеларијата за Косово и Метохија, Петар Петковиќ, за поттикнување на немирите...

Пендаровски: Единствениот начин да се додржиме е со ум и со балансирање

Единствениот начин да се додржиме во државава е со ум и со балансирање меѓу различните етникуми, религии, луѓе кои живеат тука, порача вечерва претседателот...

СДСМ го претстави кандидатот за градоначалник на Маврово-Ростуше

Социјалдемократскиот сојуз на Македонија (СДСМ) на партиски собир во долнореканското село Ростуше го претстави кандидатот за градоначалник на општина Маврово-Ростуше, Медат Куртовски. Пред сопaртијците и...

Пендаровски: Немам никакво разбирање на барањето за референдум, станува збор за манипулација

Немам никакво разбирање на барањето на ВМРО-ДПМНЕ за референдум, станува збор за манипулација која Христијан Мицкоски ја прави прилично неочекувано, изјави вечерва претседателот Стево...

Земјотрес во Грција, почувствуван и во Македонија

Земјотрес со интензитет од 4.63 степени според Рихтеровата скала вечерва во 19.32 часот беше регистриран во близина на Патрас, во Грција. Земјотресот го почувствувале и...

Чествување на 2 Август под слоганот „Илинден – Нашата сила за иднината“

Под слоганот „Илинден – нашата сила за иднината“, годинава, се одбележува 2 Август – Денот на Републиката – Илинден. Во таа чест, соопшти вечерва...

Се огласи Захарова за ситуацијата на Косово: Приштина сака да започне воено сценарио

Руското Министерство за надворешни работи ги повика Приштина, САД и ЕУ да престанат со провокациите и да ги почитуваат правата на Србите на Косово,...

БиХ прва во регионот почна со присилно депортирање мигранти во Пакистан

Во согласност со Договорот за реадмисија меѓу Босна и Херцеговина и Исламската Република Пакистан, Службата за работи со странци успешно изврши присилно депортирање на...

Уапсен маж под сомнение дека предизвикал шумски пожари во Германија

Триесет и шестгодишен маж е уапсен во источната германска покраина Бранденбург за наводно подметнување на неколку пожари во блиската шума. Сведок го набљудувал човекот во...

Пендаровски: Илинден го славиме исто, како што го славиме децении наназад

На 2 Август во манастирот Прохор Пчински ќе има црковно-државна делегација од македонска и српска страна, вели претседателот Стево Пендаровски. Зборувајќи во интервју за телевизија...

Сали: Секојдневно го зголемуваме капацитетот за тестирање за КОВИД-19

Секојдневно ја следиме бројката на лица за тестирање за КОВИД-19 во јавните установи и го зголемување капацитетот за тестирање, односно се адаптираме на два-три...

Косовската полиција ги затвори премините Брњак и Јариње

Косовската полиција вечерва соопшти дека ги затворила премините Брњак и Јариње за патнички сообраќај и возила. Во соопштението објавено на Фејсбук страницата на полицијата се наведува дека премините се затворени поради блокадите на...

Одземени три возила поради учество во „диви трки” на автопатот Тетово-Скопје

Секторот за внатрешни работи Тетово-Полициска станица за безбедност на сообраќајот Тетово откри и времено одзеде три патнички возила, поради сомнение дека учествувале во таканаречени...

Mицкоски: Советничката листа предводена од Ангел Карапетров е обединувачка за модерно и современо Тетово

Со средба на претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, и предложените кандидати во Тетово партијата ја започна изборната кампања за вонредните локални избори на 20...

Средба на претседателот Пендаровски со премиерот на Кралството Шпанија, Педро Санчез Перез-Кастехон

Претседателот Стево Пендаровски, денеска го прими премиерот на Кралството Шпанија, Педро Санчез Перез-Кастехон, кој престојува во официјална посета на Република Северна Македонија. -Поздравувајќи ја првата...

Барикади во северно Косово

По најавата на Приштина дека од утре ќе почне примената на одлуката за пререгистрација на возила и лични карти, граѓани од северот на Косово...

Во Бејрут се урна дел од силос во пристаништето

Денеска се урна дел од силос во пристаништето Бејрут, а на тоа подрачје може да се забележи голем облак од прашина и чад, изјави очевидец. На почетокот на месецот избувна пожар...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО

Анкети