test
Дома 2021 октомври

Месечна Архива: октомври 2021

Осма европска титула за каратистот Дејан Недев

Каратистот Дејан Недев стана европски шампион во кати за сениори на 35-от ЕТКФ Европски шампионат во традиционално карате што се одржува во Белград. Ова е...

Ја остави Дилета за бившата на Муту

Љубителите на фудбалот добро ја паметат италијанската водителка Дилета Леота и секојдневно ги следат вестите за неа, а претходните месеци се чинеше дека е...

Сајбер-криминалци украле лични податоци за Трамп и 11.000 други богати клиенти на лондонскиот гигант...

Група сајбер-криминалци упаднале во серверите на производителот на луксузен накит Граф, крадејќи податоци за нивните клиенти, меѓу кои и поранешниот американски претседател Доналд Трамп,...

Се бара 40 годишниот Бошко Митовски од Тетово, исчезнувањето е пријавено во полиција  

Семејство од Тетово апелира до јавноста за информации околу исчезнувањето на 40 годишниот Бошко Митовски. Неговиот брат Анѓелко на 29 октомври го пријавил неговото...

Мерко прогласи победа, по четврти пат градоначалник на Струга

Уште еднаш се покажа и докажа дека Мерко ги обединува сите заедници во Струга, изјави вечерва за МИА кандидатот на ДУИ и актуелен градоначалник...

Спасе Кочовски прогласи победа во Вевчани

Кандидатот за градоначалник на Општина Вевчани од ВМРО – ДПМНЕ Спасе Кочовски, вечерва прогласи победа. Во изјава за МИА изрази благодарност до сите вевчанци, за...

Герасимовски: Веќе од утре започнуваме со работа да ја оправдаме довербата и да ја...

Центар останува во вистински раце, победуваме убедливо со речиси 2000 гласа разлика. Сакам да им заблагодарам на сите граѓани кои денес излегоа и ни...

Заев од збор – поднесе оставка, СДСМ го изгуби Скопје, ДУИ Тетово…!

Премиерот  Зоран Заев вечерва поднесе оставка од премиерската позиција и од лидерската позиција во СДСМ. Ова е епилогот од  поразот на локалните избори, пред...

Димитриевски: Победија граѓаните на Куманово

 Независниот кандидат за градоначалник, Максим Димитриевски ја славеше победата со приврзаниците на градскиот плоштад во Куманово. Тој се заблагодари на кумановци кои гласаа, за секој глас кој го доби и...

Независниот кандидат Зоран Ногачески прогласи победа и повторен градоначалнички мандат во Општина Дебрца

Според првичните неофицијални резултати од вториот круг на Локалните избори, независниот кандидат Зоран Ногачески повторно е избран за градоначалник на Општина Дебрца. – Ова е...

Вевчанци рекордери во излезност на гласање,  жителите на Сарај останаа дома!

Излезноста на гласачите во вториот круг од Локалните избори ( до 18,30 според официјалните податоци на ДИК) изнесуваше околу 50 проценти и е со...

Тозиевски прогласи победа во Ресен, Гошаревски му честиташе на фејсбук

Кандидатот за градоначалник на Општина Ресен од ВМРО – ДПМНЕ и коалицијата Јован Тозиевски вечерва прогласи победа, неговиот против кандидат од СДСМ и актуелен...

Китански се заблагодари за довербата да ја води Општина Пехчево

Според првичните информации од Општинската изборна комисија, кандидатот на ВМРО – ДПМНЕ и Коалицијата Александар Китански на вториот круг од Локалните избори во Пехчево...

Божинов и Андонов прогласија победи во Ново Село и Василево

Кандидатите за градоначалници на Ново Село од ВМРО – ДПМНЕ и коалицијата, Ѓорѓе Божинов и на Василево, Славе Андонов, прогласија победи на локалните избори. Божинов...

Мицкоски: Убедлива победа и ден кога почнуваат промените за подобра Македонија

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски вечерва на прес-конференција порача дека партијата извојувала голема победа и оти денешниот е денот кога почнуваат промените за подобра...

Кирил Пецаков од ВМРО-ДПМНЕ прогласи победа во Охрид

Кандидатот на Коалицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ, Кирил Пецаков прогласи победа на Локалните избори. На Градскиот плоштад во Охрид Пецаков се обрати пред сопартиците, симпатизерите и...

Во Дебар градоначалник ќе се избира на 14 ноември 

И по денешното повторено гласање во едно гласачко место, граѓаните на Дебар не го избраа новиот градоначалник.  Како што потврдија од изборните штабови на ДУИ...

Заев објави оставка од функцијата премиер и претседател на СДСМ

По резултатите од тековните локални избори премиерот Зоран Заев и претседател на СДСМ на последната прес-конференција објави оставка од функциите. -Јас ја превземам одговорноста на...

Град на мртвите: Древни гробишта со посмртни останки на околу 10.000 луѓе, уште облечени...

Многу мистерии ги опкружуваат гробиштата, кои се наоѓаат веднаш над границата со Грузија. Непосредно пред далечното руско село Даргавс се наоѓа средновековна некропола соодветно...

Биљал Касами: Од утре почнувам со работа, за четири години Тетово ќе биде подобро...

Претседателот на Движење Беса и нов градоначалник на Тетово, Биљал Касами вечерва од тетовскиот градски плоштад порача дека за големата поддршка која ја добил...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО

Анкети