Дома 2019 јули

Месечна Архива: јули 2019

„Старките“ се закон: Најновиот модел ги менува боите/видео

Најновиот модел на легендарните All Star патики, попознати како „Старки“ ја менуваат бојата при сончева или УВ светлина. Патиките кои се во бела боја, доколку...

Кефирот или „магичното млеко“ – најголемиот сојузник на здравјето

Поради своите лековите состојки, кефирот се смета за голем сојузник на здравјето. Поради многубројните придобивки, кефирот е подобар од јогуртот и затоа треба барем...

Мицкоски: Се потврдија сомневањата дека постои директна спрега меѓу владеачката партија и „Рускоска обвинителството“

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски вечерва во Битола изјави дека премиерот Зоран Заев пропуштил да одржи државнички прес со државничко обраќање. Според Мицкоски, кај ВМРО...

Рускоска: Чест е да го водам новото ЈО, но прерано е за честитики

Јавната обвинителка за организиран криминал Вилма Рускоска вели дека е чест што е предложена да го води новото Јавното обвинителство за организиран криминал и...

Спречете го претераното потење, потребен ви е само јаболков оцет

Високите температури и влажниот воздух ни се големи непријатели, бидејќи ни ја крадат енергијата и влијаат на прекумерното потење. Еден од природните начини да ги...

Иновативен проект – Куќа на расклопување, се „распакува“ и станува трипати поголема/видео

Стартапот Ten Fold Engineering има сосема поинаква визија за куќите во иднина, со својата куќа на расклопување. Куќата во класична смисла претставува имот кој...

Мишел Обама на чело на листата на „најценети жени на светот“

За некои таа е „вечна прва дама“, но во светот Мишел Обама е „најценета жена“. Според неодамнешната анкета на YouGov.com, со која се опфатени...

Додик: Оставката на Харадинај личи на фарса

Претседавачот со Претседателството на БиХ, Милорад Додик изјави вечерва дека оставката на косовскиот премиер Рамуш Харадинај „личи на фарса“, која треба да биде основа...

Иран возврати: Запленет британски танкер

Иранската Револуционерна гарда соопшти денеска дека запленила британски танкер со нафта во стратешкиот Ормуски Проток, бидејќи бродот ги нарушувал „меѓународните морски правила“. Танкерот „Стена Имперо“...

Се разбуди најактивниот вулкан во Перу: Стотици евакуирани

Властите во Перу евакуираа повеќе стотици луѓе кои живеат во близина на вулканот Убинас, откако почнал да исфрла пепел. Националниот институт за цивилна заштита наредил...

Во новиот Предлог закон здружени капацитетите на СЈО и ОЈО во ЈО за гонење...

Министерството за правда го објави новиот Предлог-закон за Јавно обвинителство во кој, како што наведуваат во соопштение, се здружуваат постојните капацитети на СЈО и...

Преминот Стрезимир-Рестилица од утре до 20 август отворен за минување

Граничниот премин Стреизмир-Рестилица на македонско-косовската граница, од утре па до 20 август ќе биде пуштен во употреба за граѓаните од двете земји, информираа од...

Поставен штанд со апарати за поврат на ДДВ во населба Тафталиџе

Управата за јавни приходи денеска постави штанд со апарати за поврат на ДДВ кај супер маркетот „Веро 2“, во населбата Тафталиџе. На штандот граѓаните...

Комбе со 33 мигранти паднало во провалија кај Демир Капија, возачот скокнал на автопатот

Триесет и три мигранти се повредени во сообраќајна несреќа што попладнево се случи на патот Демир Капија-Прилеп. Сообраќајката се случила на местото викано Прждески споменик,...

Ќе каже дека лажам, но јас го научив да шутира

Легендарниот Марио Жардел на крајот од деведесеттите и на почетокот од 2000-та година важеше за еден од најдобрите напаѓачи во Европа. После фантастичните игри...

Руски плагијатори ја присвоија „Боже чувај ја од зло“ од Тоше Проески/видео

Руската рок група „Землјане“ промовираше плагијат на големиот хит на нашиот Тоше Проески песната „Боже чувај ја од зло“. Да биде гневот кај обожавателите на...

Кадетската кошаркарска репрезентација без пораз на турнир во Бугарија

Кадетската кошаркарска репрезентација на Република Северна Македонија се враќа непоразена од турнирот „Христо Донков“, што изминатите четири дена се одржа во Габрово, Бугарија. Денис Дервишевиќ...

Дамир Хојка: Добра фотографија е таа што ја исполнува својата намена

Фотографијата како медиум е уметничка форма од нашето доба. Во исто време, таа е и најдемократскиот и најпримечивиот начин на создавање уметност што некогаш...

Жештините ги уриваат сите рекорди: Го добивме најтоплиот јуни во историјата

Податоците кои во четвртокот ги објавија американските научници за месец јуни, покажуваат дека луѓето во Европа и деловите од Африка и Јужна Америка веќе...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО