test
Дома 2020 ноември

Месечна Архива: ноември 2020

Хенкок: Во Англија повторно го држиме вирусот под контрола

Британскиот министер за здравство Мет Хенкок денеска изјави дека во Англија е воспоставена контрола врз пандемијата на коронавирусот и дека е подготвена во текот на неделава...

Турција воведува полициски час и целосно „заклучување“ за викенд

Турската Влада од утре воведува полициски час од 21 до 5 часот во работните денови, и целосно „заклучување“ за време на викенд, односно од 21 часот во петок до 5 часот во...

МЗ: Медиумите се еден од нашите најсилни и најсериозни партнери од почетокот на оваа...

Министерството за здравство соопшти дека жали за недоразбирањето, откако вчера до медиумите испратиле известување во кое појасниле дека ниту Министерството, ниту која било друга здравствена...

Мицкоски: Ова се моменти кога се одлучува за иднината на македонскиот народ

ВМРО-ДПМНЕ вечерва одржа протести со движење на колони возила низ улиците на 11 градови во државата против, како што велат од партијата, криминалот, корупцијата,...

Меркел: Се бориме за почеток на пристапни преговори со Северна Македонија

Северна Македонија се уште има шанси да ја одржи првата Меѓувладина конференција со ЕУ оваа година, во текот на германското претседавање со ЕУ, изјави...

Рекордна сеча на бразилските дождовни шуми во 2020 година

Експерти денеска предупредија за рекордното уништување на бразилските дождовни шуми во 2020 година и истакнаа дека неконтролираната уништување на шумите во Бразил се влоши...
video

Снимка што го расплака светот:Серенада отсвирена под болничкиот прозорец на животната сопатничка

Снимката од 81-годишниот Стефан Божини како свири на хармоника на улица, под прозорецот на болницата каде што се лекуваше неговата сопруга Карла Саки, ја...

ЦУК бара да се продолжи кризната состојба

Групата за процена во Центарот за управување со кризи бара продолжување на кризната состојба во државата за нови 30 дена. Со денешната втора седница на...

Глетка која шокира:Пурпурна маглина го голта небото навечер во шведско гратче

Ноќното небо над Трелеборг, мало гратче на јужниот брег на Шведска, почнало да блеска неверојатно виолетово кога паѓаше ноќта, а некои жители беа многу...

Азар: Првите две вакцини за коронавирус во САД ќе бидат пуштени пред Божиќ

Првите две вакцини за коронавирус во САД ќе бидат пуштени во оптек до празникот Божиќ, ова денеска го истакна министерот за здравство Алекс Азар,...

Маричиќ: Јас немам тефтерче за судии, тие самите ќе создадат одговорен и отчетен систем

Основна задача ни е на дело да покажаме дека се подига довербата на граѓаните во судството. Тоа не се постигнува ако се грижиме за...

Францускиот Парламент ќе предложи нов член 24 од предлог законот за глобална безбедност

Парламентарното мнозинство во францускиот Парламент ќе предложи нова верзија на членот 24 од нацрт-законот за глобална безбедност, што се однесува на забраната за емитување...

Една печурка има повеќе витамини и минерали отколку цела чинија зеленчук

Хранливата вредност на печурките е голема, а особено се богати со протеини. Овие шумски плодови ги содржат сите есенцијлни аминокиселини, а се богати и со...

Калеска Ванчева: Законот за спроведување попис мора да биде донесен, недозволиво е процесот да се...

Пратеничката на СДСМ, Снежана Калеска Ванчева вечерва изјави дека е исклучително важно и потребно Законот за спроведување на попис што побрзо да се донесе. Калеска...

Првиот човек на Католичката црква во Албанија, монсињор Френдо ја доби битката со Ковид-19

Првиот човек на Католичката црква во Албанија, монсињор Џорџ Френдо ја доби битката со коронавирусот. Веста лично ја објави на Фејсбук, со најава дека се...

Во Франција најмногу заразени во ноември

Француското Министерство за здравство денеска соопшти дека во последните 24 часа се регистрирани 4.005 новозаразени и 406 смртни случаи меѓу пациенти со Ковид-19. Во извештајот на француското Министерство се вели...

Сопругата на Претседателот, Ѓоргиевска дел од проектот „Трешн Фешн 2020“

 Сопругата на претседателот Стево Пендаровски, Елизабета Ѓоргиевска, беше дел од четиричленото жири кое ги оценуваше креациите на учениците од 14 средни училишта од Република...

Хрватскиот премиер позитивен на коронавирус

Хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ е заразен со коронавирус, соопшти вечерва хрватската Влада. -Врз основа на препораките на епидемиолозите, премиерот Андреј Пленковиќ денеска го повтори тестот...

Диви, моќни, бескомпромисни! Жените од овие хороскопски знаци тешко дека ќе си најдат алфа...

Жените родени во овие три хороскопски знаци не се создадени за врска. Едноставно, тие се свои, тие знаат што сакаат, имаат свои начини, иако...

Во Германија ќе се воведуваат даночни олеснувања за лицата кои работат од дома

Владата на канцеларката Ангела Меркел најави дека во понеделник планира да предложи даночно олеснување за луѓето кои работат од дома за време на пандемијата,...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО

Анкети