Дома 2019 јуни

Месечна Архива: јуни 2019

Италијански колач со јаболки – едноставен и вкусен!

Овој колач е многу едноставен за подготовка и многу вкусен. Јаболката му даваат посебен вкус, па затоа не „штедете“ на нив, можете да додадете...

Засладете и разладете сè со домашен сладолед од малини

Во овие летни денови единствениот десерт кој добро ќе ве освежи и разлади е сладоледот. А, поради големиот избор на овошје во овој период,...

Што е врсничко насилство (bullying)?

Врсничко насилство е облик на агресивно однесување што трае подолго време, се повторува и е насочено кон исто лице. Останати значења на врсничко насилство: намерно,...

Почина поранешниот црногорски претседател Момир Булатовиќ

Поранешниот претседател на Црна Гора Момир Булатовиќ почина денеска на 63 годишна возраст. Како што пишуваат медиумите во регионот, најверојатно Булатовиќ починал од срцев удар. Тој...

Во Јордан откриени остатоци од леб стар 14.000 години

Дански археолози откриле јагленисани парчиња леб, печени пред 14.400 години во североисточниот дел на Јордан. Лебот бил откриен за време на ископувањата од страна...

Гвардиола: Не знам дали Нејмар ќе биде истиот фудбалер, ако се врати во Барселона

Менаџерот на Манчестер Сити, Пеп Гвардиола не знае дали Нејмар ќе биде подобар по неговото евентуално враќање во Барселона. Каталонскиот клуб сака да го врати...

Ѓоковиќ: „Вимблдон“ е свет турнир за нашиот спорт

Пред околу 12 месеци, Новак Ѓоковиќ го започна своето враќање во врвот на тенисот. Минатата година тој триумфираше на „Вимблдон“, а потоа следеа уште...

Ново кинеско чудо: Во Пекинг изграден најголемиот аеродром во светот/видео

Во Пекинг е завршена изградбата на меѓународниот аеродром Дасинг, кој според бројот на патници ќе биде најголем аеродром во светот. Аеродромот е оддалечен 46 километри...

Албанија избори: До 15 часот гласале 15,5 отсто од вкупно запишаните граѓани

На денешните локални избори во Албанија, бојкотирани од опозицијата, до 15 часот правото на глас го оствариле 546.388 граѓани или 15,5 отсто од вкупно...

Заврши пробното пребројување на населението, триесетина граѓани одбиле да се попишат

Заврши пробниот попис на населението спроведен во тринаесетина општини во државата од страна на Државниот завод за статистика. За време на пробниот попус одбиле да...

Палас побара од Арсенал 100 милиони фунти за Заха

Напаѓачот на Кристал Палас, Вилфрид Заха побара од клубот да го пушти во Арсенал. Сепак, цената може да биде сериозен проблем за евентуална зделка...

Верстапен ја сопре доминацијата на Мерцедес со победа во Австрија

Макс Верстапен со Ред Бул Хонда ја сопре доминацијата на Мерцедес од 10 последователни победи во Формула 1, откако победи на Гран При на...

Дали детенцето со протези вреди 126 мил. евра?!

Момчето кое има протеза и кое со срам ги одбива пораките кои секој ден ги добива од атрактивните старлети е на добар пат да...

Дирекцијата за заштита и спасување со препораки до граѓаните по најавите за топлотен бран

Дирекцијата за заштита и спасување, по најавите за топлотниот бран кој од утре ќе ја зафати нашата земја, препорачуваат да се почитуваат превентивните мерки...

Папата Франциск: Трамп и Ким добар пример за култура на средба

Папата Франциск денеска го поздрави состанокот на американскиот претседател Доналд Трамп и севернокорејскиот лидер Ким Џонг-Ун, изразувајќи надеж дека тоа ќе доведе до мир. –...

Јонхап: На состанокот Трамп – Ким му претходеа тајни подготовки

Специјалниот претставник на САД за Северна Кореја, Стивен Бигун, во саботата тајно се состанал со претставници на Северна Кореја, за да го организира денешниот...

Финска од утре ќе претседава со Советот на ЕУ

Финска од утре ќе го преземе ротирачкото шестмесечно претседавање со Европската унија. Ова е третпат, според утврдениот распоред, Финска како земја-членка на ЕУ, да претседава...

ВНИМАВАЈТЕ: Уцена со порнографски клипчиња се шири на Фејсбук!

Нова измама се шири на социјалните мрежи, предупредуваат фејсбук-корисници кои деновиве споделија еден линк со апел да се внимава со кого се  воспоставуваат пријателства....

Ќе се санираат излозите на 68 дуќани во Старата скопска чаршија

Излозите на 68 дуќани во Старата скопска чаршија ќе бидат подновени, но ќе се задржи нивната автентичност. Носители на работите се општините Чаир и...

ГРДA СЛИКА ОД ГРАЃАНСКАТА НЕСОВЕСНОСТ: Малите канти во паркот на Градска болница преполни со...

Kорпите за отпадоци што се наоѓаат во паркот кај Градската болница спроти зградата во која е сместена Социјалистичката партија и Националниот совет за родова...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО

Анкети